Ostatni dowód

Tom 3 cyklu Colter Shaw

Uwielbiam film „ Kolekcjoner kości ”, to jeden z moich ulubionych thrillerów amerykańskich. Został nakręcony na podstawie książki Jeffery'ego Deavera o tym samym tytule i to właśnie ten fakt skusił mnie do sięgnięcia po trzeci tom serii z Colterem Shaw „ Ostatni dowód ”, autorstwa tego pisarza.

Shaw, łowca nagród, zajmujący się poszukiwaniem zaginionych ludzi, tym razem mierzy się z osobistym wyzwaniem, które zapoczątkował jego ojciec. Chodzi o odnalezienie torby kurierskiej z dowodami, które mogą zlikwidować korporację BlackBridge, odpowiedzialną za tysiące zgonów.

„ Ostatni dowód ” zaczął się bardzo obiecująco. Do połowy czytałam tę książkę z dużym zaciekawieniem, jednak później coś zaczęło się psuć. Samo tempo i prowadzenie fabuły było poprawne, ale w pewnym momencie zaczęłam się po prostu nudzić, przestała ta historia wzbudzać we mnie emocje. Może ma to związek z faktem, że nie znam poprzednich tomów, może wtedy spojrzałabym na tę pozycję z szerszej perspektywy i łatwiej byłoby mi się w nią wczuć.

Na szczęście całość ratuje postać Coltera. Ten charyzmatyczny surwiwalowiec, przebiegły, ale nadzwyczaj wnikliwy detektyw, nadaje tej historii charakteru. Shaw kojarzy mi się z bohaterami starego kina akcji, za którym swoją drogą bardzo przepadam. Nieustraszony, analizujący, do każdej trudności podchodzący ze stoickim spokojem. Jestem nim zachwycona. Sprawa odnalezienia torby kurierskiej jest dla niego osobista, szuka prawdy, może nawet zemsty, ale na pewno sprawiedliwości po tym, jak jego ojciec zginął z rąk agenta pracującego dla BlackBridge.

Widać na kartach tej powieści, jak duże jest doświadczenie pisarskie Deavera i, że nie bez przyczyny cieszy się międzynarodową sławą jako autor thrillerów. Jego pióro ma klasę, nie ma w nim przekombinowania, warstwa językowa trzyma wysoki poziom. Czyta się tę książkę bez większych zgrzytów, co w dużej mierze jest zasługą tłumacza.

Polecam zapoznać się z tą lekturą, aby wyrobić swoje własne zdanie. Ten cykl ma duże grono fanów, niestety ja nie do końca się w tej pozycji odnalazłam. Jednak sięgnę po porzednie tomy, gdyż jestem ciekawa przygód Coltera, charyzmatycznego detektywa.

Informacje dodatkowe o Ostatni dowód:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-06-02
Tytuł oryginału: The Final Twist
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Dodał/a opinię: Olga Majerska

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Ostatni dowód

Kup książkę Ostatni dowód

Panika
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Panika

Podczas koncertu w klubie muzycznym Solitude Creek w Monterey dochodzi do tragedii. Widzowie – zaalarmowani o wybuchu pożaru – wpadają w panikę...

Dwunasta karta
Jeffery Deaver0
Okładka ksiązki - Dwunasta karta

W czytelni muzeum afroamerykańskiego zostaje zaatakowana szesnastoletnia Geneva Settle. Udaje się jej uciec, a napastnik pozostawia w bibliotece kartę...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;