Na krawędzi

Książki, które nie boją się pokazać człowieka z całym jego jestestwem i ,,czarną strona mocy" są pokarmem dla duszy dojrzałych czytelników. Ja do takich należę i dlatego książka ,,Na krawędzi" trafiła w moje gusta. Damian - główny bohater powieści to człowiek poniekąd o dwóch twarzach. Niby kochający, niemalże romantyk, z drugiej strony perwersyjny aż do bólu o skłonnościach paranoicznych. Mężczyzna o niezwykle rozbitej osobowości. Co Go rozbiło? Co doprowadziło Go na tytułową krawędź? Gdy Go poznajemy jest czterdziestoletnim taksówkarzem. Polakiem na imigracji w Irlandii. Jego niechęć do świata a zwłaszcza do ludzi niejednokrotnie przeraża, zwłaszcza gdy w skołowanej głowie Damiana rodzą się myśli o zabijaniu. Damian nienawidzi swoich pasażerów- studentów, którzy żyją na koszt rodziców, tych, którzy wiecznie pytają go o Polskę kraj z którego uciekł, który zniszczył jego rodzinę. Jest także wiecznie głodnym seksu perwersem. Od najmłodszych lat rozbudowywał swoje upodobania seksualne. Stały się one dla niego powietrzem. Autor w bardzo plastyczny i obrazowy sposób opisał upodobania erotyczne Damiana, wyjaśnił skąd się wzięły, gdzie ich początek. Słowa dobrane przez autora przy opisie seksualnych zachować bohatera nie pozostawiają czytelnikowi pola manewru - czarno na białym, bez ogródek, osładzania i koloryzowania - czytelny przekaz erotycznych doznań. Zdaje sobie sprawę, że w tym momencie niektórzy mogą zapragnąć rzucić książka w kąt. STOP. Nie dojdziecie do momentu przemyśleń, rozważań Damianowychi do jakże intrygującego zakończenia. Damian to alkoholik, który bez kieliszka nie jest w stanie żyć. To jego drugi - po seksie - nałóg, który pozwala mu funkcjonować w znienawidzonej rzeczywistości. W nałóg wciąg też swoja ukochaną żonę. Wszystko to sprawia, że - na pierwszy rzut oka - moglibyśmy niemalże znienawidzić Damiana. Ale chwileczkę... A może warto się zatrzymać, zastanowić - ile z Damiana jest w każdym z nas? Myślę, że autor chciał nas postawić na chwile przed lustrem, aby każdy mógł sobie odpowiedzieć - jak dalece jestem w stanie się posunąć aby móc ogarnąć otaczającą mnie rzeczywistość? Opis walki z nałogiem. Z otaczającą rzeczywistością, że zmorami dni codziennego - to niestety charakterystyka części z nas. Każdy z nas ma swoje poglądy, niejednokrotnie kontrowersyjne, ale czy umiemy je wyartykułować? Czy jesteśmy szczerzy wobec siebie? Damian jest szczery wobec siebie i swojej żony i na tej prawdzie opierają swój związek. Na tej prawdzie zbudowana jest ich miłość. Bo to książka ... o MIŁOŚCI. Zakończenie powieści jest ogromnym zaskoczeniem. Dlatego też odradzam ciskanie nią z powodu wulgaryzmów, czy też nieco bardziej ,, zboczonych" scen erotycznych. Książka jest napisana bardzo sprawnie dlatego tez czyta się ją błyskawicznie. Nie ma tu zwrotów akcji, czy niespodziewanych wydarzeń - to zapis refleksji i przemyśleń bohatera. Pomimo wulgarności języka ( niekiedy ), pomimo perwersyjnych opisów (ale takich jest wiele w literaturze) książka jest naprawdę dobra lekturą o sile miłości. POLECAM.

Informacje dodatkowe o Na krawędzi:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014-10-03
Dodał/a opinię: jaszczowka

Zobacz opinie o książce Na krawędzi

Kup książkę Na krawędzi