Przypadki Callie i Kaydena

Każdy z Nas boryka się z własnymi problemami, kłopotami, zmartwieniami.. Są one dla Nas ważne, wielkie, często ponad Nasze siły, bynajmniej w Naszym mniemaniu. Tak naprawdę jednak większość z nich to nic nie znaczące drobiazgi, wobec prawdziwych problemów innych ludzi. I dopiero gdy je poznamy, zdajemy sobie sprawę z tego faktu, iż tak naprawdę Nasze życie nie jest wcale takie trudne i tak bardzo skomplikowane, jak to się Nam dotąd wydawało. Sama doświadczyłam tego na własnej skórze nie raz i nie dwa w swoim życiu, a ostatni taki przypadek miał miejsce podczas lektury niezwykłej książki, która sprawiła że odtąd zupełnie inaczej patrzę na moje "malutkie" zmartwienia i troski.. Książka ta nosi tytuł "Przypadki Callie i Kaydena", zaś jej autorką jest Jessica Sorensen.

Powieść tej amerykańskiej autorki opowiada o spotkaniu dwojga niezwykłych młodych ludzi - Callie i Kaydena. Oboje pierwszy raz spotkali się w dzieciństwie, kiedy to Callie uratowała Kaydena prze skatowaniem go przez pijanego ojca.. Po wielu latach ich drogi ponownie się zeszły, gdy obije trafili do tego samego liceum. Chłopiec szybko rozpoznaje swoją wybawicielkę sprzed lat i pragnie jej to wynagrodzić.. Pojawia się koleżeństwo, przyjaźń i wreszcie miłość.. Jednak przeciw szczęściu tych dwojga młodych ludzi staje bolesna i traumatyczna tajemnica, jaką to skrywa Callie przed całym światem..

"Przypadki Callie i Kaydena" to zdecydowanie coś więcej, aniżeli kolejna pogodna i romantyczna książka dla nastolatek, w której to miłość zawsze zwycięża i wszystko dobrze się kończy.. Otóż pozycja ta opowiada o najbardziej dramatycznych, bolesnych i trudnych kwestiach w życiu człowieka, z którymi to muszą się zmagać bohaterowie tej historii. Nie chcę zdradzać za nadto o jakie dramatyczne przeżycia tu chodzi, lecz ograniczę się jedynie do tego, iż są to najbardziej podłe i okrutne ludzkie czyny, jakich to można dopuścić się względem drugiego człowieka. Powieść ta jest przepełniona niezwykłym napięciem emocjonalnym, w którym to dominuje smutek i współczucie, z rzadka przeplatane przez chwile radości i nadziei, która pojawia się na kartach tej lektury. Nadziei, nie zawsze spełnionej w sposób, w jaki by sobie życzyli bohaterowie, jak i również My - czytelnicy. I choć staram się nigdy nie zakładać o cokolwiek, to w tym przypadku mogłabym to zrobić z absolutną pewnością, odnośnie tego, iż każdy czytelnik tej opowieści uroni choćby kilka łez nad tą historią, co jest po prostu nieodłączną częścią lektury tej książki..

Jessica Sorensen udowodniła swoją powieśćią to, iż książka dla młodego czytelnika może być bardzo mądra, wzruszająca, prawdziwa aż do bólu.. Czytając  i poznając tę historię nie mogłam wyjść z podziwu dla jej autorki za to, że przestawiła tutaj tak bardzo dorosłą, odważną i mocną opowieść, która jednocześnie ma w sobie ślad tej niezwykłej młodzieńczej fantazji i energii, które to bez trudu odnajdziemy na kartach tej pozycji. I chyba właśnie to owe zderzenie okrucieństwa dorosłego świata z młodzieńczą naiwnością i wiarą w przyszłość, jest tutaj najbardziej uderzające i wyjątkowe, co jednocześnie czyni tę powieść niezwykłą książką.. I nawet absolutnie nie przeszkadza Mi to, iż jest to amerykański świat wielkich miast i małych miasteczek, tak bardzo sztuczny, kolorowy, plastikowy. Otóż opowiedziana tu historia mogłaby wydarzyć się absolutnie wszędzie, i wówczas jej wymiar i przekaz byłby równie poruszający i wstrząsający, jak stało się w tym przypadku. To wielka literatura, która nie uznaje żadnych granic i kompromisów..

