Najtajniejsza broń wywiadu

„Najtajniejsza broń wywiadu” Sebastiana Rybarczyka to książka tak naprawdę o relacjach międzyludzkich. To książka o wzajemnych relacjach, powiązaniach. zależnościach, układach i związkach. Jeśli dojdzie do tego uroda, wykształcenie, umiejętność nawiązywania kontaktów to agent był doskonały.

W książce jako motyw przewodni autor podkreślił rola kobiet w działalności wywiadowczej. Pokazuje że kobieta  bywała nie tylko “wabikiem” służącym do werbowania szpiegów i wydobywania informacji od obcych agentów. Rybarczyk udowadnia że kobiety często okazywały się utalentowanymi agentkami.

Książkę otwiera opowieść o sowieckim agencie Andrieju Bystrolotowie, który w przedwojennej Europie działał na rzecz Kraju Rad. W drugim rozdziale autor przedstawia początki działalności sowieckiego agenta – Kima Philby’ego i jego zwerbowanie, piękną Alice. Następny rozdział opowiada o ”piątce z Combridge”, ich homoseksualnych związkach i fascynacją marksizmem… Dalej jest jeszcze ciekawiej , ale o tym muszą się państwo przekonać czytając samemu tą pozycję.

Książka jest napisana ładnym, zrozumiałym, i żywym językiem dzięki czemu czyta się jak opowiadania. Publikacja została podzielona na  rozdziały mogące stanowić autonomiczną całość, dzięki czemu lektura nie sprawia problemów.

Pozycja wydana w miękkiej oprawie jest klejona, ale wygląda na solidną, zawiera 250 stron i jedynym minusem, choć nie bardzo istotnym mogą być zbyt małe literki. Brakuje mi też bibliografii czy też jakiś przypisów. Z przyjemnością zajrzałabym do lektur z których korzystał autor. Polecam tę książkę zarówno pasjonatom jak i laikom. Gratuluję kolejnej dobrej książki historycznej wydawnictwu Fronda.

Informacje dodatkowe o Najtajniejsza broń wywiadu:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2015-11-17
Kategoria: Historyczne
Dodał/a opinię: Marta Wróbel

Zobacz opinie o książce Najtajniejsza broń wywiadu

Kup książkę Najtajniejsza broń wywiadu

Niewidzialna wojna szpiegów
Sebastian Rybarczyk0
Okładka ksiązki - Niewidzialna wojna szpiegów

Niewidzialna wojna szpiegów to zbiór esejów popularyzujących historię starcia służb specjalnych USA i ZSRR. Książka napisana z rozmachem, znawstwem i wciągająca...