Pierwszy róg

Tom 1 cyklu Tajemnica Askiru

PRZEDPREMIEROWO

"Ludzie często mają poczucie, że spotyka ich za coś kara. To nie klątwa na nas ciąży, to życie."

Okropna zamieć śnieżna, a w samym jej środku mała gospoda Pod Głowomłotem, przyjmująca ludzi, którzy szukają schronienia przed zimnem. Ludzie jednak bywają różni i jak wiadomo nie każdy dogada się z każdym, a już na pewno, gdy miejsca jest mało, a burza nie ma zamiaru odejść. Idąc pomiędzy stolikami gospody spotykamy zarówno spragnionych kobiet mężczyzn z alkoholem w dłoni, którzy uważnie śledzą kroki młodych córek karczmarza, zmęczonego, starszego wojownika imieniem Havald, który szuka spokoju czy tajemniczą elfkę imieniem Leandra. Atmosfera staje się napięta, gdy kolejnego ranka gospodarz znajduje zmasakrowane zwłoki swojego parobka.
Kto zamordował? Komu można zaufać, a kto stoi po mrocznej stronie?

"Przyznałem jej rację, choć wydało mi się ironią losu, że to, co może nas zabić, może być aż tak estetyczne i wzniosłe."

Czytając sam opis książki poczułam chęć na wgłębienie się w jej treść, gdyż fabuła wydawała mi się mrocznie intrygująca. Na całe szczęście się nie zawiodłam i dostałam wysokich lotów książkę z gatunku fantasy, która zawierała wszystkie elementy niezbędne dla mnie w tym właśnie gatunku.

Fabuła już od samego opisu jest mroczna prowadzona w stylu bardzo zagadkowym. Mamy gospodę i mroźną zamieć, mamy wielu bohaterów od tych złych po dobrych, od ludzi po magiczne elfy oraz mamy zbrodnie oraz zagadkę. Nie wiadomo kto zabił, dlaczego zabił jaki był tego cel, ale przewracając kolejne kartki otrzymujemy małe kawałki układanki i staramy się je dopasować w całość. Jak się okazuje, całość wiążę się z pradawnymi legendami i wierzeniami oraz legendarnym Królestwem Askiru, o którym każdy już zapomniał, a nawet zaczął wątpić w jego rzeczywiste istnienie. Podobało mi się odkrywanie tych elementów powoli, byłam zaskoczona wtedy kiedy i bohaterowie byli zaskoczeni, gdyż czułam się jak bym była z nimi w karczmie. W całości czuć duszącą atmosferę małego miejsca i genialne dialogi naszych bohaterów z nutą pikanterii i humoru. Oprócz tego wszystkiego mamy też wiele akcji i punktów grozy, które nie stają się jasne od razu. W treści znajdziemy też romans i to nie jeden, ale jest to przedstawione w delikatny sposób i nie przejmuje to władzy nad całą fabułą i na szczęście jej nie przesłania.

Dodatkowym plusem jest samo wydanie książki, okładka wprowadza w nas klimat całej fabuły i pobudza naszą wyobraźnie. Tekst jest przejrzysty i czytelny podzielony na zatytułowane rozdziały co ja osobiście bardzo lubię.

"-Miłość jest przeceniana (...) O wiele ważniejsze są szacunek, stałość, zaufanie i uczciwość. Tylko wtedy, gdy współistnieją wszystkie te aspekty, można mówić o prawdziwej miłości."

Podsumowując, jeśli cenisz sobie dobrze opisany świat mrocznej fantastyki z rozbudowanymi bohaterami i intrygującym przebiegiem wydarzeń ta książka będzie dla Ciebie idealna. Jest to dopiero pierwsza część serii napisanej przez niemieckiego autora, ale dla mnie ta książka już może zasługiwać na miano jednej z lepszych roku 2018. Mam nadzieję, że poziom zostanie utrzymany i w dalszych przygodach i polecam ją gorąco fanom gatunku.

Informacje dodatkowe o Pierwszy róg:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018-04-20
ISBN: 978-83-62577-68-2
Tytuł oryginału: Das erste Horn
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Pierwszy róg

Kup książkę Pierwszy róg

Oko pustyni
Richard Schwartz0
Okładka ksiązki - Oko pustyni

W poszukiwaniu sojuszników w walce z niszczycielskim Thalakiem wojownik Havald, pół-elfka Leandra, mroczna elfka Zokora i pozostali...

Drugi Legion
Richard Schwartz0
Okładka ksiązki - Drugi Legion

Do gospody Pod Głowomłotem trafia tajemniczy wędrowiec z zapomnianego królestwa Askiru. Opowiada o rozbiciu dawnego mocarstwa i objaśnia pół-elfce Leandrze...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;