Niebezpieczna obsesja

WIECZNA MIŁOŚĆ

„Niebezpieczna obsesja” Małgorzaty Rogali to trzecia część cyklu, którego głównymi bohaterkami są śledcze Czaplińska i Maciejka. Tym razem autorka zabiera nas w eteryczny świat miłośników malarstwa. Wielka sztuka i zbrodnia? Czy istnieją granice obsesji?

Małżeństwo Stawskich realizuje swoje życiowe marzenie : kupują willę na warszawskiej Ochocie. Oprócz domowego zacisza organizują tam także galerię sztuki. Przygotowując się do wystawy malarstwa udaje im się zdobyć zgodę na wystawienie bezcennego obrazu „Kobieta z orchideą”. Dzieło francuskiego malarza przyciąga rzesze odwiedzających. Pewnego dnia okazuje się, że płótno zostało celowo uszkodzone. Stawscy przenoszą je do pracowni, gdzie ma zostać odrestaurowane. W Sylwestrową noc dochodzi do zuchwałego włamania. „Kobieta z orchideą” ginie, a jedna z konserwatorek ponosi śmierć. Kto skradł bezcenne dzieło i był zdolny do zabicia człowieka? Czy chęć posiadania tego, co unikatowe może stanowić życiową obsesję?

Małgorzata Rogala zabiera nas do świata sztuki, kolekcjonerów, domów aukcyjnych i opowiada fascynującą historię o pożądaniu, fascynacji i wielkich pieniądzach. Co jakiś czas media na całym świecie obiega informacja o kradzieży jakiegoś wielkiego dzieła. Większość z nich nigdy się nie odnajduje. Trafiają w ręce prywatnych kolekcjonerów dla których chęć posiadania unikatowego obrazu staje się celem życia. Czy obsesja na punkcie dzieła sztuki może prowadzić do zbrodni? Na kartach „Niebezpiecznej obsesji” autorka kreuje świat niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleba i robi to w bardzo intrygujący i przekonujący sposób. Powieść jest spójna, dobrze napisana i świetnie się ją czyta. Nadkomisarz Czaplińska i sierżant Maciejka wkomponowują się w ten typ bohaterów jakich lubię. Nie są przejaskrawione, naładowane problemami i nienaturalnie drażniące. Przeciwnie. To dwie poczciwe policjantki o całkiem ustabilizowanym życiu osobistym, którym zależy po prostu na dobrym wykonaniu swojej pracy. Podoba mi się to jak Rogala opowiada tę historię. Pisze przystępnie, gładko, dobrze się to czyta i historia tak jakby sama się toczy. Dobry styl i solidny warsztat. To moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki i uważam je za całkiem satysfakcjonujące. Małgorzata Rogala kładzie duży nacisk na tło obyczajowe i mocne zakotwiczenie postaci w rzeczywistości. „Niebezpieczna obsesja” należy do tych książek, które dobrze się przyswaja i bardzo przyjemne wrażenie po sobie pozostawiają.

Podoba mi się to w jak udany sposób autorka nakreśla fabułę i sprytnie przemyca informacje branżowe. Udaje jej się zaciekawić czytelnika, ale nie zarzucając szczegółami, które byłyby dla niego niezrozumiałe. Interesujące są ciekawostki ze świata sztuki, historie kradzieży dzieł sztuki, a wszystko to zgrabnie wplecione w opowieść. Jest zbrodnia, jest intryga i jest pełne zaskakujących zwrotów akcji śledztwo. Małgorzata Rogala doskonale wie jak wzbudzić zainteresowanie czytelnika. Stosuje kilka powszechnie znanych chwytów, które zawsze działają. Od siebie dodaje unikalny pomysł fabularny i ciekawy sposób prowadzenia akcji. Bardzo dobrze czyta się te książkę. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że strony przerzucają się same. Bardzo udana powieść kryminalna osadzona w oryginalnym środowisku.

Czy istnieje ponadczasowa miłość? Taka, która trwa mimo upływu czasu, a jej siła nie słabnie? Uczucie tak potężne, że aż niebezpieczne? Miłość, która prowadzi do szaleństwa? Obsesja, która prowadzi do zbrodni? Małgorzata Rogala kreśli świat, w którym sztuka przeplata się z fascynacją. Fascynacja przeradza się w szaleństwo, a ludzie tracąc zdrowy rozsądek zdolni są do wszystkiego. Wyśmienicie napisana, intrygująca opowieść o miłości, połączeniu dusz i zbrodni. Pełna wielkich namiętności, malowana barwami pełnymi pasji, opowieść o granicach pożądania.

Informacje dodatkowe o Niebezpieczna obsesja:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-10-25
Dodał/a opinię: chico6401

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Niebezpieczna obsesja

Kup książkę Niebezpieczna obsesja

Ważka
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Ważka

Agata Górska rozpoczyna prywatne śledztwo w tajemnicy przed przełożonymi, gdy okazuje się, że śmierć jej koleżanki, Leny, nie była przypadkowa. Jedynym...

Na wieczne potępienie
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Na wieczne potępienie

Śnieg przykryje ślady zbrodni, ale nie zasłoni nieczystości duszy. Zima. Kilkoro mieszkańców Pełni wraca pociągiem do domu. Podróż mija im spokojnie do...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis