Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

To nie jest kolejny poradnik o nawykach! To swoista podróż w głąb siebie w poszukiwaniu tego, co sprawia, że zdarza nam się w życiu utknąć. Uwaga! Momentami jest to podróż niewygodna, ale dyskomfort ten jest być może najważniejszym krokiem na drodze ku trwałej zmianie. Dr Sophie Mort kolejny raz udowadnia, że o sprawach ważnych i poważnych potrafi pisać z lekkością i wyjątkową wyrozumiałością dla czytelnika. Siada obok ciebie, trochę jak koleżanka, trochę nauczycielka - psycholożka, której naprawdę zależy na tym, by łatwiej ci było zrozumieć siebie.

OLA POTYKANOWICZ

PSYCHOLOŻKA, EKSPERTKA W OBSZARZE DOBROSTANU I EFEKTYWNOŚCI

CZY CZUJESZ, ŻE UTKNĄŁEŚ W RUTYNIE I NIE UMIESZ WYJŚĆ POZA UTARTĄ ŚCIEŻKĘ?

Często kręcimy się w kółko, mimo że czujemy potrzebę zmiany. Najchętniej zaczęlibyśmy wszystko od nowa. Oto wyjątkowy przewodnik, dzięki któremu zrozumiesz, skąd się biorą szkodliwe schematy, dlaczego w nich tkwimy, pokaże, jak zamienić niemoc w moc. Pomoże ci raz na zawsze wykorzenić złe nawyki, a przede wszystkim STAĆ SIĘ SOBĄ. Żegnaj, Dniu Świstaka, witaj, życie pełne świadomych wyborów!

Psycholożka kliniczna Sophie Mort unika frazesów i taniego pocieszania. Nie znajdziesz u niej pustych zdań w stylu ,,jakoś to będzie" - otrzymasz raczej skrzynkę z narzędziami, które pomogą ci w budowaniu najlepszej wersji twojego życia. Dr Soph przeprowadzi cię przez cały proces zmiany: pomoże zidentyfikować schematy, w których funkcjonujesz, i wskaże błędy poznawcze, by pomóc ci zbudować nowe, pozytywne przekonania.

Poprzednia książka autorki, Czułość, pomogła czytelnikom zaprzyjaźnić się ze swoim uczuciami - Odnowa zachęci do działania. Czytane łącznie dadzą doskonały fundament do budowy dobrego, świadomego życia na własnych zasadach.

Pamiętaj - wiedza to moc, lecz to działania czynią cię silnym.

Dr Soph ma licencjat z psychologii, tytuł magistra neurobiologii i doktora psychologii klinicznej. Jest jedną z niewielu na świecie psycholożek klinicznych, które szerzą wiedzę o tej dziedzinie poza gabinetem terapeutycznym. W związku z drastycznym pogorszeniem się zdrowia psychicznego mieszkańców Wielkiej Brytanii porzuciła pracę w brytyjskiej służbie zdrowia i w 2018 roku przeniosła praktykę do internetu,

aby dotrzeć do większej liczby osób. Pomogła tysiącom pacjentów poprawić samopoczucie.

Dr Soph, jako ekspertka, współpracuje z zespołem rozwijającym aplikację do ćwiczenia uważności

Happy Not Perfect, a także z popularnymi magazynami, m.in. z ,,Vice Magazine", ,,Girlboss",

,,Psych Central" czy ,,Teen Vogue".

Nathanael Emmons, wpływowy osiemnastowieczny amerykański teolog, powiedział, że ,,nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem", a ja muszę dodać, że prokrastynacja jest okrutną kochanką. Łudzi cię obietnicami spędzania czasu na zabawie, z dala od pracochłonnych zadań, które na ciebie czekają. Jednak radość i zabawa nie sprawią, że zadania przestaną ci wisieć nad głową.

Informacje dodatkowe o Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: (Un)stuck. Five Ways to Break Bad Habits and Get Out of Your Own Way

Kup książkę Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu - opinie o książce

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2024-04-21,

Sophie Mort, znana jako Dr Soph, jest jedną z niewielu na świecie psycholożek klinicznych, które szerzą wiedzę o tej dziedzinie poza gabinetem terapeutycznym.
W swojej książce „Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu” przekazuje nam ogromną dawkę wiedzy, wsparcia, drogowskazów, jak dokonywać w życiu świadomych wyborów, jak wyjść ze swojej strefy komfortu, pomoże przygotować się na zmianę.
Autorka sprawia, że zajrzymy w głąb siebie.

„Wiedza to moc, lecz to działania czynią cię silnym”.

Autorka przedstawia nam pięć czynników, które rzadko kiedy udaje nam się zrozumieć, mimo tego, że uniemożliwiają nam one przejęcie pełnej kontroli nad życiem. Są to nawyki, heurystyki, autosabotaż, trójkąt dramatyczny oraz historia.

Na końcu książki znajdziemy zadania, które pomogą między innymi zmierzyć się z lękami.

Ten poradnik sprawi, że poczujesz chęć do działania. Polecam.

„Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu” dr Sophie Mort to moje pierwsze spotkanie z tą cudowną osobą. Dr Soph, która jest psycholożką kliniczną z wieloletnim doświadczeniem, podpowiada w swojej książce w sposób niezwykle przejrzysty, jak w niezwykle prosty sposób, można zacząć robić coś dla siebie i zmienić swoje życie.
Książka została podzielona na pięć części, gdzie w każdej z nich autorka przybliża nam inne zagadnienie. Nawyki, heurystyki, autosabotaż, trójkąt dramatyczny oraz historia. Dodatkowo w książce znajdziemy wyeksponowane porady, które są najbardziej istotne w istocie wniesienia w swoje życie zmian. W dalszej części książki znajdziemy wspaniałe podpowiedzi, jak możemy zwalczyć swój lęk, który ciągle nam towarzyszy.
Gdy po raz setny obiecujemy sobie wprowadzenie w nasze życie zmian, nowy początek i nowe postanowienia, powielając już schematy, których nie udało się wdrożyć kiedyś, to ta książka zdecydowanie jest dla nas! Autorka podkreśla również „Owszem, z wiekiem proces adaptacji zwalnia – ani ty, ani ja już nigdy nie będziemy przyswajać zagadnień tak szybko, jak w dzieciństwie lub wieku nastoletnim”, ale podkreśla również, że nigdy nie należy się podawać. „Niezależnie od tego, kim jesteś, możesz się zmienić… jeśli tylko chcesz”. Zawsze jest odpowiedni moment, aby zawalczyć o siebie, o swoje marzenia i zacząć się realizować, czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym, czy jako matka, żona, czy kobieta!
„Czy biczujesz się w przekonaniu, że większość ludzi żyje na własnych zasadach, że lecą jak strzała w linii prostej od świadomych decyzji przez działania do celu, podczas gdy
ty czujesz się jak rzeka – meandrująca to tu, to tam – albo, co gorsza, jakbyś balansował na krawędzi wodnego wiru, który w każdej chwili może cię wciągnąć w kipiel?” Bo czy nie każda z nas ciągle sobie powtarza: od poniedziałku przechodzę na dietę! Od nowego roku zaczynam ćwiczyć! Od dzisiaj systematycznie będę sprzątała! Od przyszłego tygodnia raz w tygodniu poświęcam sobie, chociaż godzinę tylko dla siebie! Ciągle powtarzamy, że od kiedyś, ale nigdy nie możemy zbyt długo w naszych postanowieniach wytrwać! Ta książka to skarbnica wiedzy, jak zacząć wreszcie myśleć o sobie, jak wyrobić w sobie systematyczność i przestać ciągle stawiać na piedestale innych, kosztem samego siebie!
„Wiedza to moc, lecz właśnie działania czynią silnym”, co jest wspaniałym podsumowaniem książki, która może w niezwykle przyjemny sposób pomóc Ci zmienić myślenie, wdrożyć w życie działanie, które zdecydowanie je ułatwią i które sprawią, że staniesz się dla siebie ważna!
Dzięki tej książce uświadomisz sobie, czego w życiu pragniesz, co robisz źle, i które z działań są powodem tego, że nie możesz osiągnąć wyznaczonych sobie celów!
To wspaniała książka, niezwykle mądrej kobiety, która w sposób bardzo przystępny dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, poradami i skutecznymi metodami, pozwalającym na zmianę swojego życia! Ja tym tytułem jestem bardzo zachwycona i zdecydowanie zamierzam jeszcze wielokrotnie do niego wracać!

Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2024-03-17,

"Odnowa" to kolejny poradnik słynnej dr Sophie Mort. Tym razem autorka zgłębia przed czytelnikiem tajniki związane z nawykami i podejmowaniem decyzji - tak, aby już więcej nie "utykać" w tym, co nie jest dla nas dobre.

