Sekstaśmy

Wyobraźcie sobie jakieś zdarzenie albo osobę, które zapadły Wam w pamięć, pozostawiły po sobie ślad w Waszym otoczeniu, w Waszej głowie. Może jest to coś/ktoś ważnego, być może nie. Dla mnie o tym właśnie opowiada nowy, już drugi, tom poezji Katarzyny Fetlińskiej Sekstaśmy . Dlaczego ,,już" drugi? Ponieważ poetka ma raptem 24 lata, a dziś jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do twórczości starszych niż młodszych, jak Rimbaud chociażby, artystów. Za szybą przyprószoną łupieżem szronu usiadła, przeglądając fryzjerskie broszury, a szum sznura suszarek przerywał z rzadka ważki ciąg rozważań (...) Fetlińska ma niebywale wyćwiczone ucho i potrafi tak sklecać kolejne wersy, że aż miło się wsłuchiwać. W docenieniu tych instrumentacyjnych fiksacji pomoże zapewne dołączona do zbioru płyta z odautorskimi interpretacjami utworów. Ten dodatek jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę i warto by się zastanowić, czy każdy tomik poetycki nie powinien posiadać swojej wersji audio. Przecież poezji najlepiej się słucha i wtedy można ją nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Wszak każda interpretacja wiersza różni się w jakimś elemencie, czy to poprzez intonację, czy też tempo, więc warto odbierać lirykę wieloma zmysłami. Przy okazji poznajemy lepiej autorkę, zaczynamy ją postrzegać już nie tylko jako Poetkę - wytwórcę wierszy, objawiającą się nam, czytelnikom, w postaci zapisanych stron, ale także Głos - dźwięk, który może pozostać w pamięci. Dzięki audiobookowi mamy możliwość szerszego, pełniejszego spojrzenia na postać Fetlińskiej jako człowieka z krwi i kości, czujemy swoistą bezpośredniość kontaktu z poetką, taką, jak podczas rozmowy. Autorka nie rusza z motyką na słońce, tylko rozkłada leżak i w tego słońca promieniach się praży. Sekstaśmy to poezja nieskrępowana, pociągająca, która daje wiele przyjemności z czytania i słuchania. Katarzyna Fetlińska jest w tej chwili ciekawą, dobrze rokującą poetką , w którą warto zainwestować. Polecam. Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/11/13/sekstasmy-katarzyna-fetlinska/

Informacje dodatkowe o Sekstaśmy:

Wydawnictwo: Biuro Literackie