Pruski Mur

"Pruski Mur" to powieść historyczna o rozbudowanym wątku kryminalnym. W swojej książce Węgłowski z niesamowitą precyzją przenosi czytelnika w trudne i niebezpieczne czasy, gdzie antyżydowska fobia narastała w Prusach Wschodnich.

Opowieść rozgrywa się w Lycku (Ełku),miejscu, które wiosną 1900 roku staje się areną antyżydowskich pogromów, zarazy oraz terrorystycznych ataków. Na pierwszy rzut oka początek książki wydaje się być zlepkiem różnych historii, lecz Węgłowski zgrabnie połączył je w spójną całość. Autor świetnie przedstawia wewnętrzne konflikty, z jakimi borykają się bohaterowie, co sprawia, że stają się bardziej realni i złożeni.

Głównym bohaterem jest lekarz sądowy, doktor Kilemann, którego poznajemy już jako chłopca, gdy jego rodzina prowadzi Azyl Wątpliwego Życia.
Męska elita miasta, będąca członkami "Klubu Dobrego Porządku",
przekonanych, że dobry porządek będzie przywrócony, gdy ostatni Żyd
opuści stolicę. Natomiast kobiety wolą poświęcać swój czas wolny na gry hazardowe.

Przemyślane dialogi, świetnie zarysowane postaci oraz zagadki trzymają czytelnika w niepewności aż do samego końca. "Pruski Mur" to powieść, która doskonale oddaje atmosferę i obrazy tamtych czasów, tworząc trzymającą w napięciu fabułę. To historia, która wzbudza emocje i prowokuje do refleksji. Autor wprawnie prowadzi czytelnika przez zakłamaną rzeczywistość, gdzie każdy może być podejrzanym.

Podczas lektury znalazłam wiele ciekawostek, co skłoniło mnie do sprawdzenia informacji w internecie. To świadczy o tym, że Węgłowski dokładnie opracował swoją książkę. Nie było to dla mnie problemem, wręcz przeciwnie, poszerzanie swojej wiedzy było ciekawym uzupełnieniem lektury.

"Pruski Mur" to solidny kryminał, który doskonale oddaje klimat panujący w stolicy Mazur, pełnym tajemnic, intryg i wszechobecnego zakłamania. Gorąco polecam tę emocjonującą powieść każdemu, kto szuka interesującej lektury.

Informacje dodatkowe o Pruski Mur:

Kup książkę Pruski Mur

Pruski lód
Adam Węgłowski0
Okładka ksiązki - Pruski lód

Mazury to nie raj na Ziemi, lecz miejsce, gdzie szybko i łatwo można kogoś posłać do piekła. Jest koniec XIX wieku. Pewnego grudniowego dnia z Lyck (Ełk)...

Pan Kazimierz, Pani Pułaska
Adam Węgłowski0
Okładka ksiązki - Pan Kazimierz, Pani Pułaska

Kim naprawdę był Kazimierz Pułaski? Pomnikowym herosem, wzorem do naśladowania? Nie! Lecz ten bohater Polski i USA nie był też nieudacznikiem, jak chcieliby...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;