Przewaga. Narodziny Floty

Tom 2 cyklu Flota

Niespełna pół roku temu mieliśmy przyjemność poznać w naszym kraju pierwszą odsłonę powieściowego cyklu Jacka Campbella „Narodziny Floty”, będącego prequelem kultowej serii „Zaginiona Flota”. Książka ta – „Awangarda”, przeniosła nas w odległą przeszłość tego Uniwersum, ukazując początki kształtowania się dwóch głównych federacji – „Sojuszu” i „Syndykatu”. Dziś przyszedł czas na kolejną część tej opowieści, która kryje się pod tytułem. „Przewaga” i która ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów.

Od zwycięskiej bitwy o wolność Glenlyona minęły trzy lata, lecz wywalczone bezpieczeństwo przybrało bardzo kruchą postać. Oto bowiem zjednoczone siły Scathy, Apulu i Turana uprzykrzają nieustannie życie mieszkańców innych światów, utrudniając im m.in. swobodne podróże po układzie. Oto jednak dochodzi pewnego dnia do przekroczenia granicy - ataku na glenlyoński okręt, który ulega zagładzie. Tym samym Rob Geary i Mele Darcy muszą raz jeszcze stanąć do walki o swój nowy dom, ale też i bezpieczeństwo tych, których kochają...

Nie siląc się na dyplomatyczne słowa powiem wprost - ta książka jest o wiele lepszą, aniżeli pierwsza część cyklu! Przede wszystkim jej strony wypełnia już tylko i wyłącznie złożona fabuła na polu kosmicznej walki, politycznych intryg i szpiegowskich misji, gdyż nie potrzebujemy już szczegółowego wprowadzenia w realia tego literackiego świata, o którym wiemy już niemalże wszystko. Po drugie opowieść tę charakteryzuje dokładnie ten sam klimat, jakość i pisarski kunszt, które znamy z pierwszych, bezsprzecznie najlepszych części „Zaginionej Floty”. I wreszcie lektura tej pozycji wyznacza nam już dokładny kierunek tego, w jaką stroną będzie podążać ten cykl.

Opowieść tę można podzielić na trzy główne wątki - losy Roba Geary'ego i podległej mu załogi na okręcie „Rapier” (wraz z oddziałem piechoty kosmicznej pod wodzą Mele Darcy), wydarzenia na planecie Kosatka z udziałem Carmen Ochoa, której przyjdzie bronić nowego domu, jak i wreszcie relacja o polityczno-wywiadowczej misji Lochana Nakamury, który udaje się w długą podróż ku zawarciu ważnych sojuszy. Każda z tych trzech narracyjnych ścieżek przedstawia się równie udanie, intrygująco i efektownie na polu misternie budowanego napięcia, dzięki czemu spotkanie z tą książką zachwyca nas od pierwszej do ostatniej strony.

Spotkanie z tą powieścią, to również kolejne spotkanie z doskonale nam już znanymi bohaterami - Gearym, Mel, Carmen i Lochanem, którzy w dużej mierze łączą swoje siły w dążeniu do zapewnienia swoim światom i zarazem nowym domom, szansy na lepsze jutro. Każdy z nich się zmienił, co widać przede wszystkim w kontekście Roba i Mel, którzy doświadczyli już walki, strat w ludziach i ciężaru odpowiedzialności, jaka na nich spadła. Zmienili się, ale też i znaleźli przystań w postaci bliskich im osób, do których chcą wrócić z każdego zwycięskiego starcia, a przynajmniej robią wszystko, by tak się stało.

Jack Campbell kontynuuje tą historią rzucanie światła na niezwykle interesujący, ale też i skomplikowany obraz kosmicznego układu, w którym osiedlili się ludzie z Ziemi, Marsa i wielu innych starych światów. To nowa szansa, ale też i stare grzechy ludzkości, gdy oto kilka planet dąży do podporządkowania sobie reszty, dławiąc ich marzenia o nowym, lepszym życiu. Glenylon, Kosatka, Catalan - to tylko kilka ze światów, które reprezentują opór przeciw polityce agresji Scathy i jej sojuszników, które wobec bezradności Starej Ziemi mogą liczyć już tylko na siebie. To ciekawy, polityczny obraz, który z każdym tomem wydaje się być jeszcze bardziej fascynującym.

Wojna, a dokładniej rzecz biorąc walka, stanowi kwintesencję tej powieści. To walka kosmicznych okrętów, które mijają się z ogromną prędkością i mają tylko jedną chwilę na oddanie celnych salw. To również walka na kosmicznych stacjach i powierzchniach plant, gdzie liczy się przede wszystkim odwaga, spryt i doświadczenie żołnierzy, a niekoniecznie zaawansowana technologia. I wreszcie mamy tu także walkę wywiadów, która być może nie przyjmuje tak efektownej postaci, ale za to pozwala cieszyć się wielkimi emocjami. I trzeba przyznać, że w tym aspekcie - relacji z pola walki, Jack Campbell jest naprawdę wielkim mistrzem.

Nie zaskoczę nikogo stwierdzeniem, iż lektura tej pozycji upływa nam w błyskawicznym tempie, gdyż podobnie ma i miała się zawsze rzecz ze wszystkimi książkami tego autora. Faktem jest jednak to, że w przypadku tej powieści tempo relacji może naprawdę imponować, gdyż natężenie barwnych zdarzeń, scen walki i dramatycznych momentów jest tu przeogromne. Wystarczy tylko powiedzieć, że od pierwszych chwil lektury trafiamy w samo centrum kosmicznego starcia, a potem jest już tylko wszystkiego więcej i w jeszcze bardziej spektakularnej postaci. Efektem jest nasza doskonała rozrywka i świetna zabawa w klimatach wojennej space opery.

Powieść pt. „Narodziny Floty. Przewaga”, to kwintesencja pisarskiej twórczości Jacka Campbella, czyli wojna, akcja, przygoda i wielkie emocje, doprawione pokaźną porcją dobrego humoru. To również sentymentalna podróż w czasie do wydarzeń i przodków doskonale nam znanych bohaterów z serii „Zaginiona Flota”, która w jakiejś mierze rzuca na nią nowe światło. Wreszcie jest to dobre, klimatyczne i porywające science fiction w znakomitym przekładzie Dominiki Schimscheiner, które w pewnością usatysfakcjonuje sobą wszystkich miłośników tego literackiego gatunku. Polecam.

Informacje dodatkowe o Przewaga. Narodziny Floty:

Kup książkę Przewaga. Narodziny Floty

Zaginiona flota. Przestrzeń zewnętrzna. Dreadnaught
Jack Campbell0
Okładka ksiązki - Zaginiona flota. Przestrzeń zewnętrzna. Dreadnaught

Seria Jacka Campbella to najlepsza militarna fantastyka, jaką znam - Catherine Asaro, laureatka nagrody Nebula. John "Black Jack" Geary, bohater Sojuszu...

Zaginiona flota. Zwycięski
Jack Campbell0
Okładka ksiązki - Zaginiona flota. Zwycięski

Space opera, która jest klasą sama dla siebie Kapitan John „Black Jack” Geary, dar Żywego Światła Gwiazd dla Floty Sojuszu w ponad stuletniej...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;