Poeta, strażnik i więzień

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 14 września nadkładem Wydawnictwa Świat Książki „Poeta, strażnik i więzień” to niezwykła, klimatyczna opowieść, która wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do końca. Uwagę zwraca już pierwsze zdanie prologu: „Rzeczy dawno minione migoczą jak świetliki”. Trudno nie zatrzymać się przy nim choć na chwilę. Podobnych, hipnotyzujących czytelnika fragmentów, odnajdziemy w tej powieści znacznie więcej. Język bowiem – jako tworzywo literatury – odgrywa w tej książce niezwykłą, magiczną rolę. Fabuła powieści jest literacką fikcją, osnuta jednak została wokół autentycznej postaci – kultowego poety koreańskiego, Yuna Dong-ju, który został w pełni doceniony i oczyszczony z absurdalnych zarzutów dopiero po śmierci. Poznajemy go w dramatycznych okolicznościach – jako więźnia japońskiego obozu karnego w Fukuoce. Młody mężczyzna trafił tam podczas drugiej wojny światowej jako wichrzyciel i wróg polityczny. Jego sylwetkę i losy poznajemy z perspektywy młodziutkiego japońskiego strażnika, który obarczony zostaje zadaniem przeprowadzenie śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci kolegi po fachu. Szukanie sprawcy pociąga za sobą nieprzewidywalne skutki, gdyż pozornie naiwny śledczy okazuje się dociekliwym, wrażliwym i niezwykle inteligentnym człowiekiem. Powolne, lecz skuteczne odkrywanie prawdy staje się dla młodego Japończyka niebezpieczną, lecz i ekscytującą przygodą, która prowadzi go w świat literackich tajemnic, o jakich do tej pory nie miał pojęcia… „Poeta, strażnik i więzień” to nie tylko klimatyczny kryminał. Przede wszystkim jest to przepiękna, wzruszająca opowieść o sile pisanego słowa, o wielkiej miłości do książek, umiłowaniu literatury tak nieposkromionym, że aż niebezpiecznym. To również hołd złożony tym poetom i prozaikom, którzy uczynili ze słowa oręż w walce o wolność, za co niejednokrotnie musieli zapłacić najwyższą cenę. Temat ten jest szczególnie bliski polskim czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy pamiętają czasy drugiego obiegu i czytanie z wypiekami podziemnej literatury. Powieść koreańskiego pisarza to na pewno wielka gratka dla wszystkich, którzy kochają książki, nie wyobrażają sobie bez nich życia i potrafią zanurzać się w ich świecie bez opamiętania. Także miłośnicy książkowych tajemnic, zwłaszcza tych zasnutych mgłą zapomnienia, będą usatysfakcjonowani, gdyż „Poeta, strażnik i więzień” nie bez kozery porównywany jest z „Cieniem wiatru” Zafona. Wielką zaletą powieści Lee Jung-Myunga jest nie tylko treść i klimat. Ujmujący, bardzo plastyczny, barwny i oryginalny jest język. Nie sposób nie dostrzec jego piękna i fragmentów, do których chce się wracać chociażby po to, by nacieszyć się ich niepowtarzalnością. BEATA IGIELSKA

Informacje dodatkowe o Poeta, strażnik i więzień :

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-09-14
ISBN: 978-83-8031-329-3
Dodał/a opinię: allison

Zobacz opinie o książce Poeta, strażnik i więzień

Kup książkę Poeta, strażnik i więzień