Naznaczeni śmiercią

Tom 1 cyklu Naznaczeni śmiercią

Moja przygoda z książkami #Veroniki Roth rozpoczęła się jak większości od serii Niezgodna, która szturmem podbiła rynek.  O ile pierwsza część przygód Tris mnie zachwycila,  o tyle każda kolejna była odrobinę naciągana.
Rozpoczynając "Naznaczonych Śmiercią" pomyślałam ze dam jej czystą kartę, zero porównań i oczekiwań.
Autorka w "Carve the mark" przenosi nas do niezwykłego świata 9 planet, w której każdy z mieszkańców obdarzony jest niezwykłą zdolnością tzw. darem nurtu np. nieodczuwaniem bólu.  Wybrańcy posiadają również losy-wizję ich przyszłości.
Główni bohaterowie Akos i Cyra to mieszkańcy zwaśnionych ze sobą narodów, Akos z Thuvhe ponad wszystko ceniących rodzinę i pokój, zaś Cyra z Shotet- bezwzględnych wojowników. Ich losy przecinają się i stają się na siebie skazani. Tak różni odnajdują wreszcie wspólny język.
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po przeczytaniu to zdecydowanie większa dojrzałość autorki, co widać w przedstawieniu bohaterów, są bardziej dopracowani,  charyzmatyczni.
Jestem pod ogromnym wrażeniem drobiazgowości Roth w tworzeniu galaktyki.  Przenosi nas w skrupulatnie nakreślony, niesztampowy,  spójny kosmiczny świat, gdzie nic nie jest dziełem przypadku, ale który wymaga skupienia i koncentracji. Z rozdziału na rozdział nasza ciekawość i fascynacja wzrasta. Dzięki zmiennej dynamice akcji, trzyma w napięciu do końca.
Szczególnie podobało mi się przedstawienie zwyczajów ludów: Święto Kwitnienia, żer czy oznaczanie strat.
Roth nie eksponowala przesadnie wątku miłosnego; który ewoluował wraz z rozwojem historii; poświęcając sporo uwagi kwestii tego na ile sami o sobie decydujemy a na ile nasz los i nasze zachowanie zależy od okoliczności i innych ludzi.

Przyznam że zostałam przeniesiona z jednej strony w brutalny, ale z drugiej w ekscytujący i nieprzewidywalny świat z którego żal było wracać.

Informacje dodatkowe o Naznaczeni śmiercią:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2017-01-17
ISBN: 978-83-7686-530-0
Tytuł oryginału: Carve The Mark
Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Dodał/a opinię: kamila9314

Zobacz opinie o książce Naznaczeni śmiercią

Kup książkę Naznaczeni śmiercią

Nie ma miejsca na honor, gdy chodzi o przetrwanie.

- Jak ty to robisz? (...) Jak wytrzymujesz, kiedy wszystko jest takie straszne? (...)

- Trzeba znaleźć powód, dla którego się wytrzymuje(...) Nie musi być dobry ani szlachetny. Po prostu powód.

Cztery
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Cztery

Początek trylogii Niezgodna Największy przebój literatury młodzieżowej Zanim Tobias poznał Tris… Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy...

Zbuntowana
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Zbuntowana

Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji,...