Gołas

Autorka książki pt. „ Gołas” Pani Agnieszka Gołas- Ners przedstawiła biografię aktora, którego rolę życia ceni ponad wszystko, gdyż jest to jej tata.

W domowym zaciszu mogła Pani Agnieszka przeprowadzić opierając się na wspomnieniach godnych mistrza polskiej sceny, kabareciarza, żartownisia, a przy tym znakomitego skromnego człowieka- Wiesław Gołas.

Pan Wiesław Gołas to aktor, który nie boi się żadnej roli zawodowej i prywatnej.

Pan Wiesław ceni sobie profesjonalizm i nie bał się podchodzić do zdawania egzaminu do szkoły aktorskiej dwukrotnie.

Ceni sobie zdanie kolegów, gdyż sam czerpał od mistrzów , dyrektorów teatrów.

Przyjaźnił się z wieloma znanymi reżyserami, ale jak to stwierdził sam Mistrz aktorstwa śp. Gustaw Holubek był niedoceniony przez reżyserów.

Pracował i poznawał znanych kompozytorów. Swoją karierę zaczynał przy nim Wojciech Młynarski, który był autorem był piosenki „ W Polskę idziemy”.

Pani Agnieszka Gołas- Ners doskonale uświetniła zarys wiedzy o swoim tacie wypowiedziami znanych kolegów z pracy taty śp. Gustaw Holubek, Magdalena Zawadzka, Joanna Szczepkowska.

Elementem dodatkowym są tutaj zamieszczone w książce przez autorkę zdjęcia, afisze teatralne, teksty piosenek.

Było takie zdanie, które spowodowało, że uśmiechnęłam się.

„ Gdyby ktoś zapytał się czy znałem Irenę Kwiatkowską, a ja powiedziałbym, że tak i nosiłem ją na rękach”.

Dzięki ujętej i doskonale napisanej książce, idealnie skonstruowanym pytaniom, imponująco bardzo dobrej pamięci aktora mogłam przyjrzeć jego pracy z bliska.

Twarda oprawa,a w jej tle znajduje się zdjęcie aktora, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2015.

Tą książkę polecam przeczytać każdemu młodemu pokoleniu młodych aktorów, którzy cenią sobie swój zawód oraz twórczość aktora, który pozostawia ślad na każdym etapie pracy aktorskiej.

Informacje dodatkowe o Gołas:

Wydawnictwo: Marginesy