Jedno po drugim

Ruth Ware jest uznawana przez wiele osób za współczesną wersję Agathy Christie.  Muszę przyznać, że jest sporo prawdy w tym stwierdzeniu. Pani Christie umiała stworzyć odpowiedni klimat, opisać miejsce, nie używając w tym celu żadnych zbędnych słów,  natchnąć życie w każdą pojawiającą się w jej historii postać i stworzyć napięcie, które będzie towarzyszyło nam aż do końca. Do samego rozwiązania kryminalnej zagadki. Trudno szukać u niej samochodowych pościgów przez sam środek zatłoczonego miasta, strzelanin, czy pogoni za podejrzanym. Wszystko sunie w odpowiednio umiarkowanym tempie, lecz czytelnik odwraca kolejne strony z wypiekami na policzkach, nie mogąc się doczekać, aż zobaczy, co będzie dalej.

Te same rzeczy można zaobserwować u Ruth Ware.  Autorka jest Brytyjką, na stale osiadłą w północnej części Londynu, która podejmowała się wielu dorywczych prac – była kelnerką, księgarką, rzeczniczką prasową i nauczycielką języka polskiego – nim zaczęła pisać zawodowo na cały etat.  Za swa twórczość została wyróżniona Nagrodą New York Times’a i Sunday Times’a.

Pod pseudonimem Ruth Warburthon pisze powieści fantasy dla młodych dorosłych.

Jej trzy powieści zostały przeniesione na ekran: „W ciemnym, ciemnym lesie”, „The woman in kabin 10” i „The Lying Game”.

Jej kryminały to synonim sentymentalnej podróży w przeszłość, gdzie może nie ma już dystyngowanych dam, bryczek, czy eleganckich dżentelmenów w garniturach, ale za to są do rozwiązania zagadki wymagające dobrego poznania i rozszyfrowywania ludzkich charakterów. A tym samym, jeśli się nie mylę, zajmował się nawet słynny Poirot.

Okoliczności, jakie stwarza nam autorka, są niezwykłe pod każdym względem. Odkrywała przed nami sekrety bardzo starej osiadłości w powieści „Śmierć pani Westaway”. Tym razem w powieści pt. „Jedno po drugim” przenosi nas do chatki stojącej w wysokich górach, do której w trakcie sezonu przyjeżdżają różni goście. Tym razem są to pracownicy firmy, modnego londyńskiego star tupu technologicznego, którzy nie tak dawno wprowadzili do obiegu nową aplikację – Snoopa – ale nie wszystko idzie po ich myśli.

Wyjechali nie tylko, żeby odpocząć, ale także, żeby omówić problemy, z jakimi aktualnie boryka się ich firma oraz o możliwości ich wykupu przez innego giganta.

Wszystko  rozwija się bardzo wolno. Autorka, sprowadzając ich do domku w górach, gdzie na co dzień mieszka i pracuje dwoje przyjaciół, Erin i Danny, tworzy zarazem klaustrofobiczną, pełną napięcia i nieufności atmosferę, w której na jaw, bardzo powoli, wychodzą długo skrywane żale, pretensje, związki i inne sekrety. Prawdziwy problem zaczyna się w momencie, w którym jedna z pracownic firmy ginie podczas jazdy na nartach. Jej współpracownicy zaczynają podejrzewać, że to nie był przypadek, a potem kolejno – każdy, kto zbliży się do rozwiązania zagadki – ginie.

Wszyscy są podejrzani.  Nikt nie przyznaje się do winy, a pościg z mordercą trwa w najlepsze.

Autorka każdemu ze swoich bohaterów poświęca osobny rozdział. W tym rozdziale osoba opowiada w narracji pierwszoosobowej, jak cała sytuacja wygląda z jej punktu widzenia. Kolejny rozdział, kolejna osoba, inny punkt widzenia.

Musze przyznać, że dawno nie miałam ochoty tak bardzo zarazem skończyć czytać, jak i dłużej „nurzać” się w całej tej historii. Z każdą przewróconą stroną robiło mi się coraz bardziej żal, że niedługo trzeba będzie ją odłożyć na półkę, a jednocześnie nie mogłam się doczekać, żeby zobaczyć, co będzie dalej.  Autorka naprawdę potrafi zaskoczyć swojego czytelnika i zmusić go, żeby choćby nie wiem, co się działo, nie mógł oderwać się od czytania książki.  Sprawnie nim manipuluje, potrafić odwrócić jego uwagę, sprawić, by zobaczył coś, co nie mogło się wydarzyć i uświadamia mu to dopiero pod koniec książki. Nie mogłam się domyślić, kto był  mordercą.  Bohaterowie powieści byli znacznie ode mnie szybsi.

Opowieść trzyma w napięciu aż do ostatniej sceny, do końcowej strony. Bohaterowie z pewnością są żywi i mogliby zostać naszymi sąsiadami, gdyby tylko istnieli, a sama atmosfera całej historii jest tak klaustrofobiczna, jak zapewniają na okładce.

Świetna lektura na góra dwa dni.

Informacje dodatkowe o Jedno po drugim:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2022-03-23
Tytuł oryginału: One by One
Tłumaczenie: Tomczyk Anna
Dodał/a opinię:

Tagi: Domek w górach zagadka kryminalna

Zobacz opinie o książce Jedno po drugim

Kup książkę Jedno po drugim

W ciemnym, mrocznym lesie
Ruth Ware0
Okładka ksiązki - W ciemnym, mrocznym lesie

Nora jest autorką kryminałów, która niechętnie opuszcza swoje londyńskie mieszkanko. Gdy nieoczekiwanie otrzymuje zaproszenie na wieczór panieński przyjaciółki...

Śmierć pani Westaway
Ruth Ware0
Okładka ksiązki - Śmierć pani Westaway

Hal nie potrafi otrząsnąć się po tragicznej śmierci matki.Przejmuje jej budkę na molo i wróży z kart. Z wykładania tarota nie może się utrzymać...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;