Florencja. Od Dantego do Galileusza

Co łączy Boską komedię, uśmiech Mona Lisy, posąg Dawida, kopułę katedry Santa Maria del Fiore, ciąg Fibonacciego, makiawelizm i Medyceuszy?

Florencja.

Poznaj wielkich myślicieli, artystów, matematyków i architektów, których idee dały początek renesansowi. Odwiedź miasto, które przez 400 lat wpływało na historię Europy.

Pełna wyrazistych szczegółów i z werwą napisana ,,Florencja" jest świetnym wprowadzeniem w historię miasta i jego wybitnych mieszkańców - twórców renesansu.

,,Publishers Weekly"

Paul Strathern to szkocko-irlandzki pisarz i naukowiec. Studiował w Trinity College w Dublinie, po czym przez dwa lata służył w marynarce handlowej. Pisze powieści, a także książki z zakresu filozofii, historii, literatury, medycyny i ekonomii - cieszą się one dużą popularnością i zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Jest autorem dwóch serii książek wprowadzających w zagadnienia naukowe: ,,Philosophers in 90 Minutes" oraz ,,The Big Idea. Scientists Who Changed the World". W 1972 roku otrzymał Somerset Maugham Award za powieść historyczną ,,A Season in Abyssinia", był również nominowany do Aventis Prize za książkę o historii chemii,,Mendeleyev's Dream".

Informacje dodatkowe o Florencja. Od Dantego do Galileusza:

Florencja. Od Dantego do Galileusza - opinie o książce

Avatar użytkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2023-10-08,

Stolica Toskanii, kolebka renesansu, miasto niesamowitych postaci, klejnot kulturalny, artystyczny i architektoniczny Włoch.
Florencja, bo o niej mowa, to jeden z najważniejszych punktów na mapie Italii i zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc pomiędzy Morzem Adriatyckim, a Tyrreńskim.

Paul Strathern prześledził jego dzieje na przestrzeni kilku wieków i w sposób niesamowicie ciekawy i wciągający przedstawił czytelnikowi to miasto.
Dla mnie była to taka trochę podróż do przeszłości, do czasów studiów italianistycznych, na których otarłam się o wiele tematów poruszonych w książce, ale mimo to, dowiedziałam się mnóstwa nowych ciekawostek!

Autor bardzo umiejętnie przeplata losy całego półwyspu, mniejszych społeczności i poszczególnych jednostek, tworząc siatkę zdarzeń, ciągów przyczynowo-skutkowych i ludzi, którzy powoli zmieniali to piękne miasto.
Przeczytamy tu o postaciach, które wpłynęły na ludzkość, nie tylko na artystyczną jej stronę, ale też na naukę i politykę. Poznamy bliżej Dantego i Petrarkę, Boticellego i Michała Anioła, Medyceuszy, Savonarolę i Galileusza.
Wielcy odkrywcy i sprytni bankierzy, kreatywni artyści i ambitni naukowcy, prości robotnicy i zuchwali władcy, fanatyczni duchowni i papiescy grzesznicy- te wszystkie kontrasty tworzą piękny przekrój florenckiego społeczeństwa, które było w stanie stawić czoła wielu przeciwnościom i niebezpieczeństwom.

Książka napisana jest bardzo ciekawie, a dzięki przeplataniu ciekawostek i opowieści z różnych dziedzin, nie miałam poczucia, że czytam typowo historyczną pozycję.

Autor umiejętnie pokazuje zmiany, jakie zachodziły w mieście i jego mieszkańcach, pomagając czytelnikowi zrozumieć, w jaki sposób narodził się renesans - epoka, której zawdzięczamy nie tylko szereg architektonicznych i estetycznych perełek, ale też ogromny postęp techniczny i naukowy.

Jeśli lubicie zgłębiać swoją wiedzę, ciekawią Was Włochy i ich skomplikowana historia, a może lubicie poznawać bliżej żywoty wybitnych postaci, które wpłynęły na bieg świata, koniecznie sięgnijcie po tę dzisiejszą premierę!
To niemal 500 stron szalenie ciekawych tematów, w dodatku w przepięknej oprawie!
Jestem zachwycona i gorąco polecam. 😊

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nigdy nie byłam we Florencji ale na szczęście są książki, które mogą nas zabrać w czytelniczą podróż właśnie do takich miejsc.

