Leonardo da Vinci

Rzadko czytam biografie, a jeśli już – to sięgam oczywiście po takie, które dotyczą interesujących mnie osób. Taką osobą bez wątpienia jest Leonardo da Vinci. Zrobiła się ostatnio „moda” na da Vinci i w sumie to chyba dobrze, na pewno jest to postać, która może zainspirować. Biografia napisana jest w sposób zajmujący i widać, ze autor włożył naprawdę wiele pracy w jej stworzenie. Od razu na wstępie powiem, że warto po nią sięgnąć i jeżeli kogoś ciekawi postać mistrza da Vinci – nie zawiedzie się.

Zacznę od wad tej książki, bo nie jest ich wiele – potem będę już tylko chwalić. Największą wadą jest umieszczenie przypisów na końcu – zawsze taki zabieg jest uciążliwy, bo wymaga poszukiwania i odrywania się od lektury, a już w przypadku książki o tak wielkiej objętości – to jest po prostu irytujące i męczące. I nie pomagają dwie zakładki, bo jedna zawsze się wysuwa… Bardzo to psuje przyjemność z lektury.

Druga wada jest względna – bo niektórzy uznają ją za zaletę. Otóż dla mnie niepotrzebnie autor skupia się bardzo na tle obyczajowo-historycznym. Rozumiem, że dla zrozumienia postaci ważne jest poznanie środowiska, w jakim się obracała, ale tutaj ujęte jest to wszystko zbyt szczegółowo. Jeżeli ojciec artysty był notariuszem, dostajemy całą serię wiadomości o tym, jak wykonywano ten zawód i co się z nim wiązało. Kiedy akcja przenosi się do Florencji, dostajemy obraz architektury, polityki, najbardziej wpływowych postaci i historii tego miejsca. Niektóre z tych faktów są bardzo ciekawe, ale niektóre po prostu nudzą. Niemniej rozumiem, że dla stworzenia pełnej, wnikliwej biografii, takie zabiegi są uzasadnione.

Trzecia wada – to okładka. Nie podobało mi się nachalne podkreślenie na tak ascetycznej w formie okładce, że autor napisał też biografie Steve’a Jobsa – jakby sam Leonardo nie wystarczył, żeby chcieć kupić tę książkę. No ale to szczegół – nie okładka jest tu ważna, tylko treść, a tej nie mam wiele do zarzucenia.

Więcej wad nie dostrzegłam – no może trochę za mało jest reprodukcji i rycin, ale w końcu to nie album, więc nie ma co się czepiać.

Tym, co bardzo mi się podobało, jest opowiadanie o życiu Leonarda nie jako ciągu suchych faktów, ale z uwzględnieniem marzeń, fascynacji, plotek i pogłosek. To tworzy fascynującą całość i sprawia, że postać mistrza wydaje się pełnowymiarowa i naprawdę intrygująca. Autor sięgnął do najnowszych badań i dzięki temu zyskujemy wnikliwą wiedzę o najwybitniejszym artyście: o jego stylu, sposobie pisania i rysowania, orientacji seksualnej, sylwetce, sposobie ubierania się, fryzurze, marzeniach. Poznajemy też ludzi, którzy go otaczali i czasami zyskujemy świadectwa właśnie od nich – i to chyba najcenniejsze, bo pochodzące od kogoś, kto spotykał Leonarda, rozmawiał z nim, widział go. Dostajemy nie tylko fakty, ale też pogłoski i smaczne (oraz niesmaczne) plotki, czyli wszystko to, co daje nam obraz nie tylko samej postaci, ale też tego, jak mistrz da Vinci był postrzegany przez sobie współczesnych oraz przez kolejne pokolenia.

Ktoś może powiedzieć, że napisanie ciekawej książki biograficznej na temat postaci tak bogatej i fascynującej jak Leonardo da Vinci to żadna sztuka, bo to materiał wybitny. Owszem, życie mistrza było fascynujące, a epoka, w której tworzył, dawała ogromne możliwości – ale bez pasji i zaangażowania, jakie włożył autor w napisanie tej biografii, byłby to po prostu zbiór faktów o barwnej postaci – a tymczasem dostajemy żywą opowieść, w której mistrz Leonardo staje się postacią z krwi i kości. Wspaniałym zabiegiem było oddanie w wielu miejscach głosu właśnie samemu bohaterowi: poprzez cytaty z jego licznych dzienników, notatek, udostępnianie szkiców. To sprawia, że poznajemy artystę lepiej i staje się on w naszych oczach kimś rzeczywistym – nie geniuszem sprzed wielu lat, ale mężczyzną pełnym pasji, marzeń, obdarzonym ogromnym talentem i jeszcze większym zapałem, ciekawością świata.

Komu ta książka może się spodobać? Każdemu, kto lubi biografie – takie rzetelne, obejmujące także czasy wczesnego dzieciństwa i szerokie tło społeczne, obyczajowe, historyczne. Osobom, które interesuje postać mistrza da Vinci i każdemu, kto chciałby lepiej poznać epokę, w jakiej żył Leonardo. Ludziom ciekawym świata i drugiego człowieka. I tym, którzy chcą zobaczyć, jak żył, o czym marzył i jak tworzył prawdziwy geniusz.

Podsumowując: wspaniała, rzetelna, bardzo bogata w treść biografia Leonarda da Vinci, napisana w sposób ciekawy, zajmujący, wciągający. Przekonajcie się, że jeśli bohater jest intrygujący, nawet osiemset stron wydaje się za mało, by o nim opowiedzieć!

Informacje dodatkowe o Leonardo da Vinci:

Wydawnictwo: Insignis