Szczęśliwy los

Tom 1 cyklu W siedlisku

Małgorzatę Starostę znam jako autorkę komedii kryminalnych o Pruskich babach, jednak książka "Szczęśliwy los" nie jest ich kontynuacją, a rozpoczyna nowy cykl
"W siedlisku".
Znowu pisarka umieściła akcję swej powieści na ulubionym Podlasiu i uczyniła głównymi bohaterkami cztery wyraziste kobiety. Basia, Ala, Julka I Lilka dzięki wygranej w totolotka zamierzały spełnić swe marzenie i stać się właścicielkami siedliska w urokliwej podlaskiej wsi Babibór. Niestety, los trochę pokrzyżował im plany, bo zamiast świętować zakup wiejskiej, trochę zaniedbanej, posiadłości, stały się pierwszymi podejrzanymi w sprawie morderstwa.
Wokół wyjaśnienia zbrodni popełnionej w starym siedlisku skonstruowana jest fabuła "Szczęśliwego losu".
Akcja zawiązuje się, co prawda, powoli, ale potem nabiera tempa, pojawiają się nowe tajemnice, sekrety rodzinne, przybywa osób zaangażowanych w rozwikłanie przestępstwa.
Zresztą, galeria postaci ukazanych w powieści jest bardzo ciekawa. Oprócz głównych bohaterek, bezpretensjonalnych, inteligentnych kobiet, mamy przedstawicieli miejscowych stróżów porządku z karykaturalnie ukazaną sylwetką starszego aspiranta Stanisława Szelesta. Jest także reprezentantka lokalnej władzy - dzielna, energiczna, nieco despotyczna sołtysowa Malwina Maślankiewicz oraz listonosz Tadeusz Tarnawski ze swoim nieodłącznym środkiem lokomocji - rowerem.
Postacie występujące w powieści otacza aura sympatii, dobroduszności i wyrozumiałości, a cały utwór cechuje błyskotliwe, cudowne poczucie humoru, tak charakterystyczne dla utworów Małgorzaty Starosty.
Jeśli do tego dodamy opisy bogatej w tradycję ziemi podlaskiej, jej folkloru, wierzeń ludowych i elementów gwary, to otrzymamy udaną komedię kryminalną, przy której dobra zabawa gwarantowana!

Informacje dodatkowe o Szczęśliwy los:

Wydawnictwo: Vectra
Data wydania: 2021-03-26
Dodał/a opinię: MagdaKa

Zobacz opinie o książce Szczęśliwy los

Kup książkę Szczęśliwy los

Gdzie są moje zwłoki?
Małgorzata Starosta0
Okładka ksiązki - Gdzie są moje zwłoki?

Jeremi Organek, doświadczony lekarz medycyny sądowej, zaczyna wątpić w swoje zdrowe zmysły, kiedy ze stołu sekcyjnego znika ciało młodej kobiety, w dodatku...

Pruskie Baby
Małgorzata Starosta0
Okładka ksiązki - Pruskie Baby

Nikt tak nie potrafi zepsuć świąt jak własna rodzina. Zwłaszcza gdy znienacka postanawia dać się zabić...? Edyta, uciekająca od nieszczęśliwego małżeństwa...

Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;