Opactwo

,,Opactwo" Jamesa Martina to powieść napisana z wielkim wyczuciem i znajomością ludzkiej duszy. Nie ma w niej miejsca na szybkie i proste rozwiązania, na sprawdzone, cudowne recepty czy ekspresowe załatwienie problemów. Główni bohaterowie, Anne i Mark, muszą zmierzyć się z własną przeszłością, która kładzie się cieniem na ich bieżącym życiu. Otrząśnięcie się z tragicznych doświadczeń i powrót do tzw. normalności wydaje się niemożliwy, gdyż i kobieta, i mężczyzna dźwigają samotnie wielkie brzemię, zmagając się z cierpieniem, rozpaczą i samotnością. Anne, która kilka lat temu straciła syna, straciła również wiarę w Boga i drugiego człowieka. Odbudowanie tych zerwanych relacji wydaje się niemożliwe. Jednak poznanie Marka i jego przyjaciela, mądrego opata Paula, wprowadza w życie kobiety iskierkę nadziei. Czy rozpali ona płomień, czy tylko będzie się tlić? A może jedynie zabłyśnie, by zaraz znowu zgasnąć? Takie pytania towarzyszą czytelnikowi podczas czytania ,,Opactwa". Na odpowiedź trzeba poczekać aż do końca, ale warto uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza, że finał daje wiele do myślenia i na długo zapada w pamięć. Utwór Jamesa Martina to nie tylko historia osobistych dramatów i wzajemnych relacji między bohaterami. To również piękna opowieść o poszukiwaniu wiary i zwątpieniu, o stawianiu sobie trudnych pytań i jeszcze trudniejszym odnajdywaniu odpowiedzi. Nie jest to jedynie powieść dla osób wierzących czy poszukujących. Opisane w niej życiowe i duchowe problemy są udziałem każdego myślącego człowieka, dlatego polecam ją z czystym sumieniem wszystkim, którzy szukają literaturze czegoś więcej niż tylko szybkiej akcji i mrożących krew w żyłach wydarzeń. To powieść, którą czyta się niespiesznie, refleksyjnie, ale i z dużymi emocjami. BEATA IGIELSKA

Informacje dodatkowe o Opactwo:

Wydawnictwo: Święty Wojciech