Niegrzeczne księżniczki

Kolejna książka, którą miałam okazję czytać z serii "Prawdziwe historie" przede wszystkim zwraca uwagę swoim wydaniem. Twarda oprawa, świetne rysunki, piękne wykończenie, tę książkę chce się nie tylko czytać, ale również oglądać i dotykać. Sama lektura sprawa dużo przyjemności, język pisarki jest plastyczny, lekki i przystępny. Mimo trudnych imion i koligacji rodzinnych nie można się zgubić podczas lektury. Książka dzieli się na kilka części, gdzie znajdziemy kobiety od wojowniczej po seksbomby. Niektóre historie ciężko przyporządkować i często zaskakujące życiorysy odsyłają czytelnika do podrozdziałów poświęconych różnym "problemom" w dynastiach czy też wśród utytułowanych głów, jak choćby kazirodztwo, czy czarownice na tronie.

Ten tytuł warto czytać powoli, smakując poszczególne historie, poznając nowe postacie, których prawdopodobnie wcześniej nie dane nam było poznać, jak choćby księżniczki na tronie starożytnych Chin, czy też w krainie Azteków. Bardziej znane rody europejskie być może zaskoczą nam nowymi wątkami w swoich historiach.

"Niegrzeczne księżniczki" to tytuł niesamowicie ciekawy, choć jednocześnie uświadamiający, jak smutne są losy osób, które urodziły się w świecie arystokracji - aranżowane małżeństwa, ponoszenie konsekwencji utraty władzy, brak miłości, czy to rodzicielskiej czy małżeńskiej, wymóg urodzenia następny tronu, czy innego rodzaju dziedzica, a zdarzały się przypadki jeszcze gorsze, jak posądzanie o czary czy choroby psychiczne. Lektura tej książki uświadamia po raz kolejny, że księżniczka nie żyje jak w bajce, otoczona służbą, pieniędzmi i kochającym ukochanym/rodzicami.

Niektóre historie nie kończyły sie tragicznie, bohaterki brały życie w swoje ręce, walczyły o własne szczęście albo o ideały takie jak ojczyzna czy rodzina. Niekiedy wybierały mniejsze zło, a historia osądziła je często niesprawiedliwie. Zdarzały się również historie, które pokazują, że dla prawdziwej miłości można zrzec się tytułu i oddać pieniądze, choć mało osób to potrafi.

Jeśli macie ochotę na ciekawą lekturę, która z jednej strony pozwoli Wam poznać nowe postacie, a z drugiej przybliży te już wcześniej poznane, to "Niegrzeczne księżniczki" powinny się Wam spodobać. Historia wielu kobiet, które w różnych momentach historii miały okazję żyć i umierać jako księżniczki, bardzo często pamiętamy o nich do dziś, uczymy się w szkole, ale czy to dało im więcej szczęścia w życiu?

Informacje dodatkowe o Niegrzeczne księżniczki:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-03-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 97883240-3447-5
Dodał/a opinię: Magdalena Barwińska

Zobacz opinie o książce Niegrzeczne księżniczki

Kup książkę Niegrzeczne księżniczki

Powrót matki