Olśnienie

"Olśnienie" to kolejna książka z serii Wehikuł czasu, którą udało mi się przeczytać w ostatnim czasie.

Choć niestety okładka odstrasza, to treść okazała się szczególnie interesująca! Autor przedstawia nam swoją wizję o tym, co by się stało z ludzkością, gdyby ogólny poziom jej inteligencji oraz zwierząt, wzrósł znacząco.

Wśród niektórych zapanował chaos i paraliż dotychczasowego trybu życia oraz przemysłu. Jedni wykorzystali nowy "dar" poprawiając swoje życie lub dokonując wybitnych odkryć. Dla innych całkowita zmiana życia na ziemi w społeczeństwie, norm społecznych itp. okazała się zbyt dużym ciężarem do udźwignięcia i doprowadziła do obłędu...

Uwielbiam czytać tego typu rozważania, jak zmieni się podejście ludzi do życia oraz nauki, jakie kierunki zostaną obrane, jak to się odbije na nauce, technologii, psychologii oraz zwykłym życiu codziennym. Z tego powodu z dużym zainteresowaniem czytałam tę książkę i uważam, że jest ona naprawdę warta poznania.

Jednak, żeby nie było tak całkiem kolorowo, to dostrzegłam też parę drobnych minusów, z wyjątkiem projektu okładki 😅

Po pierwsze książka ma dość sporo bohaterów, z których nie każdy dostał wystarczającą ilość miejsca i czasu, by w pełni i dogłębnie ukazać jak wzrost inteligencji zmienił ich życie. Niektóre rzeczy miałam wrażenie, że nie zostały dostatecznie rozwinięte, brak im głębi, czasem też miałam wrażenie, że nie każdy wątek dostał właściwie dokończony.

A druga rzecz, ściśle łącząca się z pierwszą, to zbyt mała ilość stron. Właśnie przez małą objętość, nie było możliwości przyjrzeć się odpowiednio każdej z postaci i ich sytuacji.

Nie mniej, książkę czytałam z wielką ciekawością i zaangażowaniem, wiele scen zrobiło na mnie wrażenie i cieszę się, że miałam możliwość ją przeczytać. Fanom tego typu powieści oczywiście polecam, a sama mam nadzieję, że jeszcze trafię na podobny tytuł i tematykę 😁

Informacje dodatkowe o Olśnienie:

Kup książkę Olśnienie

Conan buntownik
Poul Anderson0
Okładka ksiązki - Conan buntownik

Dwanaście tysięcy lat temu na Ziemi podzielonej między królestwa hyboriańskie Conan, barbarzyński awanturnik o herkulesowej sile i szlechetnym sercu, pirat...

Królowa powietrza i mroku
Poul Anderson0
Okładka ksiązki -  Królowa powietrza i mroku

"Przez Obłoczne Błonia podskokami zbliżała się jakaś postać. Miała dwie ręce i dwie nogi, jednak jej stopy były chwytne, a całe ciało, aż po koniec ogona...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;