Poszukiwacze (Tom 3). Miasto Świętych Mężów

Tom 3 cyklu Poszukiwacze

"Oto nasze przeznaczenie: umrzeć i zniknąć bez śladu jak coś, co nigdy nie istniało." Iojané, Piąty Tego Imienia i Sługa Tupany

Przyznam, że trylogia "Poszukiwacze" zapewniła mi niezwykłą rozrywkę czytelniczą, z dużą niecierpliwością wyczekiwałam jej kontynuacji, wiedząc, że świetnie będę się przy niej bawić. Trzeci tom nie zawiódł pokładanych w nim nadziei, było dynamicznie, intrygująco, zajmująco, wciągająco, w lekki, przyjazny i wsparty humorem sposób. Mnóstwo fascynujących przygód, w których samemu natychmiast chciałoby się uczestniczyć, bo czyż można odmówić sobie udziału w poszukiwaniu zjawiskowego skarbu, elementu wielowiekowych legend, owianego przesądami, pilnie strzeżonymi tajemnicami, niełatwymi do odszyfrowania zagadkami.

Napięcie i niepokój wzmaga świadomość, że wszystko musi odbywać się w wielkim sekrecie, podczas tajnych misji, z dala od oczu zbyt ciekawych śmiałków pragnących wykorzystać jedyny w swoim rodzaju skarb do złych celów. Dlatego oprócz specjalistycznej wiedzy, nadzwyczajnego sprytu, niebagatelnej odwagi, liczy się także wyścig z czasem. Ale to też walka z niesprzyjającą dżunglą, groźną roślinnością i nieprzyjaznymi mieszkańcami. Jednak, kiedy przyświeca szczytny cel, takie wyzwania stają się jeszcze bardziej pociągające i fascynujące. Wiele pomysłów z fabuły zaczerpnięto z prawdziwych relacji amazońskich wędrowców, co bardzo mi odpowiadało.

Autor umiejętnie przykuwa uwagę czytelnika, angażuje go w śledzenie losów bohaterów, każdej postaci nadaje unikalny charakter, ciekawie dobiera mieszankę dobrych i złych cech. Podobało mi się zagęszczanie atmosfery, mnogość sensacyjnych incydentów, bezpośrednie nawiązywanie do poprzednich tomów i rozwijanie poruszanych w nich złożonych wątków. I specyficzny ekscytujący klimat poszukiwania, odkrywania, zdobywania wiedzy, biegłości w falsyfikacji, sprawdzania się, zdefiniowania własnych postaw, a nawet rozliczenia z bolesną przeszłością.

Powieść czyta się z wielką przyjemnością, nieco refleksyjnie o naturze człowieka, źródłach jego zachowań, walki dobra ze złem, ostrożności w sięganiu po zadziwiające zdobycze minionych i niemal już zapomnianych cywilizacji. Podążając tropem archeologicznych rewelacji, trzeba połączyć humanistyczne i ścisłe orientacje, rozwiązać łamigłówki z zaszyfrowanymi wskazówkami i symbolami runicznymi, poznać alfabet wizygocki, dotrzeć do historii siedmiu ezoterycznych mnichów pustelników, zdobyć ukrytą mapę i odpowiednią ją zinterpretować, zajrzeć do piramid i grobowców, może nawet zdecydować się na kontrowersyjną kradzież cennego artefaktu, czy próbować zapobiec demontażu asturiańskiego obiektu sakralnego.

A wszystko zaczyna się we współczesnym Londynie, gdzie z wystawy renomowanego ośrodka kulturalnego, dokonano śmiałej kradzieży średniowiecznego rękopisu, o wyjątkowej wartości dla histografii. Zwój pergaminu w pozłacanej srebrnej szkatule, zdobiony reliefami z roślinnymi motywami, należał do francuskiego naukowca. Poszukują go służby policyjne, Interpol, nieoficjalnie dawny członek Narodowego Korpusu Poszukiwaczy, odzyskujący skradzione zabytki będące dziedzictwem artystycznym, międzynarodowa prywatna organizacja Voynich, zajmująca się komputerami i oprogramowaniem, ale także niejasną działalnością kulturalną. "Stół Króla Salomona" tom pierwszy, "Łańcuch Proroka" tom drugi.

bookendorfina.pl

Informacje dodatkowe o Poszukiwacze (Tom 3). Miasto Świętych Mężów:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-02-13
Tytuł oryginału: Los Buscadores 3: La ciudad de los hombres santos
Dodał/a opinię: Izabela Pycio

Zobacz opinie o książce Poszukiwacze (Tom 3). Miasto Świętych Mężów

Kup książkę Poszukiwacze (Tom 3). Miasto Świętych Mężów

Stół króla Salomona. (Poszukiwacze)
Luis Montero0
Okładka ksiązki - Stół króla Salomona. (Poszukiwacze)

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach...

Muzeum luster
Luis Montero0
Okładka ksiązki - Muzeum luster

Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy w Muzeum Prado? DOBRY OBRAZ TO NIC WIĘCEJ JAK LUSTRO. Podczas Międzynarodowego Konkursu Kopistycznego w...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska