Ofiara spełniona

Lubicie takie kryminały, w których wydaje wam się, że już, już zaraz rozwiążecie zagadkę, a tu pojawiają się nowe poszlaki, które burzą waszą wersję wydarzeń? Tym chyba charakteryzuje się z resztą dobry kryminał. I taki jest kryminał „Ofiara spełniona” Anny Klejzerowicz.

W niewielkim Kryszewie pod Gdańskiem, do domu nie wraca nastoletnia dziewczynka. Najgorszy scenariusz okazuje się realny. Ciało Julki zostaje znalezione w opuszczonej szkole. Na szczęście pedofil, który na sumieniu ma także inne nastolatki, został już schwytany i osadzony. Przyznał się również i do tej zbrodni.

Jednakże, kiedy matka dziewczynki zostaje znaleziona martwa, dziennikarka śledcza Felicja Stefańska zaczyna zauważać pewną odmienność przypadku Julii od pozostałych morderstw. Zaczyna się poszukiwanie dowodów, w jednej i w drugiej sprawie. Czy te sprawy są ze sobą połączone? Kto i dlaczego dopuścił się zbrodni? Autorka podsuwa czytelnikowi różne możliwości, wątki i poszlaki sprytnie wyprowadzając go na manowce. Poszukiwaniom towarzyszy fajny, mroczny, mistyczny klimat dzięki wątkowi sekty religijnej.  Finał jest zaskakujący.

Anna Klejzerowicz, poprzez bohaterów prezentuje swój stosunek do wielu aspektów życia w naszym kraju. Obnaża niedoskonały system polskiej szkoły, bezzasadność programów socjalnych, brak rozdziału kościoła od państwa, dotyka też problemów globalnych takich jak destrukcja przyrody przez gatunek ludzki. Wszystko w powieści jest bardzo realistyczne. Prawdziwe są miejsca i wydarzenia w Polsce i na świecie.  Prawdziwe są również problemy polskiego społeczeństwa: brak tolerancji, zaściankowość, wiara w zabobony, problem braku pomocy psychologicznej dla dzieci, nietolerancja osób transseksualnych. Podoba mi się też postać silnej, współczesnej kobiety niezależnej, jaką kreuje autorka.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, wątki nie są zawiłe, styl pisania przejrzysty. Pozycja idealna na wieczór relaksacyjny.

„Ofiara spełniona” to szósta część serii kryminałów połączonej osobą Felicji Stefańskiej. Każda traktuje jednak o zupełnie innym śledztwie, więc są one od siebie niezależne i śmiało można czytać w dowolnej kolejności.

Informacje dodatkowe o Ofiara spełniona:

Wydawnictwo: Purple Book
Data wydania: 2023-04-12
Dodał/a opinię: Monique

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Ofiara spełniona

Kup książkę Ofiara spełniona

Córka czarownicy
Anna Klejzerowicz0
Okładka ksiązki - Córka czarownicy

Kontynuacja losów bohaterów ,,Czarownicy". Małgosia, już jako 22-letnia studentka, przyjeżdża na wakacje do swoich przybranych rodziców:...

Ogród świateł
Anna Klejzerowicz0
Okładka ksiązki - Ogród świateł

Upalne lato, turystyczne miasteczko, zawikłane intrygi i przestępczość zorganizowana. W niedużym turystycznym miasteczku dochodzi do brutalnego morderstwa:...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;