Malowany welon

William Somerset Maugham "Malowany welon" ❤️ Historia młodziutkiej, pięknej, żywiołowej i zepsutej Kitty Garstin, szukającej kandydata na męża. Matka zawsze jej powtarzała, by szukała wśród majętnych mężczyzn. Gdy jej młodsza i brzydsza siostra Doris wyprzedziła ją w tej kwestii, Kitty w przypływie paniki przyjmuje oświadczyny od bakteriologa Waltera Fane'a. Przeprowadza się z Londynu do Chin, gdzie on ma tam posadę. Mąż ją nudzi i nie wzbudza w niej żadnej namiętności. Jest on nieśmiały, opanowany, małomówny, bez poczucia humoru. Kitty ucieka się do romansu z przystojnym i pełnym wdzięku Karolem Townsendem. Walter odkrywa jej sekret i podejmuje dramatyczną decyzję o wyjeździe do Mei-tan-fu, gdzie panuje epidemia cholery. Kitty jest zmuszona towarzyszyć u boku małżonka. ▪️Wzruszająca i mądra książka, która ukazuje dojrzewanie i przemianę człowieka, postrzeganie świata. Autor głównie skupia się na podłożu psychologicznym Kitty. ▪️"Jestem jak człowiek, który całe życie spędził nad stawem i któremu nagle pokazano morze. Dech mi zapiera, ale upaja zarazem. Nie chcę już umierać, chcę żyć. Czuję, że wstępuje we mnie nowa odwaga. Jestem jak ci żeglarze starożytni, wyruszający w dal w poszukiwaniu nowych ziem i nowych mórz, dotąd nieodkrytych; dusza moja tęskni za nieznanym."▪️"Myślę nieraz, że jedyną rzeczą zdolną pogodzić człowieka z tym światem jest piękno, które od czasu do czasu udaje się zeń wykrzesać ludziom wybranym: obrazy, muzyka, książki, samo życie tych ludzi. Ale najbogatsze w piękno jest życie pięknie przeżyte. Ono jest największym arcydziełem sztuki." Na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem z Naomi Watts, Edwardem Nortonem i Lievem Schreiberem w rolach głównych.

Informacje dodatkowe o Malowany welon:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2007-01-22
Tytuł oryginału: The Painted Veil
Tłumaczenie: Franciszka Arnsztajnowa
Ilustracje:-
Dodał/a opinię: Karolina Wawrowska

Zobacz opinie o książce Malowany welon

Kup książkę Malowany welon