Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Książkę przeczytaliśmy na początku marca, ale wspominamy o niej teraz, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się WAKACJE!!

Wielu z Was pewnie ma już zaplanowany urlop. Zapewne są wśród Was osoby, które wybierają się w Tatry. Może już nie pierwszy raz, ale to nie ważne. Za każdym razem wyruszając na górską wyprawę należy pamiętać, że z górami nie ma żartów, więc zanim wyruszymy na szlak należy przypomnieć sobie lub zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami, które bezwzględnie należy stosować!

“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” autorstwa Barbary Gawryluk i byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, z pięknymi ilustracjami Adama Pękalskiego, to niezwykłe kompendium wiedzy dla każdego turysty, które na pewno w tym pomoże.

Ta encyklopedia wiedzy o Tatrach jest pełna informacji na temat planowania trasy, śledzenia pogody, przygotowania odpowiedniego ubioru (z pewnością nie należą do niego klapki) i niezbędnych rzeczy, które należy mieć ze sobą, także o tym, jak powinniśmy się zachowywać na wycieczce górskiej, w czasie wypadku, spotkania z niedźwiedziem, czy groźnych zjawisk pogodowych.

Autorzy postarali się, aby nie były to jedynie nudne informacje. W książce znajdziemy sporo anegdot, rymowanek ułatwiających dzieciom zapamiętanie zasad, legend, prawdziwych historii, także tych dramatycznych, będących przestrogą i przykrą lekcją pokory, tkwiących w pamięci Pana Pawła.

Dzięki temu niezwykłemu przewodnikowi duzi i mali czytelnicy mogą przeczytać o tatrzańskiej przyrodzie. Roślinności porastającej górskie zbocza, doliny i hale. Zwierzętach oraz niektórych ptakach w nich żyjących. Ruszą na wyprawę po dolinach, podziwiając majestatyczne szczyty, odkrywając jaskinie, odpoczywając nad jednym ze stawów, potoków bądź wodospadów, albo próbując serów wyrobionych przez baców i juhasów w szałasie na którejś z hal w czasie wypasu owiec. Natomiast po nocy spędzonej w górskim schronisku, zejść do Zakopanego, by odwiedzić kilka wspomnianych przez autorów atrakcji. A to wszystko okraszone wskazówkami, gdzie się znajdują, np. świstaki można zobaczyć podchodząc na Kasprowy Wierch od strony Hali Gąsienicowej.

Nie potrafię i nie chcę Wam opisywać syćkiego, co tutok znajdziecie 😊

Sami po nią sięgnijcie. Na pewno nie pożałujecie. Jest też idealna na prezent. I choć mnie Tarty odpychają natłokiem turystów, to zasady zapisane w książce odnośnie tego, co powinien wiedzieć turysta wybierający się na wędrówkę po Tatrach są uniewrsalne.

Informacje dodatkowe o Tatry. Przewodnik dla dużych i małych:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie