Nieskończoność

Już chyba kolejny raz piszę, że bardzo intrygują mnie książki o podróżach w czasie. Jest to temat często poruszany w literaturze, gdyż pozostawia dość duże pole do popisu i pozwala pracować wyobraźni. Niestety już wiele razy takie powieści okazały się zmarnowaniem pomysłu i potencjału. Okazuje się bowiem, że to nie takie proste napisać coś naprawdę dobrego i oryginalnego. Tym razem w moje ręce wpadła "Nieskończoność" Holly Jane Rahlens. Miałam nadzieję, że historia ta przypadnie mi do gustu, ale moje oczekiwania nie były aż tak bardzo wysokie. Nie pomyliłam się. Rok 2264. Dwudziestosześcioletni historyk Finn Nordstrom zajmuje się tłumaczeniem języka niemieckiego, który jest już uznany za martwy. Pewnego dnia zostaje mu powierzone zadanie - musi przeczytać i przetłumaczyć dziennik pewnej nastolatki żyjącej ponad dwieście lat wcześniej. Na początku mężczyzna nie jest zadowolony tą pracą i nie ma ochoty na czytanie typowych zwierzeń trzynastolatki. Z czasem jednak otrzymuje kolejne pamiętniki Eliany, która jest coraz starsza i Finn sam nie wie kiedy, ale zaczyna się interesować jej historią i wręcz czuje się w pewnym sensie przywiązany do niej. Nie wie jeszcze, że właśnie zaczyna się coś niesamowitego i wręcz nielogicznego... Czytając "Nieskończoność" naprawdę bardzo miło spędziłam czas. Książka jest ciekawa i wciągająca, a poza tym czyta się ją szybko i nie pozwala ona czytelnikowi się nudzić, bo cały czas coś się dzieje. Styl nie jest może wybitny, ale przystępny i przyjemny. Pomysł z pamiętnikiem z przeszłości bardzo mi się podobał, bo dzięki temu powieść jest wzruszająca i intrygująca. Motyw podróży w czasie również został ciekawie przedstawiony, a autorka tak wszystko opisała, by cień tajemnicy nadal pozostał. W kilku momentach zdarzyło się, że dialogi wydawały mi się nieco sztuczne, ale jakoś szczególnie to nie przeszkadzało i takie przypadki były sporadyczne. Trochę denerwowały mnie te pierwsze wpisy Eliany do jej pamiętnika, ale pewnie większość dziewcząt, gdy ma trzynaście lat tak pisze. Na uwagę zasługuje wizja przyszłości ludzkości, która została zdziesiątkowana przez Mroczną Zimę. W XXIII wieku średnia długość życia wynosi sto pięćdziesiąt lat i stale wzrasta. Oczywiście popularne stały się roboty, a także urządzenie zwane mózgołączem, właściwie wielofunkcyjne. Co ciekawe, nie wolno używać zaimka osobowego "ja", co powoduje, że rozmowy wyglądają dosyć zabawnie. Prawie nikt nie wie, co to miłość, ale i tak ludzie łączą się w pary, a jak nie to partnerzy zostają im przydzieleni, gdyż władzom zależy na dzieciach, których jest niestety coraz mniej. Oczywiście oprócz tego jest to głównie powieść o miłości, która przeczy wszelkim prawom nauki i wymyka się nawet z ram czasowych. Pojawia się niezauważalnie, powoli i czytelnik może w nią uwierzyć. Na szczęście nie znajdziecie tu rozterek w stylu: którego z nich wybrać. "Nieskończoność" opowiada również o tym, że nie można całkowicie pozbawić człowieka uczuć, bo mają one taką moc, że w końcu i tak się pojawią. To również opowieść o rodzinie, cierpieniu po utracie bliskich, poszukiwaniu siebie i swojej rzeczywistości. Jeśli lubicie powieści o podróżach w czasie, koniecznie przeczytajcie "Nieskończoność". Według mnie jest słabsza od "Gorączki" Dee Shulman, ale zdecydowanie lepsza od "Trylogii Czasu" Kerstin Gier. Nie zawiodłam się i mam nadzieję, że Wy również. A co tak dokładnie oznacza tytuł? Tego Wam nie powiem, przeczytajcie sami.

Informacje dodatkowe o Nieskończoność:

Wydawnictwo: Egmont