Grona gniewu

"Grona gniewu" to powieść realistyczna, która została wydana pierwszy raz w 1939roku.
Autor zdobył dzięki niej coroczną National Book Award, Nagrodę Pulitzera.
Książka przyczyniła się ona do przyznania mu Nagrody Nobla.
"Grona gniewu" powraca w nowej szacie graficznej, subtelnej i wymownej dzięki Wydawnictwu prószyński.
Steinbeck to klasyka amerykańskiej powieści.
Pamiętam jak mój tata zaczytywał się w tym autorze i wtedy nie mogłam zrozumieć co jest w nim tak fascynującego. Mówił "to klasyka, kiedyś zrozumiesz".

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30tych XX wieku podczas kryzysu gospodarczego związanego z upadkiem kapitalizmu.
Tom Joad po czterech latach więzienia wychodzi na zwolnienie warunkowe i wraca na rodzinną farmę. Po drodze spotyka dawnego przyjaciela i wspólnie docierają na farmę, ta stoi pusta.
Okazuje się, że banki rekwirują tutejsze ziemie. Rodzina Toma musiała przenieść się do rodziny, jednak planują dalsza wędrówkę do Kalifornii. Mając przekonanie, że to kraina miodem i mlekiem płynąca. Tom mimo zakazu opuszczania stanu rusza z nimi. Przyjaciel Toma, który jest pastorem również rusza w podróż po lepsze jutro.
Po drodze spotykają wielu ludzi, którzy dzielą taki sam los jak jego rodzina, ogrom niepowodzenia, bólu i łez. Nie wszystko będzie takie jak sobie założyli.
Autor w powieść ukazuje wyzysk ludzi, niesprawiedliwość i tyranię względem biedniejszych i zależnych od innych ludzi.
Jest to powieść realistyczna, która bardzo drobnostkowo pokazuje życie ludzkie. Autor nie ocenia, ale przedstawia.
Bardzo podobała mi się powieść całościowo. Poruszająca najbardziej ukryte zakamarki ludzkiej natury. Mimo, że była napisana tyle lat temu to problemy nadal aktualne. To przykre, że pewne sytuacje niczego nie nauczyły. Autor stworzył bardzo klimatyczną powieść, uwiódl mnie i wciągnął do swojego świata.

Informacje dodatkowe o Grona gniewu:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-07-01
ISBN: 978-83-7839-216-3
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Zobacz opinie o książce Grona gniewu

Kup książkę Grona gniewu

Nieznanemu bogu
John steinbeck0
Okładka ksiązki - Nieznanemu bogu

Początek XX wieku. Młody syn farmera wyrusza na zachód, do Kalifornii w poszukiwaniu swojego miejsca i własnego kawałka ziemi. Nie wie, jaką walkę będzie...

The Grapes Of Wrath
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - The Grapes Of Wrath

Shocking and controversial when it was first published in 1939, Steinbeck`s Pulitzer prize-winning epic, The Grapes of Wrath, remains his undisputed masterpiece...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;