Nie pozwól mi odejść

W ubiegłym roku przeczytałam książkę Catherine Ryan-Hyde pt.”Dzień, który zmienił wszystko” i do dziś mam w pamięci historię Nathana i małego Nata, która wywarła na mnie duże wrażenie. Dlatego z prawdziwą przyjemnością sięgnęłam po ostatnio wydaną powieść autorki pt.: „Nie pozwól mi odejść” mając nadzieję na równie ciekawą i emocjonującą lekturę. I od razu zdradzę, że się nie zawiodłam. Historia dziewięcioletniej Grace chwyta za serce, jest wzruszająca, intrygująca i ciekawa. Dziewczynka przeżywa trudne chwile, tkwi w zaklętym kręgu, z którego samej nie uda jej się wyzwolić. Aby zwrócić na siebie uwagę dorosłych przesiaduje na schodach kamienicy, w której mieszka. W ten sposób ma nadzieję otrzymać pomoc i być może rozwiązać swoje problemy, które wykraczają daleko poza dziecięcy świat. Mama Grace jak dotąd bezskutecznie walczyła z nałogiem. Nadużywanie leków pchnęło ja w ramiona uzależnienia, z którego trudno się wyzwolić. Nie widząc szans na zmianę istniejącej sytuacji Grace postanowiła zorganizować sobie życie po swojemu. Sąsiedzi bardzo szybko odpowiedzieli na jej apel o zainteresowanie, udzielili jej wsparcia i pomocy, której potrzebowała, podczas gdy jej mama przesypiała całe dnie zamroczona farmaceutykami.

W ten sposób Grace poznała Rayleen – opiekuńczą singielkę, manikiurzystkę, która starała się uchronić dziewczynkę przed smutnym losem dziecka z rodziny zastępczej. Billy Shine – były tancerz z Broadwayu cierpiący na agorafobie i napady paniki, który od kilkunastu lat nie wychodził z mieszkania stał się ulubionym przyjacielem małej Grace. Jake Laferty – ekscentryczny mężczyzna, ogólnie nielubiany i ignorowany przez otoczenie z uwagi na trudny charakter, właśnie dla swojej małej sąsiadki zrobił wyjątek, okazując drugie oblicze miłego i uczynnego człowieka. Nawet Pani Hinman – prawie dziewięćdziesięcioletnia staruszka chcąc włączyć się do pomocy szyła dla Grace nowe ubrania z resztek. Był też Felipe Alvarez, który najczęściej czuwał nad bezpieczeństwem Grace w drodze do i ze szkoły.

Każdy z bohaterów zmagał się z własnymi kłopotami dorosłego życia, a mimo to w ciągu kilku chwil stworzyli zgodny team, dla krórego sprawą nadrzędną stało się dobro Grace i ocalenie jej przed opieką społeczną.

Powieść Catherine Ryan-Hyde to prawdziwe studium psychiki bohaterów. Wszyscy po przejściach, doświadczeni w jakiś sposób przez życie, a wśród nich, w tym całym skomplikowanym i nieprzyjaznym świecie dorosłych, zaradna i dzielna dziewięcioletnia dziewczynka, która z racji swojego położenia musiała szybko dorosnąć. Grace posiada w sobie całe pokłady siły, empatii i zrozumienia, które potrafią zmiękczyć najtwardsze serce. Dzięki małej sąsiadce i zwykłej ludzkiej dobroci każdy z bohaterów zmienia się, odradza i leczy duszę.

„Nie pozwól mi odejść” to książka o problemach, lękach, samotności, przyjaźni i miłości. To historia o tym, jak ważny dla każdego z nas jest drugi człowiek. To optymistyczna opowieść niosąca wiarę w ludzką życzliwość i nadzieję na przezwyciężenie własnych słabości. To wartościowa lektura, której warto poświęcić czas i uwagę.

Polecam serdecznie.

Informacje dodatkowe o Nie pozwól mi odejść:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014-09-05
ISBN: 978-83-7686-255-2
Dodał/a opinię: Poczytajka

Zobacz opinie o książce Nie pozwól mi odejść

Kup książkę Nie pozwól mi odejść

Dzień, który zmienił wszystko
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Dzień, który zmienił wszystko

Pewnego ranka Nathan McCane, bezdzietny mężczyzna w średnim wieku znalazł porzucone w lesie niemowlę. Marzeniem mężczyzny stało się adoptować chłopca,...

Używane serce
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Używane serce

Chyba niedługo umrę. Może dzisiejszej nocy, we śnie. Może w przyszłym tygodniu. Trudno powiedzieć. Ćwiczę się w umieraniu od prawie dwudziestu lat. Dziewiętnastoletnia...