Jak zrozumieć język psa

Najlepszy przyjaciel - pies

„Pochwała psa: Jedynym całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, na jakiego człowiek może liczyć w tym samolubnym świecie, jaki go nigdy nie opuści, nie okaże niewdzięczności bądź zdrady, jest jego pies (...). Całować będzie dłoń, która nie zdoła zapewnić mu pożywienia, lizać będzie rany i sińce, powstałe w zetknięciu z brutalnością świata (...)" – tymi słowami polityk George Vest opisywał psią naturę.  Skoro jednak pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, to czemu tak często się go pozbywamy? Czemu traktujemy nieludzko - zakuwając w łańcuchy, odmawiając pokarmu, pieszczot i swojego towarzystwa, nierzadko reagując agresją na próby wymuszenia czułości czy chociażby aprobaty? Przyczyną „wymiany psa na lepszy model” jest najczęściej nieprzemyślany zakup, kierowanie się modą na daną rasę a nie znajomością ich natury i konsekwencji wprowadzenia go do naszego domu.

O tym, jak długą drogę ewolucji przeszedł pies, jakie informacje niesie ze sobą jego rasa, a także jak zrozumieć język czworonoga, zajmująco pisze Susie Green. Jako właścicielka rozpieszczonego Beagle`a z wielką przyjemnością sięgnęłam po poradnik „Jak zrozumieć język psa”, opublikowany nakładem wydawnictwa RM i … nie zawiodłam się. Oprócz historii psa otrzymujemy szereg informacji dotyczących typowego psiego zachowania, a także sygnałów wysyłanych przez czworonogów.

Autorka w siedmiu rozdziałach krok po kroku przybliża nam zagadnienia związane z naszymi przyjaciółmi. Dowiadujemy się, w jaki sposób przez pięćdziesiąt pięć milionów lat różne gatunki ssaków zdołały się rozdzielić i wyspecjalizować, odpowiadamy na pytanie, kiedy wilk zmienił się w psa i jakie typy czworonogów królowały w starożytnym Rzymie. Green pokazuje również, że skuteczne komunikowanie się z psem wymaga poznania i zrozumienia cech związanych z jego rasą, posługując się przykładami m.in. Border collie, psów pilnujących owiec i ras arktycznych.

Każdy właściciel psiaka doskonale wie, że zwierzęta te rozumieją nie tylko komendy, ale również zachowania niewerbalne, a także nastoje. I choć liczne badania prowadzone przez naukowców starają się udowodnić, że w przypadku psa nie możemy mówić o samoświadomości, a tym samym nie odczuwa on emocji  to  każdy właściciel psa wie doskonale, że to bzdura. Autorka jest tego samo zdania, zachęcając – na przekór koncepcjom intelektualistów-teoretyków – do doskonalenia procesu obustronnego porozumiewania się.

Green podpowiada nam również, w jaki sposób dbać o psa i poprawiać jego formę (chociażby za pomocą różnych technik masażu), jak zdobyć zaufanie nieśmiałego czworonoga, a także jak uniknąć ataku. Zdradza również sekrety psiego świata uświadamiając, że pies może być szczęśliwy we własnym świecie bez pomocy człowieka. Tym bardziej należy zatem docenić fakt, że czworonogi chcą z nami być, chcą nam towarzyszyć i obdarzają nas zaufaniem.

Poradnik „Jak zrozumieć język psa” został również uzupełniony o słowniczek zawierający pięćdziesiąt najbardziej popularnych ras wraz z ich krótką charakterystyką. Choć pozycja autorstwa Susie Green jest adresowana do przyszłych i obecnych właścicieli psów, to jestem przekonana, że podane informacje zainteresują również profesjonalnych hodowców, a nawet osoby, które o własnym czworonogu nigdy nie myślały. Dużym atutem książki jest jej staranne wydanie i ciekawa szata graficzna, a także przystępny język i przytoczone anegdoty oraz prawdziwe historie o psiej wierności, wplecione pomiędzy tekst merytoryczny.

Informacje dodatkowe o Jak zrozumieć język psa:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2014-01-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7773-205-2
Dodał/a opinię: Justyna Gul

Zobacz opinie o książce Jak zrozumieć język psa

Kup książkę Jak zrozumieć język psa