Bardzo podoba mi się styl Sophie. Czułam się w czasie lektury tak, jakbym nie czytała zwykłego poradnika, a bardziej jakbym rozmawiała z sympatyczną i profesjonalną ekspertką, która z ogromnym zaangażowaniem i empatią stara się mi doradzić. Autorka pisze rzetelnie, ale bardzo jasno i klarownie, bez zbędnej naukowości. Wszelkie aspekty są tu opisane przystępnie, a łamanie literackiej "czwartej ściany" poprzez troskliwe zwracanie się wprost do czytelnika dawało mi dodatkowe poczucie, że nie jest to suchy tekst, a faktycznie coś wartościowego, co ma mi pomóc.

Rady dotyczące zauważania niekorzystnych nawyków i przerabiania ich na te przynoszące korzyści, motywacji do podejmowania decyzji czy walki z autosabotowaniem działań uznaje za bardzo trafne. Niektóre mnie bardzo zaskoczyły swoją treścią, inne znałam, ale z przyjemnością je sobie odświeżyłam perspektywą Soph. Autorka do każdego działu rozważań dołączyła przydatne ćwiczenia, które stanowią pierwszy krok w kierunku zmiany myślenia, ponadto to, co szczególnie istotne zostało wizualnie wyróżnione i powtarzane kilkukrotnie, dzięki czemu najistotniejsze niuanse łatwo zapamiętać.

To poradnik dający do myślenia i mobilizujący do działania. Ćwiczenia przynoszą wiele pozytywnych, wymiernych korzyści już w samym myśleniu, a w dalszej perspektywie praca nad nawykami jest o wiele łatwiejsza dzięki temu, co doradza dr Mort. Zdecydowanie warta uwagi książka, którą serdecznie polecam :)

„Czy czujesz, że utknąłeś w rutynie i nie umiesz wyjść poza utartą ścieżkę?”

Jeżeli odpowiedziałeś/aś TAK, to „Odnowa” dr Sophie Mort jest dla Ciebie.

To nie jest zwyczajny poradnik. Bo, tak między nami, ja nie lubię poradników. Ale ten jest inny. Z nim zaczynamy podróż w głąb siebie i nie zawsze poszukiwanie tej „kłody na naszej drodze” jest przyjemne i komfortowe. Piszę o „Odnowie” lecz nie mogę nie wspomnieć o wcześniejszym poradniku dr Soph „Czułość”, w którym pomagała w uporządkowaniu trudnych emocji oraz przekonaniami na swój temat. Pomagała również, w moim przypadku skutecznie, w poznaniu samej siebie. „Czułość” i „Odnowa” stanowią, według mnie, nierozerwalną całość i składają się na zbudowanie własnego świadomego życia.

„Zamień niemoc w moc”

Lekturę ułatwia bardzo przystępny styl pisania dr Soph. Absolutnie nie ma się wrażenia, że zwraca się do nas ktoś, kto jest wykwalifikowanym terapeutom. Odbiera się to raczej, jak rozmowę przy kawie z dawno niewidzianą koleżanką. Jest przyjemnie i czytelnik (z każdej strony) czuje się zaopiekowany. Łatwy do zrozumienia poradnik, nawet dla kogoś, kto nie miał nigdy do czynienia z podobnymi publikacjami, z przykładami wziętymi wprost z życia. Ćwiczenia, o którym wspominałam wcześniej utrwalają nam przeczytaną wiedzę i jeżeli wszystko dobrze i cierpliwie wykonujemy, bez zbędnego pospiechu, to pomagają wyjść z tego stuporu, w którym się znaleźliśmy i iść naprzód.

„Żegnaj, Dniu Świstaka, witaj życie pełne świadomych wyborów!

„Odnowa” to oprócz wstępu, który radzę uważnie przeczytać, podzielona została na pięć rozdziałów: Nawyki; Heurystyki; Autosabotaż; Trójkąt dramatyczny; Historia.

Wyłaniają się z nich porady i oczywiste i wręcz przeciwnie, całkiem nieoczywiste.

