Marzenie Talithy

Tom 1 cyklu Królestwa Nashiry

„Marzenie Talithy” to pierwsza część serii „Kroniki Nashiry” – młodzieżówki fantasy, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
Mówiąc o cyklu, należałoby zacząć od świata przedstawionego. Talaria to kraina podzielona na cztery królestwa zgodnie z porami roku. Faktycznie w Królestwie Zimy padają śniegi, a w Królestwie Lata jest gorąco. Brzmi banalnie, a jednak ten świat nie jest taki prosty i błahy. Licia Troisi stworzyła miejsca rządzące się swoimi prawami przyrody, państwa z własną polityką i wiarę, która ma też swoje ciemne strony.
W Świecie Nashiry brakuje tlenu, jednym jego źródłem są ogromne drzewa, to wśród nich żyją mieszkańcy, podążając tunelami gałęzi, boją się nawet spojrzeć w niebo, gdzie dwa olbrzymie słońca toczą miedzy sobą legendarną walkę.
Mamy dwie rasy Talaryci, do których należy główna bohaterka, są rasą dominującą, podlegają im Femtyci – choć odporni na ból zostali zniewoleni.
Talitha córka władcy Królestwa Lata jest osobom kompletnie niedostosowana do realiów świata, w którym przyszło jej żyć. Trenuje w gwardii i gdyby to jeszcze były tylko zabawy, ale ona na poważnie myśli o walce. Ucieka do pospólstwa, a co gorsza zadaje się z niewolnikiem, którego traktuje jak najlepszego przyjaciela. Nie potrafi być uległa i posłuszna ojcu jak jej siostra, która wstąpiła do zakonu. Wielki zaszczyt dla rodziny, gdyż w tym świecie kapłanki posiadające moce mają większą władzę.
Pewnego dnia siostrę Talithy dopada choroba. W życiu bohaterki nagle ma się wszystko zmienić, ma poznać okropną tajemnicę, którą odkryła jej siostra i rzucić się w wir niebezpiecznych przygód u boku mając tylko wiernego jej niewolnika.
Książka strasznie wciąga. Opis świata pobudza wyobraźnię, pozwala przenieść się w opisywane krainy, a jednocześnie jest dobrze wpleciony w fabułę i nie nudzi. Ciągle coś się dzieje, przygoda goni przygodę, a każda z nich trzyma w napięciu.
Wykreowani bohaterowie trochę mniej zachwycają oryginalnością, ale można ich polubić. Szczególnie Saiph niewolnik głównej bohaterki pogodzony ze swoim losem, a jednocześnie wierny swojej pani potrafi podążyć za nią na koniec świata. Niewola przekształca się jednak w najpiękniejszą przyjaźń, gdzie każde z nich jest gotowe oddać życie za drugie.
Ciekawie zbudowany jest sam motyw niewolnictwa, ukazujący jak brutalni potrafią być ludzie, którzy zdobędą trochę władzy. Przejawia się to nie tylko między rasami, a nawet nad rodziną, czy wyższymi rangą zakonnicami. Kto wspiął się trochę wyżej, otrzymuje prawo stosowania przemocy. Okrucieństwo nie ma granic, lecz każdy zna swoje miejsce. Każdy oprócz zbuntowanej Talihy, która dąży do swojego celu.

Informacje dodatkowe o Marzenie Talithy:

Kup książkę Marzenie Talithy

Klepsydra Aldibaha
Licia Troisi0
Okładka ksiązki - Klepsydra Aldibaha

Sofia, dziewczyna, która nosi w sobie geny potężnego smoka Thubana i jej sprzymierzeńcy próbują zapobiec zniszczeniu świata przez sojuszników...

Nowe królestwo
Licia Troisi0
Okładka ksiązki - Nowe królestwo

Trzeci tom bestsellerowej trylogii o losach młodej wojowniczki Dubhe, która ma ocalić Wynurzony Świat od Gildii - sekty zabójców,...