Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

„Czy czujesz, że utknąłeś w rutynie i nie umiesz wyjść poza utartą ścieżkę?”

Jeżeli odpowiedziałeś/aś TAK, to „Odnowa” dr Sophie Mort jest dla Ciebie.

To nie jest zwyczajny poradnik. Bo, tak między nami, ja nie lubię poradników. Ale ten jest inny. Z nim zaczynamy podróż w głąb siebie i nie zawsze poszukiwanie tej „kłody na naszej drodze” jest przyjemne i komfortowe. Piszę o „Odnowie” lecz nie mogę nie wspomnieć o wcześniejszym poradniku dr Soph „Czułość”, w którym pomagała w uporządkowaniu trudnych emocji oraz przekonaniami na swój temat. Pomagała również, w moim przypadku skutecznie, w poznaniu samej siebie. „Czułość” i „Odnowa” stanowią, według mnie, nierozerwalną całość i składają się na zbudowanie własnego świadomego życia.

„Zamień niemoc w moc”

Lekturę ułatwia bardzo przystępny styl pisania dr Soph. Absolutnie nie ma się wrażenia, że zwraca się do nas ktoś, kto jest wykwalifikowanym terapeutom. Odbiera się to raczej, jak rozmowę przy kawie z dawno niewidzianą koleżanką. Jest przyjemnie i czytelnik (z każdej strony) czuje się zaopiekowany. Łatwy do zrozumienia poradnik, nawet dla kogoś, kto nie miał nigdy do czynienia z podobnymi publikacjami, z przykładami wziętymi wprost z życia. Ćwiczenia, o którym wspominałam wcześniej utrwalają nam przeczytaną wiedzę i jeżeli wszystko dobrze i cierpliwie wykonujemy, bez zbędnego pospiechu, to pomagają wyjść z tego stuporu, w którym się znaleźliśmy i iść naprzód.

„Żegnaj, Dniu Świstaka, witaj życie pełne świadomych wyborów!

„Odnowa” to oprócz wstępu, który radzę uważnie przeczytać, podzielona została na pięć rozdziałów: Nawyki; Heurystyki; Autosabotaż; Trójkąt dramatyczny; Historia.

Wyłaniają się z nich porady i oczywiste i wręcz przeciwnie, całkiem nieoczywiste.

- nie daj powrócić starym nawykom

- zamiast wyobrażać sobie sukces, wizualizuj porażkę

- celuj w dobre wyniki

- podejmuj przemyślane decyzje

- przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę statystyki

- dokonuj wyborów, które wydają ci się najlepsze w danym momencie

- być może twoje zachowanie nie jest sabotażem ⇩ - mogą brać źródło z dzieciństwa, być wyuczonymi wzorcami

- odszukaj w Internecie test osobowości „Wielkiej Piątki” i go rozwiąż – przyjrzyj się swoim mocnym stronom: co zmienić, co wzmocnić

- wysoka samoocena oznacza wiarę w swoją wartość

- bądź dla siebie dobry

- wzmacniaj wiarę w siebie

- przestań się dyskredytować

- ustanawiaj granice.

To mądre, warte poznania i przepracowania, chyba najlepiej w samotności, w zaciszu swojego mieszkania/domu. I możecie mi wierzyć, że mimo bardzo ciepłego podejścia dr Soph do czytelnika często odczuwa się dyskomfort, coś nas uwiera… ale w końcu to zrozumiałe. Praca nad sobą wymaga od nas sporo wysiłku i bywa, że samozaparcia, no i nie jest to „jazda z górki”.

Chyba każdy z nas ma taki moment w życiu, gdy myśli, że utknął w życiu, uważa, że powiela ciągle te same schematy kręcąc się w kółko, jak zabawka puszczona w ruch. Ta książka, jeśli dacie jej szansę, naprawdę jest pomocna. Można skorzystać z krótkich, niemęczących ala-wykładów, przykładów i ćwiczeń i sporo się z nich dowiedzieć. Na pewno, po solidnym przepracowaniu da efekty, z których będziemy zadowoleni.

Informacje dodatkowe o Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: (Un)stuck. Five Ways to Break Bad Habits and Get Out of Your Own Way
Dodał/a opinię: Monika Piotrowska-Wegner

Zobacz opinie o książce Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

Kup książkę Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

CZUŁOŚĆ. Poradnik pozytywnego egoizmu
Sophie Mort0
Okładka ksiązki - CZUŁOŚĆ. Poradnik pozytywnego egoizmu

Guru terapii odkrywa, co nas kształtuje, dlaczego to ważne, oraz podpowiada praktyczne sposoby na szczęśliwsze życie. Czy wiecie, w jaki sposób wasze...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;