- nie daj powrócić starym nawykom

- zamiast wyobrażać sobie sukces, wizualizuj porażkę

- celuj w dobre wyniki

- podejmuj przemyślane decyzje

- przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę statystyki

- dokonuj wyborów, które wydają ci się najlepsze w danym momencie

- być może twoje zachowanie nie jest sabotażem ⇩ - mogą brać źródło z dzieciństwa, być wyuczonymi wzorcami

- odszukaj w Internecie test osobowości „Wielkiej Piątki” i go rozwiąż – przyjrzyj się swoim mocnym stronom: co zmienić, co wzmocnić

- wysoka samoocena oznacza wiarę w swoją wartość

- bądź dla siebie dobry

- wzmacniaj wiarę w siebie

- przestań się dyskredytować

- ustanawiaj granice.

To mądre, warte poznania i przepracowania, chyba najlepiej w samotności, w zaciszu swojego mieszkania/domu. I możecie mi wierzyć, że mimo bardzo ciepłego podejścia dr Soph do czytelnika często odczuwa się dyskomfort, coś nas uwiera… ale w końcu to zrozumiałe. Praca nad sobą wymaga od nas sporo wysiłku i bywa, że samozaparcia, no i nie jest to „jazda z górki”.

Chyba każdy z nas ma taki moment w życiu, gdy myśli, że utknął w życiu, uważa, że powiela ciągle te same schematy kręcąc się w kółko, jak zabawka puszczona w ruch. Ta książka, jeśli dacie jej szansę, naprawdę jest pomocna. Można skorzystać z krótkich, niemęczących ala-wykładów, przykładów i ćwiczeń i sporo się z nich dowiedzieć. Na pewno, po solidnym przepracowaniu da efekty, z których będziemy zadowoleni.

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2024-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Odnowa: Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu" autorstwa Sophie Mort, renomowanej psycholożki klinicznej z obszernym doświadczeniem zawodowym, stanowi istotne źródło wiedzy dla osób poszukujących praktycznych narzędzi do transformacji osobistej. W swojej najnowszej książce autorka wnikliwie analizuje mechanizmy zmiany nawyków, kładąc szczególny nacisk na psychologiczne i neurobiologiczne aspekty tego procesu przedstawiając w swoim najnowszym dziele konkretne metody, dzięki którym każdy może osiągnąć pożądane rezultaty.

Książka skupia się na identyfikacji istniejących schematów zachowań oraz na wyjaśnieniu procesów, które utrudniają ich modyfikację. Autorka zapewnia czytelników o możliwości skutecznej zmiany nawyków na każdym etapie życia, podkreślając znaczenie zaangażowania i systematyczności w dążeniu do celu. Przedstawia również kompleksową metodologię, opartą na solidnych podstawach naukowych, której celem jest wspieranie jednostek w procesie samoświadomej transformacji.

Sophie Mort proponuje czytelnikom praktyczne ćwiczenia i strategie, które pomagają w przełamywaniu oporu przed zmianą oraz w budowaniu nowych, pozytywnych nawyków. Przeplata teorię przykładami z życia codziennego oraz historiami pacjentów, co sprawia, że treści zawarte w książce są bardziej przystępne i zrozumiałe dla czytelnika.

Jednym z walorów publikacji jest połączenie naukowej rzetelności z empatycznym, przyjaznym dla czytelnika stylem pisania. Autorka, zręcznie balansuje między teorią a praktyką, stwarzając możliwość zrozumienia złożoności procesu zmiany nawyków oraz dostarczając narzędzi niezbędnych do skutecznej implementacji nowych wzorców zachowań. Według Mort zmiana jest możliwa na każdym etapie życia, istotne jest jedynie zaangażowanie i konsekwencja w działaniu.

