Egzekutor

"Oto u jego stóp leży człowiek. Ledwo dycha, w jego rzężeniu zawieszone jest pytanie o to, czy będzie żyć. Felix Landau strzela mu w głowę kulą kalibru siedem koma sześćdziesiąt pięć milimetra. Egzekucja- oto jego odpowiedź".

Felix Landau- bezduszny i bezwzględny zbrodniarz nazistowski. Anioł Śmierci- tak o nim mówili. Bez opamiętania wierny był idei Hitlera, do tego stopnia, że bez żadnych skrupułów wykonywał egzekucje. Jego fascynacja nazizmem stała się koszmarem dla tysiecy ludzi. W Drohobyczu organizował pracę dla Żydów a także ich masowe rozstrzeliwania. Jego ulubionym zajęciem było strzelanie z balkonu do wyznawców judaizmu. Brał też udział w masowej egzekucji profesorów lwowskich w nocy z dnia 3/4 lipca 1941 we Lwowie.

"-Czy to był dobry powód, by pozbawić kogoś życia?

-A czy to mądre opuszczać się w pracy, jeśli ta praca utrzymuje Cię przy życiu? Zresztą, co za różnica. Tydzień wcześniej czy później, wszyscy zostaniecie zlikwidowani"

"Egzekutor" to obraz człowieka przesiąkniętego złem, bezdusznego kata i mordercy. Powieść inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami oraz dokumentami, nie wszystkie opisane w niej zdarzenia miały miejsce. Podstawą do powstania tej książki były pozostawione przez Landau dzienniki, które są wyraźnym studium psychologicznym człowieka, który swoje myśli oddał Hitlerowi a serce Gertrude.. kochał tylko ją.. i siebie. To zaskakujące jak pozbawiony wszelkich cech człowieczeństwa bezduszny człowiek, dla którego strzelanie do ludzi było czymś naturalnym, potrafił okazywać uczucia, kochać.

"Egzekutor" to powieść trudna, pełna bólu i cierpienia, ale takie historie trzeba znać, czytać i o nich pamiętać. Polecam!

Informacje dodatkowe o Egzekutor:

Kup książkę Egzekutor

Tysiąc obsesji
Marcel Woźniak0
Okładka ksiązki - Tysiąc obsesji

On jest wszystkim, o czym marzyła. Ona - tym, czego on nie może mieć. Takiego duetu jeszcze nie było! Bestsellerowi autorzy Gabriela Gargaś i Marcel...

Tyrmand. Pisarz o białych oczach
Marcel Woźniak0
Okładka ksiązki - Tyrmand. Pisarz o białych oczach

Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska