Rusz głową

"Rusz głową" to poradnik dotyczący metod usprawniających efektywność pracy mózgu. Zastanawiałam się, w jakiej kolejności czytać książki T. Buzana i znalazłam opinie, że warto właśnie tę pozycję potraktować jako wstęp do innych publikacji autora:
- "Mapy twoich myśli",
- "Pamięć na zawołanie",
- "Podręcznik szybkiego czytania".

W "Rusz głową" można znaleźć m.in. cenne wskazówki dotyczące:
- szybkiego uczenia się,
- systemu optymalnych powtórek (warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość),
- błyskawicznego czytania i wychwytywania ważnych treści,
- efektywnego notowania informacji i pomysłów,
- mobilizacji obu półkul mózgu.

Mimo tego, że metody usprawniające efektywność pracy umysłowej po raz pierwszy zostały opisane przez T. Buzana kilkadziesiąt lat temu, do niedawna stanowiły one jakby "wiedzę tajemną". Do tej pory nie doczekały się formalnego wprowadzenia do szkól jako alternatywy dla dotychczasowych metod nauczania (to jednak wynika z faktu, że system edukacji nie uwzględnia tego, by uczyć, jak się uczyć efektywnie).

Książka oprócz sporej dawki wiedzy, zawiera również ćwiczenia, które ułatwiają zrozumienie przedstawionych treści. Tekst przeplatają liczne rysunki, wykresy oraz przykładowe mapy myśli (niektóre są w wersji kolorowej). W tym miejscu zwracam uwagę, że nie wszystkie odnośniki w tekście odwołują się do właściwych stron i rysunków.
Na końcu książki znajduje się bibliografia, która poza pozycjami samego autora przetłumaczonymi na język polski, odsyła do treści anglojęzycznych.

Całość jest napisana przystępnym językiem. Treści są zebrane w przejrzyste rozdziały i podrozdziały. Najważniejsze rzeczy są wypunktowane i wyodrębnione. Na szczególną pochwałę zasługuje sam sposób, w jaki są uporządkowane poszczególne elementy rozdziałów, dzięki czemu łatwo znaleźć interesujące nas fragmenty. Wynika to również z zastosowania w praktyce opisywanych metod.

Uważam, że pozycja jest godna polecenia nauczycielom, edukatorom, uczniom, studentom i wszystkim tym, którym nie szkoda zainwestować czasu we własny rozwój. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a spora część odbiorców zacznie od razu przekładać zdobytą wiedzę na praktykę. Ja, zgodnie z sugestią osób polecających, przechodzę teraz do kolejnej części, jaką są "Mapy twoich myśli" i zaryzykuję stwierdzenie, że również na tamtej pozycji się nie zawiodę.

Na zakończenie zacytuję autora "(...) starzenie się mózgu jest równoznaczne z doskonaleniem się mózgu." Całkowicie zgadzam się z tymi słowami, a dowodem na to są rozwijające się na coraz większą skalę Uniwersytety Trzeciego Wieku...

Informacje dodatkowe o Rusz głową:

Wydawnictwo: Aha!
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7229-151-6
Dodał/a opinię: paulinarobak

Zobacz opinie o książce Rusz głową

Kup książkę Rusz głową

Jeśli wykład, lektura lub program edukacyjny trwa około dwóch godzin, dobrze jest zorganizować sobie w tym czasie kilka krótkich przerw.

(...) starzenie się mózgu jest równoznaczne z doskonaleniem się mózgu.

Mapy twoich myśli
Tony Buzan0
Okładka ksiązki - Mapy twoich myśli

Metoda błyskawicznego graficznego notowania i twórczego myślenia - przydatna dla studentów, dziennikarzy, wykładowców, menedżerów...

Tony Buzan0
Okładka ksiązki - Mistrzowskie mapowanie myśli. Podręcznik użytkownika najpotężniejszego narzędzia rozumowania

"Mapa myśli" jest doskonałą metodą inspirującego zasilania umysłu, intelektu i ducha. Odzwierciedla ona strukturę neuronalnej sieci mózgu: gałęzie...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;