Najpiękniejsze wiersze

Z twórczością Juliana Tuwima jestem za pan brat. Bardzo cenię sobie jego dorobek literacki, a w szczególności poezję. Kilka miesięcy temu miałam szansę zrecenzować książeczkę Tuwim Café na każdą pogodę, która zawierała jedynie fragmenty jego twórczości, a i tak zachwyciła mnie do granic możliwości. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak ucieszyła mnie możliwość zrecenzowania tomiku wierszymistrza słowa! Pisząc tę recenzję, jestem wciąż pozytywnie nakręcona i czule zerkam na omawiany zbiór.
Najpiękniejsze wiersze zostały podzielone na cztery części: A ja słowa światu miotam (12 wierszy),Pieśń o smutku kosmicznym, prastarym... (24 wiersze), Ryczy Symfonia wieków (6 wierszy) oraz Do wielkiej radości i wielkiego rytmu (8 wierszy). Jak widać, w tomiku przeważają pesymistyczne poezje, jednak to te weselsze ujęły mą duszę - pewnie ze względu na świąteczny nastrój, który mnie ogarnął. W związku z Bożym Narodzeniem pozwolę sobie przytoczyć wiersz Tuwima pod tytułem Choinka, który kończy ten cudowny zbiór.
Ziemio, ziemiątko,
Trzaskały świeczki,
Świerkowe świerszcze,
Anioł zaniemówił
Najpiękniejszym wierszem.
Tuwim w swoich tworach bawi się językiem, słowami, zasypuje czytelnika ironicznymi podtekstami oraz ukazuje świat widziany swoimi oczami. W tym tomiku nie brakuje także wierszy dedykowanych innym, jak choćby Dziurawiąc Niebo... stworzonego z myślą o poecie Leopoldzie Staffie, którego jestem pewna, że wszyscy kojarzą przynajmniej z lekcji języka polskiego.
Dodatkowym atutem Najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima jest czarująca oprawa graficzna. Jest to książka w twardej okładce, na początku i końcu ozdobiona pięknymi różami, a wewnątrz klimatycznymi ilustracjami. Rysunki zdają się być nie z tej epoki, a z czasów bliższych Tuwimowi, co niesamowicie wciąga w świat poety, a tym samym - w treść jego poezji. Osobiście pokochałam rysunek aniołka do wiersza Lekcja. Wydawnictwo EGMONT stale mile mnie zaskakuje, tym razem promowaniem poezji.

Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima to bez wątpienia MUST HAVE w domu każdego Polaka, a w szczególności miłośnika poezji. Wiersze tego poety, choć często nie poruszają łatwej tematyki, nie są trudne w odbiorze, a niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy. Ten piękny zbiór przekona do poezji każdego - nawet osobę, która nie darzy wierszy sympatią. Polecam.

Informacje dodatkowe o Najpiękniejsze wiersze:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015-11-16
Kategoria: Podręczniki
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Najpiękniejsze wiersze

Kup książkę Najpiękniejsze wiersze

Julian Tuwim dzieciom
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Julian Tuwim dzieciom

Książka z wieszami dla dzieci: "Zosia Samosia"; "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci"; "Spóźniony Słowik"; "Mowa Ptaków";...

Kabaretiana
Julian Tuwim0
Okładka ksiązki - Kabaretiana

Kabaret był elementem świata własnego Tuwima, w różnych formach i funkcjach towarzyszył mu przez całe życie. Tak zatem przestrzeń kabaretu - to jeden z...