Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Tom 1 cyklu Kocia szajka

KOTY W NATARCIU

Seria detektywistyczna z kocimi bohaterami dla najmłodszych? To nie mogło się nie udać. Twarda oprawa, mnóstwo ilustracji i zagadka kryminalna w iście kocim stylu. Oto przed Wami Kocia Szajka!

Zbliża się przyjęcie w cieszyńskim ratuszu, które ma być uświetnione słynnymi kanapkami ze śledziem. Tymczasem dochodzi do wstrząsającej zbrodni – ktoś wybija szybę sklepu Społem i kradnie cały zapas śledzi ! Śledztwo prowadzą komisarz Ludwik Psota i jego podwładna Walerka Koczy. Odnalezienie sprawcy kradzieży nie będzie łatwe. Policjanci angażują do pomocy Kocią Szajkę w składzie : Komandos, bracia Piksele, Lola, Morfeusz, Bronka i Poziomka. Czy rezolutnym futrzakom uda się rozwiązać zagadkę zaginięcia śledzi? Kto dokonał tak perfidnej kradzieży?

Ależ tu się dużo dzieje ! Banda kotów, które z niejednego pieca chleb jadły kontra tajemniczy napastnik pozbawiony wszelkich skrupułów. Śledziowa afera na całego ! „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” Agaty Romaniuk to idealny pomysł na wieczorną rozrywkę. Jest akcja, są przesympatycznie skrojeni bohaterowie i kryminalne tło. Nie sposób się nudzić. Autorce udało się bardzo trafnie przedstawić portrety kocich bohaterów. Począwszy od Komandosa, który ze swoich kompanów pragnie uczynić mistrzów kryminalnych intryg po Morfeusza, jednookiego sekretarza szajki, który... bazgrze jak kot, tfu, kura pazurem. Bardzo podoba mi się humor tej książki. Lekki, niewymuszony. Udanym zabiegiem są wtręty cieszyńskiej gwary. Dodają uroku dialogom. Dużą radość sprawiła mi lektura tej książki. Literatura dziecięca okiem osoby dorosłej to zawsze inne doznania niż przeżywa młody czytelnik. Ja w książkach dziecięcych cenię język, dobrą warstwę fabularną i przesłanie jakie książka ze sobą niesie. Literatura dziecięca musi być uniwersalna, porywająca, budzić w czytelniku emocje. Ma sprawić, że całkowicie przeniesie się w wykreowany przez pisarza świat. „Kocia Szajka” spełnia wszystkie te warunki. Agacie Romaniuk udało się napisać książkę, gdzie jest wartka akcja, mnóstwo przygód, a postaci skradają nasze serce. W końcu to koty, zwierzęta, które odznaczają się sprytem, inteligencją i niesamowitym urokiem osobistym. Podobają mi się także ludzcy bohaterowie, a szczególnie policyjny tandem Psota i Koczy.

Ulice Cieszyna widziane oczami kotów, które świetnie sobie w życiu radzą. Wiedzą gdzie udać się na śmietankę, a gdzie zdobyć smaczną rybę. W zaciszu swojej kryjówki marzą o bohaterskich przygodach. Znajomość miasta i jego mieszkańców, zarówno ludzkich jak i zwierzęcych, pomaga im w rozwiązaniu mrocznej zagadki kradzieży śledzi. Portrety pamięciowe, przesłuchania świadków, typowanie sprawców – dla futrzastych agentów specjalnych nie ma rzeczy niemożliwych. „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” to pełna ciepła opowieść z detektywistycznym zacięciem. Historia o wspólnocie, przyjaźni i współpracy. Okraszona dużą dawką humoru. Swojska i chwytająca za serce. Dużo cieszyńskich smaczków, które największą radość sprawią mieszkańcom tego regionu. Dużym atutem ksiązki są ilustracje Malwiny Hajduk. To niekoniecznie jest styl rysunkowy, który lubię, ale w tej książce sprawdza się perfekcyjnie. Podoba mi się sposób przedstwienia kotów, ponieważ idealnie współgra z treścią książki.

Są sprawy ważkie i są sprawy kocie. Zdarzają się wstrząsające zbrodnie zasługujące na kocie śledztwo. Tam, gdzie zawodzi człowiek pojawia się kot. Poznajcie kocią szajkę, bez znaczenia jest to, że czasami ktoś przyśnie na warcie lub przybrudzi wąsy z łakomstwa. Cel uświęca środki. Polecam „Kocią Szajkę” i małym i dużym. Mnóstwo frajdy i radość dzielenia krymianalnej przygody z taką kompanią.

Informacje dodatkowe o Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Dodał/a opinię: chico6401

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży bóg

Zobacz opinie o książce Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Kup książkę Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Precelek jedzie tramwajem
Agata Romaniuk0
Okładka ksiązki - Precelek jedzie tramwajem

Poznajcie kota Precelka, przyjaciela Pani Wieczorynki i Kociej Szajki! Jest mały, niebieski i bardzo ciekawy świata. Uwielbia grać pazurkiem na grzebieniu...

Kocia Szajka i zaginione bajki
Agata Romaniuk0
Okładka ksiązki - Kocia Szajka i zaginione bajki

Przybij piątkę Kociej Szajce i daj się porwać detektywistycznej przygodzie! Nie ma to jak deszczowe popołudnia. Koty wylegują się po kątach, popijają...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;