Florencja. Od Dantego do Galileusza

Nigdy nie byłam we Florencji ale na szczęście są książki, które mogą nas zabrać w czytelniczą podróż właśnie do takich miejsc.

"Florencja. Od Dantego do Galileusza" Paula Stratherna
to mocno historyczna opowieść o Florencji - mieście, które już ok. 1200 roku znane było jako Miasto Stu Wież. Mieście, które tak naprawdę stworzyli najwięksi artyści. Florencja ma w sobie piękno i dumę, ma skomplikowaną przeszłość i burzliwą historię. To, co możemy dzisiaj podziwiać jest pozostałością dokładnie po czasach, które Paul Strathern opisuje w swojej książce.
Udając się w podróż po średniowiecznej i renesansowej Florencji poznajemy szczegóły dotyczące tych epok. Jest Dante, są Medyceusze, są artyści tacy jak Sandro Botticelli i Leonardo da Vinci. Nie zabrakło też słynnych Florentczyków czyli Michała Anioła, Galileusza czy Machiavelliego.

Całość stanowi umiejętnie skonstruowany obraz życia społecznego, artystycznego i politycznego we Florencji sprzed setek lat oraz zawiera istotne informacje
ze świata szeroko pojętej nauki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ta książka to kompendium wiedzy o Florencji. Szkoda tylko, że obejmuje jedynie wycinek z historii i skupia się na dwóch epokach ale rozumiem dlaczego są one najważniejsze.

Dla mnie była to interesująca lektura, trochę przypominająca lekcję historii i jeśli ktoś lubi historyczne teksty to "Florencja..." będzie bardzo fajną pozycją. Po przeczytaniu tej książki czuję, że coś z niej wyniosłam i naprawdę wielu rzeczy się dowiedziałam. Mam teraz zupełnie inny obraz Florencji, podparty historyczną wiedzą, której wcześniej nie miałam.

Informacje dodatkowe o Florencja. Od Dantego do Galileusza:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-06-28
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Tagi: Historia

Zobacz opinie o książce Florencja. Od Dantego do Galileusza

Kup książkę Florencja. Od Dantego do Galileusza

Medyceusze mecenasi sztuki tyrani kochankowie
Paul Strathern0
Okładka ksiązki - Medyceusze mecenasi sztuki tyrani kochankowie

Bestseller literatury historycznej w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Barwna panorama i kronika rodu Medyceuszy. Był to okrutny i krwawy, możny ród włoski...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;