O łzach podczas lektury tej powieści już wspominałam, lecz towarzyszy Im również wielkie poczucie żalu i złość na ten Nasz cały świat, w którym wciąż dzieje się tyle zła.. Złość na ludzi, na ich podłość, chore żądzę i nałogi, które czynią z nich bezmózgich potworów. Złość na dorosłych, którzy nie chcą, nie potrafią lub udają iż nie mogą pomóc najmłodszym, często po prostu bezbronnym. Wreszcie jest to złość na Nas samych, za to iż tak bardzo przejmujemy się swoimi drobnymi kłopotami, zamiast na chwilę zamilknąć i wsłuchać się w głos Naszych kolegów, przyjaciół, sąsiadów, którzy być może właśnie w tej chwili potrzebują pomocy.. I na pewno nie można przejść obojętnie obok tej lektury i płynących z niej emocji, gdyż ich bagaż jest tak bogaty i mocny, iż część z nich pozostanie w Nas na pewno już na zawsze. Frazesem i banałem byłoby powiedzenie, iż książka ta opowiada o prawdziwym życiu, jakże bardzo nie literackim.., ale w tym przypadku właśnie tak jest..

Fabuła tej historii to niezwykle inteligentna układanka, w której każdy element i wątek ma swoje miejsce i sens. Już sam początek tej opowieści jest wręcz wybuchowy, gdy oto Callie ratuje Kaydena przed dotkliwym pobiciem. Potem jest już tylko lepiej i jeszcze bardziej interesująco, gdy drogi obu bohaterów  ponownie schodzą się ze sobą po tak długim czasie. Poznajemy ich życie, ich dramaty, codzienne troski i niezwykle wzruszający proces budowania przyjaźni, która następnie przemienia się w najprawdziwszą miłość. Całość wieńczy absolutnie nieprzewidywalny finał, którego chyba nikt nie zdołał by się domyślić. Po drodze następują niezwykle spektakularne zwroty akcji, za którymi kryją się głównie kolejne tajemnice bohaterów tej historii, których jest tutaj mnóstwo.. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, iż lektura tej książki zmusza, czy też zachęca, do stawiania pytań o to, co będzie dalej. Teorie, tezy i pomysły jakie zrodziły się w mojej głowie były przeróżne, i wszystkie absolutnie nie trafione..  Czyż zatem można chcieć czegoś więcej od literackiej opowieści:)

Z pewnością nie byłaby to tak wyjątkowa pozycja, gdyby nie jej bohaterowie. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się tytułowi Callie i Kayden. Ona jest samotniczką, zamkniętą w sobie dziewczyną, stroniącą od innych. To bardzo wrażliwa, romantyczna i inteligentna dziewczyna, która doświadczyła w życiu tak wielkiej krzywdy i bólu, iż tak naprawdę nie jest w stanie powrócić do dawnego, beztroskiego życia. On jest z kolei duszą towarzystwa, prymusem, uzdolnionym sportowcem, wokół którego gromadzi się zawsze mnóstwo przyjaciół i znajomych. Tak naprawdę jest to jednak świetny aktor, który skrywa przed całym światem swoją prawdziwą twarz.. Oboje są życiowymi rozbitkami, dla których to ostatnią szansą jest ich przyjaźń i miłość.. Równie duże wrażenie wywarły na Mnie postacie z  drugiego planu, a zwłaszcza przyjaciele głównych bohaterów - Seth i Luk. Oboje są niezwykłymi ludźmi, którzy naprawdę rozumieją znaczenie słowa "przyjaźń", i potrafią w pełni poświęcić się dla innych. Polubiłam tych bohaterów od pierwszej chwili, gdyż inaczej po prostu się nie dało..:)

Powieść Jessicy Sorensen to jedna z tych książek, które zapamiętam przez całe życie. Przedstawiona tu historia dotyka najczulszych punktów serca, czyniąc ją tym samym wyjątkową i wzruszającą. Myślę, że powinni sięgnąć po nią wszyscy, gdyż lektura tej pozycji to niezwykłe doświadczenie, niezależnie od wieku, płci czy też charakteru czytelnika. W oczekiwaniu na kontynuację tej historii, polecam zatem niniejszą książkę z tym oto pełnym przekonaniem, iż spotkanie z Callie i Kaydenem będzie początkiem wielkiej, literackiej przygody, która będzie trwała co najmniej przez najbliższe lata...

Informacje dodatkowe o Przypadki Callie i Kaydena:

Kup książkę Przypadki Callie i Kaydena

Na zawsze razem. Ella i Micha
Jessica Sorensen0
Okładka ksiązki - Na zawsze razem. Ella i Micha

Autorka bestsellera Nie pozwól mi odejść. Ella i Micha powraca z nową opowieścią o nadziei,             &n...

Rozstrzygnięcie Callie i Kaydena
Jessica Sorensen0
Okładka ksiązki - Rozstrzygnięcie Callie i Kaydena

Callie i Kayden w końcu odkrywają, czego tak naprawdę pragną od życia - razem i każde z nich z osobna Callie i Kayden tworzą szczęśliwy związek. Wszystko...