Połączenie solidnych naukowych podstaw z empatycznym, przyjaznym dla czytelnika stylem pisania sprawia, że "Odnowa" staje się przewodnikiem po zmianie nawyków oraz wsparciem dla każdego, kto pragnie prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie. Ta książka to towarzyszka podróży ku lepszemu ja, która doradza i motywuje do działania, a przy tym dostarcza pozytywnej energii i optymizmu.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Czasami czujemy, że żyjemy w rutynie, ale nie potrafimy wyjść poza utarte schematy. Często chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale szybko wracamy do starych nawyków. Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu to przewodnik, z którego można dowiedzieć się skąd biorą się szkodliwe schematy, dlaczego w nich tkwimy i pomoże przezwyciężyć niewłaściwe myślenie. Pozwala być prawdziwym sobą.
Ile trzeba przeczytać poradników by przeczytane treści zastosować w życiu? Myślę, że nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Ludzie są różni. Mają różne historie. Poradniki poruszają różnoraką tematykę. Nie zawsze są napisane w miarę zrozumiałym językiem... Dlatego nie da się ustalić odpowiedniej liczny, ale myślę, że im więcej się ich przeczyta tym lepiej... W końcu robi się to dla siebie.
Nawyki są nieodłącznym elementem naszego życia. Niektóre z nich ułatwiają nam życie. Inne wręcz przeciwnie. Te sprawiają, że nasze życie staje się niemal pułapką, z której trudno nam uciec. Czy wiecie, że można to zmienić? To dobra wiadomość, prawda? To jest jeden z tematów, które poruszono w niniejszym poradniku. Autorka w zrozumiały dla laika sposób przedstawia schematy, które stoją za ludzkim zachowaniem. Krok po kroku omawia je i uzmysławia, gdzie może tkwić problem , który ma niebagatelny wpływ na działania. Dodatkowo daje nam ćwiczenia, które mogą pomóc zmienić niechciane nawyki bądź wyeliminować je z życia. Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu to przewodnik, który może pomóc uwolnić się od zgubnych schematów. Jeśli ktoś chce spróbować je zmienić koniecznie powinien sięgnąć po tę książkę.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Potrafisz żyć po swojemu? Czy jednak to co mówią inni jest dla Ciebie ważniejsze od tego czego pragniesz i potrzebujesz? Czy boisz się wziąć życie w swoje ręce i  wprowadzić do niego zupełnie nowe zasady zamiast powielać schematy, które nie prowadzą Cię do miejsca, w którym chcesz się znaleźć?

Sądzę, że wiele osób ma problem z życiem na własnych warunkach i wprowadzaniem do niego zmian. Jednak jeżeli chce się w 100% osiągnąć szczęście i znaleźć w miejscu, o którym marzymy to nie ma innej możliwości. Jednak jak to wszystko zrobić? Jak przełamać barierę i wreszcie zrobić ten pierwszy krok? Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju poradnik jak chociażby ten dr Mort ,,Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu".

,,Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu" to jedna z najbardziej inspirujących i motywujących książek jakie dano mi było czytać. Dawno nie spotkałam się z tym, aby ktoś tak trafnie trafiał w problematykę naszych zaprogramowanych nawyków i zachowań, a przy tym rozkładał je na czynniki pierwsze abyśmy mogli nie tylko lepiej je zrozumieć, ale przede wszystkim z nimi walczyć.

Dr Mort pisze bardzo lekko i zrozumiale. Nie używa wielu fachowych terminów i nie obarcza nas jakimiś dziwnymi sformułowaniami. Ta książka ma być dostępna i zrozumiała dla każdego.

Autorka podchodzi bardzo praktycznie do tematu i na bazie swoich doświadczeń klinicznych oraz osoby prężnie działającej w social mediach proponuje konstruktywne rozwiązania mające zbliżyć Czytelnika do osiągnięcia szczęścia. Zatem w książce prócz czystej wiedzy teoretycznej można zleźć wiele ćwiczeń i studia przypadków, które nawiązują do wielu sytuacji z życia codziennego. Dzięki temu, że w książce każdy może odnaleźć sytuacje ze swojej codzienności nie tylko jest w stanie lepiej zrozumieć to co dr Mort chce przekazać, ale przede wszystkim chce się wcielać jej rozwiązania w życie. To dzięki Autorce jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego tkwimy w pewnych schemat i nie potrafimy z nimi sami walczyć. To dzięki niej możemy ruszyć z miejsca i znaleźć się kompletnie gdzie innej.

,,Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu" nie jest zwykłym poradnikiem. Dr Mort pisze w taki sposób, że nawet osoby omijające szerokim łukiem tego typu książki będą w stanie uznać ,,Odnowę" za coś niezwykle wyjątkowego, przyjemnego i trafnego. Serdecznie POLECAM każdemu, kto chce zmienić swoje życie i odnaleźć w nim odrobinę szczęścia.

CZUŁOŚĆ. Poradnik pozytywnego egoizmu
Sophie Mort0
Okładka ksiązki - CZUŁOŚĆ. Poradnik pozytywnego egoizmu

Guru terapii odkrywa, co nas kształtuje, dlaczego to ważne, oraz podpowiada praktyczne sposoby na szczęśliwsze życie. Czy wiecie, w jaki sposób wasze...