"Florencja. Od Dantego do Galileusza" Paula Stratherna
to mocno historyczna opowieść o Florencji - mieście, które już ok. 1200 roku znane było jako Miasto Stu Wież. Mieście, które tak naprawdę stworzyli najwięksi artyści. Florencja ma w sobie piękno i dumę, ma skomplikowaną przeszłość i burzliwą historię. To, co możemy dzisiaj podziwiać jest pozostałością dokładnie po czasach, które Paul Strathern opisuje w swojej książce.
Udając się w podróż po średniowiecznej i renesansowej Florencji poznajemy szczegóły dotyczące tych epok. Jest Dante, są Medyceusze, są artyści tacy jak Sandro Botticelli i Leonardo da Vinci. Nie zabrakło też słynnych Florentczyków czyli Michała Anioła, Galileusza czy Machiavelliego.

Całość stanowi umiejętnie skonstruowany obraz życia społecznego, artystycznego i politycznego we Florencji sprzed setek lat oraz zawiera istotne informacje
ze świata szeroko pojętej nauki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ta książka to kompendium wiedzy o Florencji. Szkoda tylko, że obejmuje jedynie wycinek z historii i skupia się na dwóch epokach ale rozumiem dlaczego są one najważniejsze.

Dla mnie była to interesująca lektura, trochę przypominająca lekcję historii i jeśli ktoś lubi historyczne teksty to "Florencja..." będzie bardzo fajną pozycją. Po przeczytaniu tej książki czuję, że coś z niej wyniosłam i naprawdę wielu rzeczy się dowiedziałam. Mam teraz zupełnie inny obraz Florencji, podparty historyczną wiedzą, której wcześniej nie miałam.

" [...] Jeśli król chciałby rządzić narodem, którego zwyczaje i kultura różnią się od jego własnych, pielęgnować powinien przyjazne stosunki z tymi, którzy z natury są mu przychylni. [...]"

Biorąc do ręki książkę "Florencja. Od Dantego do Galileusza" autorstwa Paula Stratherna nie spodziewałam się, że aż tak mnie pochłonie i sprawi, że będę chciała bardziej zagłębić się w tym temacie. Oczarowała mnie do tego stopnia, że mam w planie przeczytać dwa inne dzieła wymienione w tej książce. Jednym z nich jest "Książę" Niccol? Machiavellego.

Poznałam tutaj ciekawe postacie historyczne, między innymi Francesco Petrarka, rodzinę Medyceuszy, Amerigo Vespucci i Michała Anioła.

Przyznam szczerze, że zachwyciła mnie historia życia Michała Anioła. Cieszę się, że mogłam poznać fragmenty jego wierszy i zobaczyć niektóre jego dzieła. Zachwycona jestem jego rzeźbami: "Pietą" i "Dawidem "oraz freskiem "Stworzenie Adama". Cieszę się, że te arcydzieła przetrwały do dzisiaj.

Jestem zachwycona idealnymi charakterystykami postaci. Niektóre osoby wywołały we mnie totalny szok.

Z przyjemnością przeczytam "Boską komedię" Dantego.

Szczerze nie interesowałam się nigdy Florencją i jej renesansowymi uczonymi, artystami, odkrywcami i politykami. Dzięki tej książce poszerzyłam swoje horyzonty i mam apetyt na więcej. Nie jest to lekka lektura, ale jak już się czytelnik w nią wkręci, to przepadnie na ładne parę godzin. Z tą książką spędziłam weekend.

Jest warta przeczytania.

Jestem wdzięczna jej autorowi Paulowi Strathernowi, za to, że pokazał nam, jak wyglądała Florencja od narodzin Dantego Alighieri (1265 r.) aż do śmierci Galileusza (1642). To były ważne lata dla całego świata.

Dzięki tej książce poznacie wielkie postacie z różnych dziedzin życia, między innymi wielkich myślicieli, matematyków i artystów. Nie zabrakło tutaj osób na wysokich stanowiskach. Poznacie pewną osobę, która dosłownie przepowiedziała śmierć trzech bardzo ważnych osób.

Jeżeli chcecie zagłębić tematykę renesansu, to koniecznie przeczytajcie to wybitne dzieło. Idealna książka dla wszystkich pasjonatów historii. Jeżeli kochacie Włochy, to koniecznie poznajcie przełomowe oblicze Florencji.

Jestem zauroczona pięknym wydaniem tej lektury. Twarda oprawa i  szyte kartki, nadają książce cudownego charakteru. Jedynym minusem są złote litery, które ścierają się podczas czytania.

Chętnie przeczytam kolejne dzieła tego autora. Jestem zachwycona cytatami, fragmentami wierszy i pięknymi zdjęciami umieszczonymi w tej książce.

Czy wiecie, że Florencja była okrytą niesławą z powodu swobodnego stosunku do homoseksualizmu? Autor doskonale wyjaśnia ten temat.

Z czystym sercem polecam to wyjątkowe dzieło.

