Przewaga. Narodziny Floty

Tom 2 cyklu Flota

Upłynęły trzy lata od wydarzeń na Glenlyon, kiedy Rob Geary oraz Mele Darcy stanęli na czele zorganizowanych naprędce sił zbrojnych, aby odeprzeć atak na swoją kolonię.Jednak z trudem zażegnany konflikt wybucha ponownie, gdy Glenlyon podejmuje próbę utworzenia szlaku handlowego. Odizolowana, osamotniona kolonia pokłada nadzieje w nieformalnych umowach z innymi światami, mierzącymi się z podobnym zagrożeniem.

Jednak światy zażarcie broniące swej niezależności, niełatwo przekonać do tego rodzaju zobowiązań. Podczas gdy politycy usiłują zawrzeć formalny układ, Geary i Darcy po raz kolejny muszą podjąć desperacką walkę w obronie swojego domu w nadziei, że wytrwają, dopóki nie przybędzie pomoc.O ile w ogóle jakaś pomoc przybędzie.

Informacje dodatkowe o Przewaga. Narodziny Floty:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2022-02-14

Kup książkę Przewaga. Narodziny Floty

Przewaga. Narodziny Floty - opinie o książce

Avatar użytkownika - chomiczkowerecen
chomiczkowerecen
Przeczytane:2022-03-20,

Nie jestem wielki fanem science fiction, dlatego mam jedynie kilka swoich ulubionych książek z tego gatunku i niezbyt często sięgam po coś nowego. Jakiś czas temu postanowiłem to jednak zmienić i tak w moje ręce wpadła powieść „Awangarda” z serii „Flota Geneza”. Pierwsza część cyklu bardzo mi się spodobała, dlatego z niecierpliwością czekałem na kontynuację przygód Roba Geary’ego i Mele Darcy. Na początku roku 2022 doczekałem się „Przewagi”, w której nasi bohaterowie ponownie muszą zmierzyć się z mocarstwowymi zapędami innych planet. Jednocześnie politycy próbują zawrzeć formalny układ, dzięki któremu mogliby wspólnie przeciwdziałać agresji innych planet.

Po książce spodziewałem się sporo i nie rozczarowałem się. Powieść czyta się przyjemnie, a jednocześnie autor wplata wiele ponadczasowych prawd, które sprawdzają się zarówno w przyszłości w kosmosie, jak i czasach współczesnych dla czytelnika. Jack Campbell skupia się nie tylko na dawaniu rozrywki, ale również chce by czytelnik zastanowił się nad życiem i całym światem. Moim zdaniem to ważne, ponieważ coraz więcej literatury nastawionej jest jedynie na dostarczanie frajdy, a książki to jednak również nośnik jakiejś prawdy.

Co do fabuły, duża jej część to walka, dlatego książka na pewno przypadnie do gustu fanom powieści militarnych. Może nie jestem wielkim fanem takich książek, to jednak „Przewagę” czytało mi się naprawdę przyjemnie i szybko (myślę, że 4h na taką książkę, to naprawdę szybko). Początkowo musiałem ponownie wciągnąć się w świat stworzony przez Campbella, jednak gdy już mi się udało to ciężko było mi się oderwać od dynamicznej akcji. W książce naprawdę dużo się dzieje, więc nie ma czasu na nudę. Okresów względnego spokoju jest raczej niewiele, o wiele częściej autor bombarduje nas kolejnymi potyczkami i starciami, zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i na planecie.

Główni bohaterowie ponownie sprawiają, że ciężko ich nie lubić. Ponadto, pojawia się trochę nowych, ciekawych postaci, którzy mam nadzieję, będą obecni również w kolejnym tomie. Uważam, że „Przewaga” jest książką, którą warto przeczytać. Nie jest to oryginalna czy genialna powieść, ale po prostu dobrze się ją czyta i czas przeznaczony na lekturę, zdecydowanie nie jest czasem straconym.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Niespełna pół roku temu mieliśmy przyjemność poznać w naszym kraju pierwszą odsłonę powieściowego cyklu Jacka Campbella „Narodziny Floty”, będącego prequelem kultowej serii „Zaginiona Flota”. Książka ta – „Awangarda”, przeniosła nas w odległą przeszłość tego Uniwersum, ukazując początki kształtowania się dwóch głównych federacji – „Sojuszu” i „Syndykatu”. Dziś przyszedł czas na kolejną część tej opowieści, która kryje się pod tytułem. „Przewaga” i która ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów.

Od zwycięskiej bitwy o wolność Glenlyona minęły trzy lata, lecz wywalczone bezpieczeństwo przybrało bardzo kruchą postać. Oto bowiem zjednoczone siły Scathy, Apulu i Turana uprzykrzają nieustannie życie mieszkańców innych światów, utrudniając im m.in. swobodne podróże po układzie. Oto jednak dochodzi pewnego dnia do przekroczenia granicy - ataku na glenlyoński okręt, który ulega zagładzie. Tym samym Rob Geary i Mele Darcy muszą raz jeszcze stanąć do walki o swój nowy dom, ale też i bezpieczeństwo tych, których kochają...

