Niezgodna

Tom 1 cyklu Niezgodna

Chicago zmieniło się w świat, którym włada pięć frakcji - Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość oraz Serdeczność. Każdy z obywateli, który ukończył 16 lat podchodzi, do testu, który sprawdza, do jakiej społeczności dana osoba ma największe predyspozycje.
Beatrice podejmuje decyzję, która zakakuje wszystkich - opuszcza swoją frakcję, rodzinę i zmienia imię, aby strzec kraju wraz z Nieustraszonymi. Skrywa jednak pewien sekret, który nie może wyjść na jaw. Jeśli ujrzy światło dzienne - dziewczynę czeka śmierć.
Czuję się niesamowicie rozczarowana.
Zacznę od tego, że nie jestem zbytnio fanką tego świata. Pomysł był dobry, ale to, jak został przedstawiony, strasznie mnie zawiodło. Uważam, że można było wyciągnąć z tego o wiele więcej, tymbardziej że w tym aspekcie autorka miała ogromne pole do popisu. Może jest to bardziej rozpisane w kolejnych częściach, ale na razie było to dla mnie za mało. Tymbardziej, że właśnie na charakterystyce świata i problemach politycznych jest zbudowany główny wątek tej powieści.
Jest chodzi o Tris, to jest to chyba najbardziej irytująca postać ze wszystkich książek, jakie czytałam. Zmienia zdanie i poglądy średnio co 3 strony lub najpierw użala się nad sobą, że czegoś nie potrafi i jest najgorsza, a nie musimy czekać nawet do końca rozdziału, by pokonała jedną z najlepszych w danej dziedzinie osób. To, że narracja jest pierwszoosobowa irytowało jeszcze bardziej, gdyż jej przemyślenia strasznie denerwowały.
No i ostatnią sprawą, którą chcę poruszyć jest wątek romantyczny. Strasznie nie lubię relacji, które są pokazane w taki sposób. Dodatkowo nie rozumiem tego, że wybranek Tris jest niby zamkniętym w sobie człowiekiem, który nie zdradza niczego nikomu i nie ufa ludziom, a mimo tego, że prawie wogóle jej nie zna - mówi jej wszystko. Rozumiem, że pojawiło się jakieś uczucie, ale nie cierpię, jak zmienia się charakter postaci w jednym momencie i bez większego powodu.
Osobiście nie polecam, ale wydaje mi się, że jakbym była młodsza, to bardzo by mi się to podobało. Nie odradzam, po prostu mi nie przypadło do gustu
Ocena: 2/10

Kup książkę Niezgodna

Cztery
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Cztery

Początek trylogii Niezgodna Największy przebój literatury młodzieżowej Zanim Tobias poznał Tris… Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy...

Spętani przeznaczeniem
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Spętani przeznaczeniem

NAJLEPSZA powieść Veroniki Roth, autorki światowego megahitu Niezgodna. Ona - zabija dotykiem, on - jako jedyny jest na ten dotyk odporny. Spętani przeznaczeniem...