Niepoliczalne

Z zaburzeniami odżywiania mierzy się współcześnie wiele osób, głownie nastolatek, które łatwo ulegają kanonom współczesnego, wychudzonego piękna. Z okładek czasopism uśmiechają się do nas często przesadnie szczupłe panie (wielu zapominana, że są poprawione komputerowo), a i społeczeństwo zdaje się naciskać na "zdrowe i zgrabne ciało".  Niestety, wiele młodych dziewczyn zapomina o zdrowiu i za wszelką cenę brnie do ideału, którym dla nich jest... sama skóra i kości. Liczenie każdej kalorii, głodzenie się, nadmiar ćwiczeń wykańcza je i nierzadko doprowadza do śmierci. Za zaburzeniami odżywiania kryją się również inne problemy - złe relacje z rodziną, depresja... Karen Gregory, autorka powieści "Niepoliczalne", pisze o anoreksji z perspektywy nastoletniej Heddy, która niespodziewanie zachodzi w ciążę. Autorka sama mierzyła się z zaburzeniami odżywiania i część swoich doświadczeń wplątała w treść, czyniąc powieść znacznie bardziej realistyczną i niepokojącą.   Siedemnastoletnia Hedda ma anoreksję, nawyk liczenia wszystkiego policzalnego, kiepskie relacje z rodziną, przerażające wspomnienie śmierci swojej przyjaciółki i - teraz także - jest w nieplanowanej  ciąży. Zagubiona i bez wsparcia, przygnieciona zaburzeniami odżywienia, które nazywa "Nią", nie potrafi znaleźć właściwego rozwiązania sytuacji, w której się znalazła. Ostatecznie postanawia urodzić dziecko oraz - tym samym - jeść dopóki go z niej nie wydostaną. Jest to swoisty pakt z "Nią", która i tak nie opuszcza jej ani na chwilę, złośliwie nazywając ją "spaślakiem". Hedda jednak nie zamierza się poddawać i stopniowo zdaje się podejmować walkę z chorobą, która przejęła kontrolę nad jej życiem.    Karen Gregory ciekawie ujęła w ?Niepoliczalne? życie w ośrodku. Co prawda, Hedda ma już ten etap za sobą, jednak przy poszczególnych rozdziałach pisze o wadach tego miejsca. Niektóre - po namyśle - wcale nie okazują się takie złe.    "(...) osiągasz wagę docelową, zostajesz wypisana i nagle znajdujesz się w innym świecie, zewnętrznym, w którym masz funkcjonować, mieć plany i tak dalej, podczas gdy możesz myśleć o tym, że chcesz być znowu bezpieczna. Że chcesz wrócić tam, gdzie obowiązują jasne zasady. Parszywe zasady, to jasne, zasady, na które narzekasz, ale też, co dziwne, zaczynasz je kochać."   W powieści "Niepoliczalne" najbardziej przerażające jest to, że u początków powieści bohaterka jest w zasadzie pozostawiona sama sobie. Hedda ma marny kontakt z rodziną, nie ma przyjaciół (posiada jedynie koleżankę z ośrodka, która chlubi się przed nią swoją "chudością") i - choć własne - opustoszałe mieszkanie... Tylko wizyty u terapeutki zdają się trzymać ją i "Nię" w ryzach, ale i tak dziewczyna często postępuje lekkomyślnie i niedojrzale. Rola przyszłej matki przytłacza ją, w tle rozbija się jej rodzina, a ona wciąż nie może pogodzić się z utratą najlepszej przyjaciółki, poznanej w ośrodku - Molly. Szczęśliwie na swojej drodze spotyka wiele życzliwości i pomocy, a i ona z czasem zaczyna rozumieć, że to nie ona ma władzę nad swoim życiem a choroba, która wcale nie jest istotą, a jedynie cieniem jej problemów, niedopowiedzeń i strachu. Hedda w końcu przestaje nieustannie liczyć wszystko i dochodzi do pięknej konkluzji, że "tego, co najważniejsze, i tak nie da się policzyć".    "Niepoliczalne" jest lekcją o akceptacji, miłości i nadziei. To historia o dziewczynie uwięzionej w przestrzeni pomiędzy oczekiwaniami różnych osób, dokuczliwą chorobą i miłością do małego, ?obcego ciałka?. Karen Gregory stworzyła piękną, uniwersalną, a zarazem przerażającą opowieść o anoreksji, walce z samym sobą, ze swoimi słabościami, wyzwaniem bycia matką w nastoletnim wieku i naprawianiem własnych błędów. Polecam serdecznie, nie tylko młodzieży.

Informacje dodatkowe o Niepoliczalne:

Wydawnictwo: Jaguar