Pozostań w domu

"Pozostań w domu" (kontynuacja "Kryminału prywatnego") to wciągające, a jednocześnie zaskakujące i przeplatające się losy bohaterów, które rozgrywają się głównie w Kuźni Raciborskiej. Pisarka (Weronika Jasny) postanawia odnaleźć swojego byłego męża (również pisarza, który swoje niepowodzenia często topi w alkoholu). Powodem tego przedsięwzięcia jest obawa, że mężczyzna wyjawi jej tajemnicę. W poszukiwaniach mają pomóc znajomi Weroniki, jednak okazuje się, że kobieta musi radzić sobie na własną rękę. Jej wybujała pisarska fantazja tym razem niekoniecznie pomaga, a wydarzenia, które mają miejsce lepiej, żeby nie zaszły.

Weronika pada ofiarą bestialskiego pobicia z powodu zbagatelizowania zakazu noszenia maseczki, która ma chronić przed zakażeniem koronawirusem. Atak zostaje nagrany przez oprawców, a filmik jest zamieszczony w mediach społecznościowych. Mimo tego, kierowana przeczuciem kobieta, nie rezygnuje z poszukiwań byłego partnera. Pisarka staje się świadkiem śmierci młodego mężczyzny, który ginie przez policjanta. Łamie kolejne zakazy, odwiedza starego znajomego oraz okolicznego księdza, a przy tym naraża się na ogromne niebezpieczeństwa, aby chronić swojej tajemnicy.

"Pozostań w domu" można zaliczyć do kryminałów/literatury detektywistycznej. Opowieść daje do myślenia. Sprawia, że niemal słychać jak trybiki w głowie pracują, by rozwiązać liczne zagadki, które się pojawiają. Kiedy już niemal mamy pewność, że znamy czarny charakter, okazuje się, że to... nasza wyobraźnia pozwoliła nam tak myśleć. A raczej autor sprytnie wyprowadził nas w przysłowiowe pole.

Losy bohaterów są naprawdę interesujące, a liczne zwroty akcji sprawiają, że nie mamy pojęcia, co ich czeka w kolejnych rozdziałach. Znalazłam kilka nieścisłości, ale nie psują one ogólnej koncepcji autora. Dosyć sporo jest natomiast literówek.
Z uwagi na skrajne podejścia różnych osób do pandemii podziwiam autora szczególnie za podjęcie się podsumowania tematu koronawirusa w części "Od autora. Po co to wszystko?". Cieszy mnie, że Rafał Wałęka analizuje opinie czytelników, ale jeszcze bardziej cieszy mnie to, że pisanie sprawia mu radość. Pewnie dlatego tak fajnie się czyta jego opowieści.

Czekam na kontynuację. Mam przeczucie, że i tym razem będzie ciekawie i nieprzewidywalnie.

Informacje dodatkowe o Pozostań w domu:

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2021-03-12
Dodał/a opinię: paulinarobak

Tagi: Kuźnia Raciborska

Zobacz opinie o książce Pozostań w domu

Kup książkę Pozostań w domu

Pożądanie na żądanie
Rafał Wałęka0
Okładka ksiązki - Pożądanie na żądanie

Drugie wydanie powieści! Poprawione, rozwinięte, uzupełnione o nowe wątki. O czym ta opowieść? To nie jest typowa komedia romantyczna, to czarna komedia...

Kryminał prywatny
Rafał Wałęka0
Okładka ksiązki - Kryminał prywatny

Tymon Dantej, główna postać książki, uważa się za pisarza, ale niezbyt uważa na to co robi czy mówi. Z większą łatwością tworzy sobie problemy...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis