Dziewczyna, która kochała kamelie

XIX-wieczna sławna celebrytka, famme fatale, przepiękna kobieta, najlepiej ubrana w całym Paryżu, przebogata już jako nastolatka, podziwiana i pogardzana - to Marie Duplessis, która stała się nieśmiertelna dzięki stworzeniu z niej Damy Kameliowej przez Aleksandra Dumasa (syna), a nieco później Violetty w operze La Traviata przez Verdi'ego. Sam Franciszek Liszt powiedział o niej, że ,,z pewnością była najdoskonalszym wcieleniem kobiety, jakie kiedykolwiek istniało". ,,Dziewczyna która kochała kamelie" to książka stricte biograficzna. Dziwiłam się, dlaczego ludzie zadają sobie tak wiele trudu, aby dociekać historii tej dziewczyny, szperać w historii, zakładać muzeum. Przecież główny motyw ,,Damy Kameliowej", a mianowicie dramatyczne poświęcenie miłości w imię celów wyższych i tym samym odkupienie przeszłych grzechów było fikcją literacką! W rzeczywistości była to kobieta, która największy majątek uzyskała dzięki seksualnej obsłudze między innymi siedemdziesięciolatków (zaczynając od wieku lat 12 lub 13, gdy do starego świntucha zaprowadził są sam ojciec - nie miała wpojonych jakichkolwiek zasad moralnych w tym temacie). Dzięki zamiłowaniu do takiej profesji, bystrości umysłu, inteligencji i taktowi, stała się luksusową kurtyzaną znaną w arystokratycznych i artystycznych wysokich sferach Paryża. ,,Dziewczyna, która kochała kamelie" nie jest pasjonującą lekturą, aczkolwiek Julie Kavanagh wykonała dobrą robotę: zniszczyła fałszywą legendę, pokazała nagie(!) fakty, kobietę tak zamiłowaną w luksusie, że dla niego potrafiła sprzedawać swoje ciało. Pod zasłoną miłej fizjonomii, uroczej twarzy i czarującym zachowaniem kryła się bezduszna manipulantka i prostytutka, niewarta biografii. Cóż za paradoks - dowiedziałam się o tym dopiero przeczytawszy tę książkę.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna, która kochała kamelie :

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-02-25
ISBN: 978-83-240-2687-6
Dodał/a opinię: violabu

Zobacz opinie o książce Dziewczyna, która kochała kamelie

Kup książkę Dziewczyna, która kochała kamelie