Kochana Stefo

Stefania Wilczyńska, wychowawczyni i pedagog. Współpracownica Janusza Korczaka, która została zamordowana razem z nim i ich wychowankami. Zmartwiło mnie to, że nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. O Korczaku się mówi, a o niej milczy. Dzięki tej książce napisanej w formie wspomnień, listów i sfabularyzowanej historii mogłam zobaczyć rolę jaką odegrała Stefa. Zdenerwował mnie fakt, że za wszystkie swoje zasługi została pominięta i prawie całkowicie zapomniana na kartach historii. Przecież właśnie o takich ludziach powinniśmy pamiętać, takie wzorce naśladować. Osoby, które bez cienia narzekania czy skargi po prostu wykonywały to co do nich należało. Emocje wylewają się z każdej strony tej małej i właściwie niepozornej książeczki. Na półce z wielkimi dziełami mogłaby zostać pominięta, a zupełnie niepotrzebnie bo skrywa ogromne wartości. Książka pokazuje też nieodwzajemnioną miłość Stefy do Korczaka. Wiele razy po prostu denerwowałam się czytając, że nigdy szczerze ze sobą nie porozmawiali. To naprawdę piękna opowieść o ludzkim poświęceniu w czasie II wojny światowej.

Informacje dodatkowe o Kochana Stefo:

Wydawnictwo: Nowy Świat