Partyzanci. Wydanie zbiorcze, tom 1

POPKulturowy Kociołek:

Đorđe Lebović to niezwykle ceniony na Bałkanach (Serbia) dramatopisarz i scenarzysta filmowy. Człowiek, spod którego pióra wyszło wiele scenariuszy nagradzanych filmów wojennych. Nie można więc wyobrazić sobie lepszego twórcy historii o partyzantach z okresu II Wojny Światowej. Już na wstępie recenzji trzeba ponadto napisać, że w niezwykły sposób udało mu się przełożyć filmowe doświadczenie (filmy lat 60/70) na papier, oferując tym samym czytelnikowi porcję intensywnych popkulturowych doznań.

Seria dostępna jest u nas w formie trzech tomów zbiorczych. W albumie Partyzanci tom 1 czekają na czytelnika cztery historie skupiające się właśnie na walce z Niemieckim okupantem. Akcja rozgrywa się tu w latach 1943-44, ukazując głównie losy dwójki bohaterów. Majora Dragona (brytyjskiego komandosa) wysłanego na Bałkany i wspierającą go piękną partyzantkę Skierkę.

Może brzmieć to troszkę sztampowo i nie ma co ukrywać, że właśnie tak jest. Poruszana tu II Wojenna tematyka nie oznacza bowiem, że dzieło należy traktować jako pozycję ściśle historyczną. Owszem autor sięga po pewne (drobne) fakty, ale w głównej mierze komiks to sensacyjno-wojenna dawka prostej rozrywki. Już pierwsza z historii doskonale prezentuje wspomniany filmowy wydźwięk, przypominając klasykę kina wojennego pokroju „Dział Navarony” (dalej jest tylko lepiej).

Mocna akcja rozlewa się więc na wszystkie strony komiksu, zapewniając czytelnikowi porcję intensywnych doznań. Decydując się przeczytać ten tytuł, trzeba być jednak gotowym na pewną dozę uproszczeń czy nawet odrobinę propagandy (gdzie strony konfliktu są jasno podzielone na dobro i zło). Nie umniejsza to moim zdaniem jakości tytułu, po prostu trzeba być świadomym, po jaki rodzaj pozycji się sięga....

Informacje dodatkowe o Partyzanci. Wydanie zbiorcze, tom 1:

Wydawnictwo: inne