Pierwszy róg

Tom 1 cyklu Tajemnica Askiru

"Tak, jak przędziona nić albo tkane sukno na krośnie, tak wszystkie nasze życia są wplecione w tkaninę losu".

Zamknięcie większej grupy osób, wbrew ich woli, w ograniczonej przestrzeni to oś fabularna posiadająca bardzo duży potencjał, gdyż jak wiadomo, sytuacja taka generuje liczne napięcia i konflikty, których nie da się przewidzieć. Osadzenie przez Richarda Schwartza tego pomysłu w konwencji gatunku high fantasy było z pewnością eksperymentem, ale jak się okazuje, niezwykle udanym.

Richard Schwartz to urodzony w 1958 r., niemiecki pisarz tworzący pod pseudonimem. Autor posiada dyplom z elektrotechniki i informatyki, a także skończył szkolenie mechanika samolotowego. W swoim życiu wykonywał wiele zawodów – od pracownika stacji benzynowej po programistę i mechanika. "Pierwszy róg" jest pierwszym tomem serii pt. "Tajemnica Askiru".

Podczas wielkiej burzy śnieżnej, w gospodzie pod Głowomłotem, znalazło swoje schronienie wielu podróżnych, w tym stary wojownik Havald, czarodziejka Leandra, kupcy, bandyci, a nawet spowita mrokiem elfka Zokora. Siarczyste mrozy odcinają przyjezdnych od świata, a gdy dochodzi do krwawego morderstwa jednego ze stajennych, atmosfera w zajeździe zagęszcza się z godziny na godzinę, prowadząc do nieprzewidywalnego finału.

Richard Schwartz w świetnym stylu oddał klimat narastającego napięcia wśród osób, które przymusowo ze sobą koegzystują. Trzeba przyznać, że pierwsze strony tej książki wcale nie zwiastują takiego obrotu sprawy, gdyż po high fantasy spodziewać się raczej można przygód na otwartej przestrzeni oraz wędrówek po różnych krainach. Autor więc postawił sobie poprzeczkę dość wysoko i wedle mojej opinii, udało mu się w ciasnych ramach przestrzeni, jaką sobie narzucił, stworzyć wciągającą, fantastyczną opowieść. Podczas lektury tej książki moja wyobraźnia pracowała bowiem na wysokich obrotach, kreując w głowie liczne, ukryte miejsca w gospodzie oraz tajemnice, jakie skrywają.

Jak to w powieści fantasy bywa, autor kreuje interesujący i zróżnicowany poczet bohaterów. Najbardziej tajemniczą i spowitą sekretem postacią jest ser Havald, który jak się okazuje, w finale zaskakuje swoją skrywaną naturą. To bohater, który od początku intryguje czytelnika swoją powściągliwością oraz niedomówieniami. Podobnie rzecz ma się z mroczną elfką Zokorą, która posiada dość specyficzne upodobania seksualne, a także z Janosem, którego kreacja i rozwój w toku akcji, bardzo mnie zaskoczyły.

Autor w najmniejszym szczególe dopracował świat fantasy przedstawiony w swojej powieści. Zachował przy tym najbardziej charakterystyczne cechy dla tego gatunku, czyli pojawiającą się magię w różnej odsłonie, spójne miejsce akcji oraz świat przedstawiony funkcjonujący wedle zasad, które muszą być przestrzegane. Jeśli dodać do tego wszystkiego czynnik ludzki pod postacią tak zróżnicowanych bohaterów pozytywnych i negatywnych to czytelnik otrzymuje wybuchową mieszankę wciągającego fantasy.

"Pierwszy Róg" to książka rozpoczynająca cykl fantasy odnoszący się do legendarnego Królestwa Askiru. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów i czym jeszcze zaskoczy mnie wyobraźnia autora, która wydaje się posiadać bardzo bogaty potencjał.

Informacje dodatkowe o Pierwszy róg:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018-04-20
ISBN: 978-83-62577-68-2
Tytuł oryginału: Das erste Horn
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Dodał/a opinię: Wioleta Sadowska

Zobacz opinie o książce Pierwszy róg

Kup książkę Pierwszy róg

Oko pustyni
Richard Schwartz0
Okładka ksiązki - Oko pustyni

W poszukiwaniu sojuszników w walce z niszczycielskim Thalakiem wojownik Havald, pół-elfka Leandra, mroczna elfka Zokora i pozostali...

Sowa z Askiru
Richard Schwartz0
Okładka ksiązki - Sowa z Askiru

Zabójcza magia w mrocznym Askirze. W porcie starego, szacownego miasta Askiru zostaje znaleziony bestialsko zamordowany człowiek. Był kamerdynerem i właściwie...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;