Nie siląc się na dyplomatyczne słowa powiem wprost - ta książka jest o wiele lepszą, aniżeli pierwsza część cyklu! Przede wszystkim jej strony wypełnia już tylko i wyłącznie złożona fabuła na polu kosmicznej walki, politycznych intryg i szpiegowskich misji, gdyż nie potrzebujemy już szczegółowego wprowadzenia w realia tego literackiego świata, o którym wiemy już niemalże wszystko. Po drugie opowieść tę charakteryzuje dokładnie ten sam klimat, jakość i pisarski kunszt, które znamy z pierwszych, bezsprzecznie najlepszych części „Zaginionej Floty”. I wreszcie lektura tej pozycji wyznacza nam już dokładny kierunek tego, w jaką stroną będzie podążać ten cykl.

Opowieść tę można podzielić na trzy główne wątki - losy Roba Geary'ego i podległej mu załogi na okręcie „Rapier” (wraz z oddziałem piechoty kosmicznej pod wodzą Mele Darcy), wydarzenia na planecie Kosatka z udziałem Carmen Ochoa, której przyjdzie bronić nowego domu, jak i wreszcie relacja o polityczno-wywiadowczej misji Lochana Nakamury, który udaje się w długą podróż ku zawarciu ważnych sojuszy. Każda z tych trzech narracyjnych ścieżek przedstawia się równie udanie, intrygująco i efektownie na polu misternie budowanego napięcia, dzięki czemu spotkanie z tą książką zachwyca nas od pierwszej do ostatniej strony.

Spotkanie z tą powieścią, to również kolejne spotkanie z doskonale nam już znanymi bohaterami - Gearym, Mel, Carmen i Lochanem, którzy w dużej mierze łączą swoje siły w dążeniu do zapewnienia swoim światom i zarazem nowym domom, szansy na lepsze jutro. Każdy z nich się zmienił, co widać przede wszystkim w kontekście Roba i Mel, którzy doświadczyli już walki, strat w ludziach i ciężaru odpowiedzialności, jaka na nich spadła. Zmienili się, ale też i znaleźli przystań w postaci bliskich im osób, do których chcą wrócić z każdego zwycięskiego starcia, a przynajmniej robią wszystko, by tak się stało.

Jack Campbell kontynuuje tą historią rzucanie światła na niezwykle interesujący, ale też i skomplikowany obraz kosmicznego układu, w którym osiedlili się ludzie z Ziemi, Marsa i wielu innych starych światów. To nowa szansa, ale też i stare grzechy ludzkości, gdy oto kilka planet dąży do podporządkowania sobie reszty, dławiąc ich marzenia o nowym, lepszym życiu. Glenylon, Kosatka, Catalan - to tylko kilka ze światów, które reprezentują opór przeciw polityce agresji Scathy i jej sojuszników, które wobec bezradności Starej Ziemi mogą liczyć już tylko na siebie. To ciekawy, polityczny obraz, który z każdym tomem wydaje się być jeszcze bardziej fascynującym.

Wojna, a dokładniej rzecz biorąc walka, stanowi kwintesencję tej powieści. To walka kosmicznych okrętów, które mijają się z ogromną prędkością i mają tylko jedną chwilę na oddanie celnych salw. To również walka na kosmicznych stacjach i powierzchniach plant, gdzie liczy się przede wszystkim odwaga, spryt i doświadczenie żołnierzy, a niekoniecznie zaawansowana technologia. I wreszcie mamy tu także walkę wywiadów, która być może nie przyjmuje tak efektownej postaci, ale za to pozwala cieszyć się wielkimi emocjami. I trzeba przyznać, że w tym aspekcie - relacji z pola walki, Jack Campbell jest naprawdę wielkim mistrzem.

Nie zaskoczę nikogo stwierdzeniem, iż lektura tej pozycji upływa nam w błyskawicznym tempie, gdyż podobnie ma i miała się zawsze rzecz ze wszystkimi książkami tego autora. Faktem jest jednak to, że w przypadku tej powieści tempo relacji może naprawdę imponować, gdyż natężenie barwnych zdarzeń, scen walki i dramatycznych momentów jest tu przeogromne. Wystarczy tylko powiedzieć, że od pierwszych chwil lektury trafiamy w samo centrum kosmicznego starcia, a potem jest już tylko wszystkiego więcej i w jeszcze bardziej spektakularnej postaci. Efektem jest nasza doskonała rozrywka i świetna zabawa w klimatach wojennej space opery.

Powieść pt. „Narodziny Floty. Przewaga”, to kwintesencja pisarskiej twórczości Jacka Campbella, czyli wojna, akcja, przygoda i wielkie emocje, doprawione pokaźną porcją dobrego humoru. To również sentymentalna podróż w czasie do wydarzeń i przodków doskonale nam znanych bohaterów z serii „Zaginiona Flota”, która w jakiejś mierze rzuca na nią nowe światło. Wreszcie jest to dobre, klimatyczne i porywające science fiction w znakomitym przekładzie Dominiki Schimscheiner, które w pewnością usatysfakcjonuje sobą wszystkich miłośników tego literackiego gatunku. Polecam.

Zaginiona flota. Przestrzeń zewnętrzna. Dreadnaught
Jack Campbell0
Okładka ksiązki - Zaginiona flota. Przestrzeń zewnętrzna. Dreadnaught

Seria Jacka Campbella to najlepsza militarna fantastyka, jaką znam - Catherine Asaro, laureatka nagrody Nebula. John "Black Jack" Geary, bohater Sojuszu...

Zwycięstwo. Narodziny Floty
Jack Campbell0
Okładka ksiązki - Zwycięstwo. Narodziny Floty

Mieszkańcy młodej kolonii, Glenlyon, przekonali się już, że są silniejsi, współdziałając z sąsiednimi układami gwiezdnymi, niż próbując samodzielnie zażegnać...