Kroniki Bane'a

Magnus Bane - Wielki Czarownik Brooklyn'u to jedna z ciekawszych i barwniejszych postaci pojawiających się w seriach Cassandry Clare „Dary Anioła” i „Piekielne Maszyny”. Tajemniczy, a jednocześnie bardzo oryginalny przedstawiciel podziemnego świata. Jako czarownik ma zapewnioną nieśmiertelność, a setki lat egzystencji nie tylko pozwoliły mu nabrać życiowej wiedzy, ale też sprawiły, że nieustannie był światkiem narodzin i śmierci. Nikogo więc nie powinno dziwić, że minione doświadczenia wpłynęły na jego obecny stosunek do świata i ludzi.
„Kroniki Bane'a” to zbiór opowiadań, które pozwalają lepiej poznać Magnusa i odkrywają sekrety z jego przeszłości. Dają możliwość zajrzenia za kulisy jego związków z Camille, Raphaelem oraz Nocnymi Łowcami m.in.: Herondale'ami i Lightwoodami, Waylandami czy Morgensternami. Nie brakuje też nowych postaci oraz nieznanych dotąd czytelnikowi faktów i wydarzeń z życia czarownika.

Zawarte w zbiorze opowiadania stanowią dopełnienie cykli ze świata Nocnych Łowców i niewątpliwie dla znających obie serię będą ciekawym dodatkiem umożliwiającym spojrzenie na znane już zdarzenia z innej perspektywy. A także ma bliższą znajomość z Magnusem i zrozumienie jego postępowania, dylematów, rozterek, wątpliwości i decyzji, które podczas lektury poprzednich powieści wywoływały zdziwienie i pytania, na które nie było odpowiedzi. Okazuje się, że życie czarownika nie było usłane różami i nie raz musiał dokonywać trudnych wyborów, podejmować ryzyko oraz mierzyć się z własnymi uczuciami i pragnieniami.
„Kroniki Bane'a” to publikacja, która nie tylko daje szansę na powrót do fascynującego świata wykreowanego przez Cassandrę Clare. Autorzy podejmują temat miłości, poświęcenia, dokonywania wyborów między pragnieniami a powinnościami i darów, które mogą być przekleństwem. I choć głównym bohaterem jest Wielki Czarownik Brooklyn'u pojawiają się znane już czytelnikowi postacie, które wchodzą z nim w relacje na różnych poziomach zażyłości i zależności.
Autorzy posługują się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem, dbają o szczegóły oraz tło przedstawionych wydarzeń. Nie zapominają również o napięciu, zwrotach akcji, nieprzewidzianych wypadkach i dobrym humorze. A ta mieszanka sprawia, że przez książkę płynie się szybko i przyjemnie.
Dla mnie przygoda z książką była nietuzinkowym doświadczeniem, mimo że na tle pozostałych powieści ta w moim odczuciu wypadła troszkę słabiej. I choć nie wszystkie historie w jednakowym stopniu przypadły mi do gustu, to każda z nich wyzwoliła we mnie na inny rodzaj emocji i wrażeń. Dla fanów serii to lektura obowiązkowa i myślę, że warto się z nią zmierzyć, gdyż Magnus jest postacią nieprzeciętną i tym razem gotową do odkrycia swoich tajemnic. Polecam.

Informacje dodatkowe o Kroniki Bane'a:

Wydawnictwo: Mag