Na tropie Vermeera

Jan Vermeer, holenderski malarz, który tworzył głównie sceny rodzajowe znakomicie przy tym „bawiąc się światłem” i jego dzieło, a w zasadzie ten jeden ważny obraz „Alegoria malarstwa” to temat przewodni najnowszej książki Agnieszki Ptak.

Malarstwo połączone z intrygą… na samą myśl, aż mi się oczy błyszczą 🙂
A więc… podczas II wojny światowej pewien Żyd, Jacob Wolf, został poproszony o skopiowanie dzieła Vermeera, warto tu wspomnieć, że był on znakomity w swoim fachu, w fachu fałszerza, kopisty, a dzieła Vermeera są bardzo trudne do podrobienia. Po wojnie, kiedy to ludzie zaczęli się interesować dziełami sztuki wcześniej zagrabionymi, zaginionymi temat obrazu powraca. Okazuje się, że być może Wolf stworzył nie jedną, a dwie kopie obrazu… Czy uda się zatem odnaleźć owe prace i oryginał?

Pomysł na fabułę ZNAKOMITY! Uwielbiam połączenia sztuki z kryminalnym światkiem, niestety mam jedno „ale”. Ze względu na przerywanie przez autorkę fabuły różnymi wstawkami dotyczącymi jej przemyśleń, zawierającymi rady dla Czytelnika, esejami nie mogłam do końca wtopić się w przebieg zdarzeń, a szkoda…. To tak jakbyście zasypiali, zanurzali się we śnie i nagle ktoś niespodziewanie wylewa na Was kubeł zimnej wody.

Co zatem sprawiło, że mimo wszystko brnęłam w tę historię z zapartym tchem? Głównie wspomniana wcześniej sztuka, bo to nie tylko obraz Vermeera ma tutaj znaczenie, ale również inne znakomite dzieła, które tworzą pewnego rodzaju szyfr. Po przeczytaniu książki przez kilka godzin moje myśli skierowane były na różne epoki, style malarskie i uwierzcie to było coś wspaniałego.

Warto tutaj również wspomnieć o zakończeniu całej historii, a w zasadzie o zakończeniach, bo oto Czytelnik sam może wybrać finał, który najbardziej mu odpowiada. Autorka sugeruje zakończenie domniemane, realne, nierealne i faktyczne, ale które mi najbardziej się spodobało nie zdradzę Wam 😏

Jest to książka nietuzinkowa, sama przyznaję, że jeszcze takiej nie czytałam i z pewnością znajdzie szereg wielbicieli, jak i krytyków. Ciekawe do jakiego grona Ty , Drogi Czytelniku byś należał 🙂

Informacje dodatkowe o Na tropie Vermeera:

Kup książkę Na tropie Vermeera

Spotkanie
Agnieszka Ptak0
Okładka ksiązki - Spotkanie

Christopher Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest księdzem, a czyn, który planuje, to grzech...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;