Matt Hidalf i Błyskawica Widmo

Christophe Maur- francuski pisarz młodego pokolenia, który debiutował w wieku trzynastu lat, piszący głownie dziecięcą literaturę fantasy - i stworzył cykl pt. Matt Hidalf i oto przed Pańastwem jego pierwsza część: Błyskawica widmo.

Opis głosi, że obok Matta Hidalfa nie można przejść obojętnie. I ja się z tym zgadzam. Problem z tym, że postać, jaka się wyłania z książki, nie do końca da się lubić. Zbyt oczywiste nawiązania do Harry’ego Potter Rowling, nie są tu też zaletą, ale wadą.

Zacznijmy od tego, że uwagę przyciąga już sam tytuł, wywołując przy tym konkretne skojarzenia. Jeśli, podobnie jak ja, myśleliście o ogromnej, niewidzialnej miotle, która poniesie głównego bohatera w dal, to srogo się zawiedziecie, jak ja. Rozwiązanie tytułowej zagadki, to znów nawiązanie do wcześniej wymienionej przeze mnie pozycji. Trudno nie pamiętać zaklęcia expecto patronum i pojawiającego się przy jego pomocy ochronnego patronusa. Podobieństw jest znacznie więcej; jest to szkoła magii, do której dzieci dostają się w wieku jedenastu lat. Są tam i opiekunowie, którzy zajmują się nowo przybyłymi uczniami oraz taki sam wachlarz niezwykłych nauczycieli – począwszy od dyrektorki, a zakończywszy na zwykłych nauczycielach. Są tam też łóżka z zasłonami oraz liczne zasady, które główny bohater, Matt Hidalf, łamie, nim jeszcze znajdzie się w murach szkolnych. Jest i tajemnica, której rozwikłanie może sprowadzić więcej szkody, niż pożytku.

Są i różnice; nie ma lekcji, lecz każdy zdobywa wiedze na własną rękę, korzystając z rad nauczycieli, kolegów i uczonych ksiąg, na samym początku należy w grupach rozwiązać przydzielone uczniom zadanie,  nie ma czterech domów i odwiecznej rywalizacji między nimi, jest za to dyspozytorka łóżek, która sprawiedliwie je wydziela, drzewo, na którym wraz z postępami w nauce rosną magiczne gałęzie oraz oddziały wojowników składające się z absolwentów, broniących murów szkoły – najsłynniejszym wśród nich jest Luis Serra. Szkoła dla dziewcząt mieszcząca się niedaleko to również nowość, którą można znaleźć w tej książce.

Zarówno różnic, jak i podobieństw, jest znacznie więcej. Ja wymieniłam tylko niektóre z nich. Kto chce poznać wszystkie, niechaj przeczyta tę pozycję.

Biorąc pod uwagę plusy i minusy oraz podobieństwa i różnice, mogę stwierdzić, że jest to pozycja przeznaczona dla młodszych czytelników, dostosowana do ich młodego wieku. Brak tu krwawych porachunków, morderczych bitew, mrocznych, lub strasznych scen, w zamian dostajemy niesnaski rodzinne – chyba nie ma takiej osoby w rodzinie Hidalfów, która by szanowała pozostałych członków: dzieci skaczą sobie do oczu, zdradzają się i szantażują, żona działa przeciwko mężowi, a każdy próbuje każdego zdyskredytować, często z powodzeniem – niedojrzałe związki oraz Matta, który jest wszędzie i zarazem nigdzie, wplątując zarówno siebie, jak i kolegów w coraz gorsze kłopoty i nie bardzo wiedząc, jak ma z nich właściwie wybrnąć.  Pomagają mu w tym koledzy i dużo mądrzejsze, jak się okazuje, siostry: Złota, Miedziana i Srebrna.

Skoro to pozycja przeznaczona dla dzieci, wiadomo, że statecznie wszystko kończy się w miarę pomyślnie, a kilka otwartych i ledwo zaznaczonych wątków wyraźnie sugeruje, co może nas czekać w następnym tomie.

Biorąc pod uwagę zamieszczony w książce fragment, może być znacznie ciekawiej, niż w części pierwszej. I tego sobie wszyscy życzymy. Oby!

Informacje dodatkowe o Matt Hidalf i Błyskawica Widmo:

Kup książkę Matt Hidalf i Błyskawica Widmo

Matt Hidalf i Klątwa Cierni
Christophe Mauri0
Okładka ksiązki - Matt Hidalf i Klątwa Cierni

Na polanie w lesie Elity ktoś zaatakował grupę adeptów. Magiczna łania, Błyskawica Widmo, zniknęła, a na Akademię Elity została rzucona Klątwa Cierni....

Bitwa o świcie
Christophe Mauri0
Okładka ksiązki - Bitwa o świcie

Matt Hidalf został wykluczony z Akademii Elity. Jak podaje anonimowy świadek, bezzębna wiedźma rzuciła na niego zaklęcie snu. Obudzić go może jedynie odrodzenie...