Florencja, miasto Medyceuszy, rodu, z którego wywodzili się papieże i wielcy mecenasi sztuki. Florencja to także miasto, w którym narodziły się idea, która rozsadziła skostniałą, uformowaną po upadku Cesarstwa Rzymskiego kombinację rozumu i wiary. ,,Nowe koncepcje (...) miały połączyć się w tym, co stało się znane jako humanizm". Na trochę ponad 500 stronach Paul Strathern ukazuje jaką rolę Florencja i Florentyńczycy odegrali w kształtowaniu i ewolucji renesansu.

,,Florencja. Od Dantego do Galileusza" to przewodnik po mieście w okresie jego potęgi, w okresie panowania Medyceuszy, czyli od 1265 roku do 1642. W 19 rozdziałach, z których każdy opowiada o ważnym wydarzeniu i/lub artyście, który tworzył we Florencji i którego mecenasem byli Medyceusze, poznajemy m.in Dantego, Boccaccio, Leonarda da Vinci, Machiavellego, Michała Anioła czy Galileusza.

Autor opowiada o wszystkich aspektach życia we Florencji, nie tylko na sztuce w sensie rozumienia sztuk plastycznych takich jak rzeźba czy malarstwo, czy literatury, która aktualnie uchodzi za kanon światowej literatury. To właśnie we Florencji powstała wczesna forma systemu bankowego, a niezniszczalny floren szybko stał się standardem.

Zwróćcie uwagę, że użyłam zwrotu ,,autor opowiada", gdyż książka ,,Florencja. Od Dantego do Galileusza" nie jest encyklopedycznym streszczeniem życiorysów wielkich zamieszkujących to niezwykłe miasto. Strathern w ciekawy sposób nakreśla życiorysy, włącza zapisy kronikarzy i snuje opowieść o jednym z najbogatszych miast tamtych czasów i oczywiście o jego mieszkańcach.

Na chwilę uwagi zasługuje również samo wydanie tej pozycji: twarda oprawa ze złoconymi literami ,,Florencja", już to jest wielkim plusem, a jakby mało było opowieści o dziełach sztuki, to znajdziemy kilkanaście kolorowych reprodukcji najbardziej znanych dzieł.

Podsumowując: ,,Florencja. Od Dantego do Galileusza" Paula Stratherna to pozycja obowiązkowa każdego wielbiciela sztuki, to także pozycja obowiązkowa dla wszystkich przyszłorocznych maturzystów, którzy w przystępny sposób mogą przypomnieć sobie przynajmniej część epoki renesansu. To także pozycja, po która powinny sięgnąć ci, którzy lubią wiedzieć więcej, a których męczy encyklopedyczna wiedza.

Mam nadzieję, że wydawnictwo HI:STORY pokusi się o stworzenie całej serii o wielkich miastach, które miały wpływ na szeroko rozumianą sztukę np. Wenecja, Rzym, Paryż, Sankt Petersburg?

Serdecznie polecam!

Florencja to piękne miasto we Włoszech. Miasto, w którym żył Dante, Leonardo Da Vinici i wielu innych wybitnych myślicieli, poetów i konstruktorów. To w tym mieście narodził się renesans.

Książka ,,Florencja. Od Dantego po Galileusza" to podróż w przeszłość. Jest wspaniałym sposobem by poznać to miejsce poprzez pryzmat osób, które dzisiaj chyba każdemu są znane.

Florencja jest miastem wybitnych postaci oraz nieśmiertelnych dzieł sztuki i architektury. Autor poprzez różne postacie, ujawnia nam sposób myślenia i ówczesne zwyczaje jakie panowały w tamtym czasie. Poszerzymy swoją wiedzę o potyczki polityczne, intrygi i walkę o władzę.

Książka jest idealnym prezentem dla miłośników zarówno Włoch i Florecnji, jak również dla miłośników historii. Jest napisana łatwym językiem, ale nie czyta się jej za szybko. Zawiera bowiem wiele ciekawych wydarzeń i ciekawostek z przeszłości tego miasta. Dzięki tej książce poznałam lepiej Florencję sprzed 500 lat, miasta, z którego wywodzą się nowe prądy w sztuce i w architekturze. Widać, że autor włożył ogrom pracy, by przybliżyć czytelnikowi tę stolicę rozwoju i kolebkę nowożytności.

Medyceusze mecenasi sztuki tyrani kochankowie
Paul Strathern0
Okładka ksiązki - Medyceusze mecenasi sztuki tyrani kochankowie

Bestseller literatury historycznej w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Barwna panorama i kronika rodu Medyceuszy. Był to okrutny i krwawy, możny ród włoski...