Lata sześćdziesiąte

Ocena: 5 (1 głosów)
opis

"Lata sześćdziesiąte" to wspomnienia Jenny Diski. Skupia się tu na latach 60-tych ubiegłego wieku pełnych narkotyków, seksu, a nawet czasu spędzonego w szpitalach psychiatrycznych. Autorka sprawdza co zostało utracone z purpurowej mgły nostalgii i selektywnej pamięci tamtych czasów. Co nadal trwa i to co zawsze było takie samo. Ukazując Londyn podsumowuje rewolucję seksualną, kulturę tamtych czasów. I odkrywa, że idee lat sześćdziesiątych często utorowały drogę do powstania ich przeciwieństwa i że nowe pokolenie myli wyzwolenie i libertarianizm z nowym rodzajem radykalizmu, który obecnie się szerzy.

Każdy rozdział tworzy żywy obraz tamtych czasów. Jenny Diski jest tu jakby przewodniczką po obcym kraju. Był to okres idealizmu, przemyśleń. Komunikacja pomiędzy ludźmi i różnymi kulturami rozkwitała w sposób dotąd nieznany. Autorka widzi tę dekadę bardziej jako pełną pomysłów, które jednak nie udało się w pełni zrealizować. Często patrzy na siebie z perspektywy rodzica. Rozumie co to znaczy być młodym. Jednostką mającą więcej okazji do zbadania i eksperymentowania niż poprzednie pokolenie. Karmi odbiorcę nowymi spostrzeżeniami na temat wszystkiego co było i jest. Podkreśla konflikt pomiędzy starym i nowym, opisuje uciążliwy aspekt permisywizmu społeczeństwa. Unaocznia zmęczenie "wolną miłością". Kładzie nacisk na ideę kultury, w mniejszym stopniu na politykę. Wspomina o edukacji i zdrowiu psychicznym. Jej relacje z mężczyznami dają tło do zrozumienia feminizmu tamtych lat. Porównuje także doświadczenia Brytyjczyków i Amerykanów tamtej dekady. Wszystko przeplata osobistymi anegdotami.

Wymowna, pełna wątpliwości. Dowcipna, prowokacyjna, przenikliwa, niepokojąca. Diski nie jest  tu polemiczna i doktrynalna. Jej ton wypowiedzi jest spokojny. Bardzo niewiele z tego, co tu przedstawia jest czymś nowym, ale mówi to z inteligencją, dowcipem, dbałością o szczegóły i niezwykłą zdolność śmiania się ze swojej młodszej wersji, przy jednoczesnym poszanowaniu nadziei i wysiłku. Jest niesentymentalna, oczytana i hedonistyczna. Nie potępia. Jedynie podkreśla, że motywy działania były zbyt czyste. Ostatecznie odchodzi zniesmaczona i zniechęcona, ponieważ dogmaty z lat sześćdziesiątych ostatecznie okazały się być prawie halucynacją...

Informacje dodatkowe o Lata sześćdziesiąte:

Wydawnictwo: Officyna
Data wydania: 2013-10-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62409-99-0
Liczba stron: 120
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Lata sześćdziesiąte

Kup książkę Lata sześćdziesiąte

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy