Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Przygodę w Tatrach czas zacząć!

Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! - zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. To dopiero przygoda!

Teraz czas na was! Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński - leśnik, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski - będziecie przygotowani na każdą okazję.

Tatry to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

Barbara Gawryluk - autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji ,,Książka na szóstkę" (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom", trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję ,,Alfabet". Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie.

Paweł Skawiński - były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Leśnik z wykształcenia, taternik z zamiłowania. Instruktor narciarski. Na pierwsze wędrówki po Tatrach wyruszał z rodzicami i zawsze marzył o tym, że kiedyś będzie chodził w te piękne i niedostępne góry do pracy. Żeby to osiągnąć, postanowił zostać leśnikiem. Udało się! Z okien swojego domu w Zakopanem codziennie podziwia swoje ukochane góry.

Adam Pękalski - grafik, ilustrator; absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy ilustracje do książek, reklamy oraz prasy. Współpracował z takimi czasopismami, jak: ,,Miś", ,,Charaktery", ,,Pani", ,,Nasze Morze", ,,Przekrój" czy ,,National Geographic Traveler". Zilustrował m.in.: książki Julian i Irena Tuwim dzieciom, Praktyczny pan autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Mała historia kuchni. Dzieje się je pióra Łukasza Modelskiego.

Informacje dodatkowe o Tatry. Przewodnik dla dużych i małych:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: Przewodniki turystyczne
Ilustracje:Adam Pękalski

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat bóg

Kup książkę Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych - opinie o książce

Książkę przeczytaliśmy na początku marca, ale wspominamy o niej teraz, ponieważ wielkimi krokami zbliżają się WAKACJE!!

Wielu z Was pewnie ma już zaplanowany urlop. Zapewne są wśród Was osoby, które wybierają się w Tatry. Może już nie pierwszy raz, ale to nie ważne. Za każdym razem wyruszając na górską wyprawę należy pamiętać, że z górami nie ma żartów, więc zanim wyruszymy na szlak należy przypomnieć sobie lub zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami, które bezwzględnie należy stosować!

“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” autorstwa Barbary Gawryluk i byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego, z pięknymi ilustracjami Adama Pękalskiego, to niezwykłe kompendium wiedzy dla każdego turysty, które na pewno w tym pomoże.

Ta encyklopedia wiedzy o Tatrach jest pełna informacji na temat planowania trasy, śledzenia pogody, przygotowania odpowiedniego ubioru (z pewnością nie należą do niego klapki) i niezbędnych rzeczy, które należy mieć ze sobą, także o tym, jak powinniśmy się zachowywać na wycieczce górskiej, w czasie wypadku, spotkania z niedźwiedziem, czy groźnych zjawisk pogodowych.

Autorzy postarali się, aby nie były to jedynie nudne informacje. W książce znajdziemy sporo anegdot, rymowanek ułatwiających dzieciom zapamiętanie zasad, legend, prawdziwych historii, także tych dramatycznych, będących przestrogą i przykrą lekcją pokory, tkwiących w pamięci Pana Pawła.

Dzięki temu niezwykłemu przewodnikowi duzi i mali czytelnicy mogą przeczytać o tatrzańskiej przyrodzie. Roślinności porastającej górskie zbocza, doliny i hale. Zwierzętach oraz niektórych ptakach w nich żyjących. Ruszą na wyprawę po dolinach, podziwiając majestatyczne szczyty, odkrywając jaskinie, odpoczywając nad jednym ze stawów, potoków bądź wodospadów, albo próbując serów wyrobionych przez baców i juhasów w szałasie na którejś z hal w czasie wypasu owiec. Natomiast po nocy spędzonej w górskim schronisku, zejść do Zakopanego, by odwiedzić kilka wspomnianych przez autorów atrakcji. A to wszystko okraszone wskazówkami, gdzie się znajdują, np. świstaki można zobaczyć podchodząc na Kasprowy Wierch od strony Hali Gąsienicowej.

Nie potrafię i nie chcę Wam opisywać syćkiego, co tutok znajdziecie 😊

Sami po nią sięgnijcie. Na pewno nie pożałujecie. Jest też idealna na prezent. I choć mnie Tarty odpychają natłokiem turystów, to zasady zapisane w książce odnośnie tego, co powinien wiedzieć turysta wybierający się na wędrówkę po Tatrach są uniewrsalne.

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2021-05-16,

Gwarantuję Wam, że po tej lekturze największy miłośnik nadmorskich wojaży zapragnie urządzić wypad w góry. Autorka zawarła tu chyba wszystko co może sprawić, że Wasze serce zabije szybciej na widok gór. Znajdziemy tu m.in. informacje na temat szlaków, co powinno się znaleźć w plecaku turysty, jak to jest tą pogodą w górach. Dowiemy się kim są taternicy, poczytamy o jaskiniach oraz zwierzętach zamieszkujących górskie tereny.

Przewodnikiem będzie Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który opowie nam wiele ciekawych anegdot, ale przekaże też ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Książka wzbogacona jest o piękne ilustracje autorstwa laureata wielu nagród, grafika Adama Pękalskiego.

Gwarantuje Wam, że nie oderwiecie się od tej książki. My codziennie do niej wracamy. Julce szczególnie przypadły do gustu legenda o zbójnickich skarbach oraz o Giewoncie i Mnichu. Przyznam się Wam, że sama chętnie przeglądam strony tego przewodnika i przypominam sobie mój pobyt nad Morskim Okiem czy na Giewoncie.

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2021-05-09,

Zbliża się lato, a to idealna okazja do podróży i zwiedzania wielu miejsc w Polsce, a zwłaszcza gór. Myślę, że warto jednak wiedzieć, jak powinno się prawidłowo przygotować do takiej wyprawy oraz jak się zachować na łonie natury – a jeśli idą z nami dzieci, przy okazji możemy nauczyć ich czegoś dobrego. Z pomocą przychodzi nam najnowsza premiera wydawnictwa Literackiego, czyli Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Musicie wiedzieć, że ta pozycja to nie tylko śliczna okładka, ale i skarbnica wiedzy na temat Tatr.

Autorami tej niezwykle interesującej pozycji są Barbara Gawryluk oraz Paweł Skawiński. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że będzie to kolejna książka z gatunku tych, które przelewają na odbiorcę całą masę wiedzy, której i tak czytelnik nie będzie w stanie zapamiętać. No i tutaj Was zaskoczę: to wcale tak nie jest! Wszystko dzięki sprawnemu rozplanowaniu tekstu na stronie oraz lustracjom, które zdecydowanie uatrakcyjniają lekturę tej książki.

Na zdecydowany plus zasługuje wygląd pozycji, jaki przyciąga uwagę najmłodszych, którzy to też mam wrażenie, że są właśnie tym docelowym gronem odbiorców. Poza tym będzie ją zdecydowanie miło posiadać na swojej półce (a przynajmniej ja będę ją z dumą prezentować na swojej biblioteczce). No ale nie o sam wygląd się tutaj rozchodzi, a o treść!

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych jest zbiorem wszystkich najważniejszych informacji na temat samych gór oraz tego, jak się do takiej wyprawy przygotować. Autorzy zawarli tutaj fragmenty poświęcone zwierzętom żyjącym w Tatrach (sama przyznaję: dowiedziałam się dużej ilości nowych informacji), ale również na temat flory, jaką możemy spotkać, wędrując poszczególnymi szlakami. Oczywiście, są to tylko przykłady, ponieważ tę książkę czytelnik musi odkrywać sobie sam. Pozycja ta skrywa w sobie mnóstwo ciekawostek, potrzebnej wiedzy - chociaż o tym już wspominałam. Naprawdę, aż samemu ma się ochotę pójść na taką wyprawę!

Współpraca autorki, która wcześniej pisała już dla dzieci z człowiekiem, który zna się na tych górach, jak mało kto zaowocowała świetną pozycją dla najmłodszych. Mimo tego, że przekazywane wiadomości są bardzo ważne i niosą za sobą dość poważny wydźwięk, to przeredagowanie tych słów na tekst, który trafi do młodego czytelnika, sprawiło, iż taki odbiorca nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem czytanego tekstu. Barwne ilustracje Adama Pękalskiego tylko ten efekt potęgują.

Jeżeli lubicie literaturę górską czy też wszelkie przewodniki, a chcecie na przykład przy okazji zaszczepić w swoim rodzeństwie czy też dzieciach tę chęć zdobywania i zwiedzania górskich szczytów - będzie to dla Was pozycja obowiązkowa. No, a jeżeli po prostu lubicie wszelkiego rodzaju ciekawostki przyrodnicze (i nie tylko), to oczywiście też polecam.

Avatar użytkownika - Oczytaniec
Oczytaniec
Przeczytane:2021-05-09,

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to niesamowita książka, przygotowana przez pisarkę i dziennikarkę Barbarę Gawryluk oraz wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pawła Skawińskiego. Idealnie uzupełnił tę książkę Adam Pękalski - utalentowany grafik i ilustrator.

Jest to pierwsza książka dla dzieci w całości poświęcona Tatrom. Pozycja ta jest pełna pogodnych anegdot, ciekawostek i porad. Zastanawialiście się kiedyś, jak się robi oscypki? Znacie najsłynniejsze szczyty Tatr? Umiecie rozróżnić szlaki górskie? A może chcielibyście pośmiać się z baraszkujących świstaków? Jeśli tak, to koniecznie zaopatrzcie się w tę książkę - naprawdę warto. Mogą ją czytać zarówno dzieci, jak i starsi czytelnicy. Mam siedemnaście lat, a zakochałem się w tej pozycji już od pierwszych stron. Co więcej - niesamowicie się bawiłem, przenosząc się na drugi kraniec Polski i eksplorując najrozmaitsze miejsca.

Muszę Was ostrzec! Przeczytanie tej książki grozi nagłymi wydatkami. Z pewnością zapytacie, jakimi? Po przeczytaniu tej książki, po prostu będziecie musieli odwiedzić Zakopane i Tatry. Nie ma innej możliwości! Sam już rozważam jesienny wypad z rodziną. Ostatni raz w górach byłem parę lat temu. Do dzisiaj nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo mi ich brakuje!

Podsumowując - "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" to porywająca książka przepełniona niesamowicie interesującymi ciekawostkami i poradami. Pełna jest pięknych widoków, najrozmaitszych zwierząt a nawet pysznego jedzenia - wszystko pomagają nam zobrazować piękne ilustracje. Przekładając kolejne strony, uśmiech sam wypływał mi na usta.

Z czystym sercem polecam Wam tę książkę. Z pewnością trafi ona zarówno do fanów gór, jak i do osób, które chciałaby je dopiero poznać. Książka ta będzie świetnym prezentem, w szczególności dla młodszych czytelników. Sam żałuję, że nie mogłem jej przeczytać kilka lat temu. Z pewnością zapoczątkowałaby moją miłość do gór, do zwierząt i natury. Niesie za sobą niezwykłe wartości, których w obecnych czasach często może zabraknąć u młodzieży.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kochani jak wiecie zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego przychodzę do was z moją polecajką od Wydawnictwa Literackie.
Piękna sztywna okładka od razu rzuciła mi się w oczy. Wiem też, że jeśli w książce będą zwierzęta, a jest ich całkiem sporo, to moje dziecko będzie nią zachwycone. Z moich świątecznych polecajek wybrałam akurat tą, gdyż chciałam aby moja córka poznała Tatry i całą przyrodę ich okalającą. Tutaj gdy tylko zaczną czytać ujrzą zwierzęta, które przedstawią nam ważne zasady obowiązujące w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wspaniałe ilustracje powiedzą im co należy zabrać i w co się ubrać, by móc w ogóle tam wyruszyć. Na co zwracać uwagę przed wyprawą i co zrobić, gdy nagle napotka nas burza.
Wiele się mówi dzieciom o wietrze, lecz tutaj poznają jego nazwy i wytłumaczą jak potrafi być niebezpieczny. Poznają takie hasła jak: szlaki, doliny a w tym legendę o zbójeckich skarbach. Rozwinie to ich wyobraźnię, bo w końcu tajemnice i bogactwa kocha się będąc w każdym wieku.
Co to są szczyty i dlaczego ludzie chcą je zdobywać? Kim są taternicy i czy we wszystkich jaskiniach jest bezpiecznie? Dzieci niedźwiedzie nazywają misiami, jednak tutaj autorzy wytłumaczą nam jak bardzo są one nieprzewidywalne. Zobaczą piękne kozice i świstaki, a także domki, jakie mają pomiędzy skałami. Rysie, lisy, wilki i orły wraz z dziećmi są niemal jak prawdziwe! Zobaczą najprawdziwsze oscypki, które bardzo smacznie wyglądają i wiele innych terminów związanych z Tatrami. Bardzo ją polecam.
To ważne by już od dziecka uczyć je poprzez zabawy i czytanie, jak wygląda nasz świat i które ze zwierząt mieszkają w górach. W końcu tu nie chodzi o to, że ktoś nie pojedzie w góry. Terminy związane z Tatrami przewijają się w szkole. Pamiętam jak sama w szkole zastanawiałam się kto to jest halny i dlaczego nazywają go wiatrem.
Książka pobudzi ich myślenie, przez co później będzie im znacznie prościej. Sama bardzo chętnie ją przeczytałam, a młodsza córka naśladowała odgłosy zwierząt. To wspaniała zabawa:-)

Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2021-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam, książki dla dzieci 2021,

Kochacie nasze polskie Tatry? Bo ja tak! Tatry przewodnik dla dużych i małych to książka o prawdziwej, czystej i odwzajemnionej miłości, miłości do gór oczywiście. Tu miłość bije z każdej strony opowieści i z każdej ilustracji. Nie jest to taka klasyczna pozycja dydaktyczna o polskich górach. To książka pisana sercem, w której opowieść snuje się dwutorowo. Opisom przygotowanym przez autorkę Barbarę Gawryluk towarzyszą bowiem opisy bazowane na prawdziwych przygodach i wiedzy prawdziwego taternika, wieloletniego dyrektora TPN Pawła Skawińskiego. Dla kogo jest ta książka? Absolutnie dla wszystkich! Dla tych którzy byli w Zakopanem i w Tatrach wielokrotnie by przywrócić ich cudne wspomnienia oraz dla tych którzy jeszcze tam nie byli żeby rozbudzić pragnienia wyjazdu w góry. Można dowiedzieć się z niej wszystkiego: - co zabrać ze sobą na wyjazd w góry - jak przygotować się do wyjścia w trasy spacerowe i na wspinaczkę - o pogodzie w górach, w tym o zaskakującym halnym - o zwierzętach zamieszkujących Tatrzański Park Narodowy - spacerowych dolinach - górskich szczytach - schroniskach - rwących potokach, spokojnych stawach i szumiących wodospadach - jaskiniach pełnych stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów - wypasie owiec i ich zwariowanych nazwach oraz wszystkich produktach z owczego mleka - niebezpiecznych lawinach oraz pracy TOPR-u - jeździe na nartach i o tym jak robiło się to dawno temu - o Zakopanem stolicy polskich Tatr - tym co warto zwiedzić w mieście oraz sławnych osobach związanych z miastem Można poznać także kilka góralskich legend wpisanych w folklor tego regionu oraz pielęgnowane tradycje i miejscowe jedzenie. Na końcu jest też quiz tatrzański który sprawdza czy wszystko udało się zapamiętać :) Zobaczcie także jakie piękne i niepowtarzalne są ilustracje, nic tylko inspirować się i malować tatrzańskie pejzaże. Ta książka to absolutny must have każdej dziecięcej i młodzieżowej biblioteczki. Jeśli jeszcze nie macie #książkinadzieńdziecka to ta jest idealna! ?

Luiza Migdał (@mamo_czytamy) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2021-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” to książka dla każdego, zarówno dla miłośników gór, jak i dla tych, którzy nigdy w nich nie byli – może po lekturze wreszcie wybiorą się na wyprawę.
Autorką jest Barbara Gawryluk, autorka wielu nagradzanych książek dla dzieci. W rolę przewodnika wciela się Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i doświadczony ratownik.
Poznajemy go już na drugiej stronie i przy okazji dowiadujemy się, jak zrodziła się w nim wielka miłość do gór.
Kolejne strony to mnóstwo ciekawostek na temat Tatr – mieszkających w nich zwierząt, roślin, legend, anegdot…
Wraz z panem Pawłem przemierzamy górskie szlaki, zdobywamy szczyty, odwiedzamy jaskinie i pastwiska, odpoczywamy przy szumie potoków i wodospadów, nocujemy w schroniskach i dowiadujemy się, co warto zwiedzić w Zakopanem.
Spotykamy też wielu ludzi: górali, ratowników z TOPR, taterników i grotołazów.
„Tatry” to także nietypowy poradnik, dzięki któremu dostajemy instrukcje – jak przygotować się do wyprawy w góry, na jakie niebezpieczeństwa uważać i czego nie robić na szlakach.
W tym ostatnim wielu cennych uwag udzielają …zwierzęta. Tak, tak. Mamy okazję posłuchać kozic, rysi, niedźwiedzi, świstaków, wilków, węży oraz wielu ptaków. A przy tym poznajemy ich zwyczaje i tajemnice.
„Tatry” to książka napisana z poczuciem humoru, ale jednocześnie przekazująca ważną wiedzę w sposób przystępny i ubarwiony realistycznymi ilustracjami znanego grafika, Adama Pękalskiego.
To również hymn na cześć przyrody, która istnieje znacznie dłużej niż człowiek i którą ludzie powinni się opiekować.
Tatry są domem zwierząt, a turyści tylko gośćmi, o czym – niestety – nie wszyscy pamiętają.
Ten temat przewija się przez całą książkę i nieraz towarzyszą mu dobre rady, zarówno ze strony pana Pawła, jak i zwierząt.
W tym miejscu nie mogę odmówić sobie zacytowania pewnego świstaka i kozicy:
„Przestrzegaj zasad bon tonu,
nie rób toalety z czyjegoś salonu.”
„Do stu tysięcy machnięć ogonem!
Przestań mi zdjęcia robić smartfonem!”
Przyznam, że podczas lektury świetnie się bawiłam i przy okazji z sentymentem wspominałam swoje górskie wyprawy.
Zapewniam, że to książka dla każdego. Można czytać ją samodzielnie, można też zorganizować sobie rodzinne spotkanie z „Tatrami”.
Polecam z sumieniem równie czystym jak …tatrzańskie powietrze.

BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - bogumilaza-wr
bogumilaza-wr
Przeczytane:2021-05-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Tatry : przewodnik dla dużych i małych" to bogato ilustrowana i przepięknie wydana książka, w której znajdziecie mnóstwo ciekawostek dotyczących naszych najwyższych gór - od legend do rodzajów wytwarzanego tam sera.
Książka zawiera między innymi informacje jak przygotować się na wędrówkę, co ze sobą zabrać i jak się zachować. Naszym przewodnikiem po Tatrach jest wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli p. Paweł Skawiński, a wspomaga go p. Barbara Gawryluk, która ma sporo doświadczenia w pisaniu książek dla dzieci.
Podróż jest okraszona ciekawymi anegdotami i sporą dawką humoru, dzięki czemu informacje są bez problemu przyswajane nawet przez bardzo młodych czytelników.
Oczywiście poruszone są też poważniejsze tematy - takie jak bezpieczeństwo w górach i ochrona przyrody. Pod koniec mamy nawet mały quiz, w którym można sprawdzić co zapamiętało się z tej książki.
Polecam gorąco!!
"Tatry : przewodnik dla dużych i małych" może spodobać się młodym wielbicielom górskich wędrówek (oraz ich rodzicom).

Pamiętajmy: „Tatry to dom zwierząt. My jesteśmy tu tylko gośćmi...”. Zbliża się dużymi krokami majówka. Ta książka to idealny przewodnik, który warto przeczytać przed długimi, majowymi spacerami po Tatrach.

Autorzy zabierają nas na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry. Zobaczycie ostępy leśne, jaskinie i góralskie chaty, ale także spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Po przeczytaniu książki będziecie wiedzieć, w co się ubrać i jakie przedmioty wziąć ze sobą w góry oraz jak należy zachowywać się na szlaku. Dowiecie się, co to jest halny, jakiego koloru są szlaki górskie i kim są taternicy. Zapoznacie się z regionalnymi przysmakami: oscypkiem, bundzem, redykołkiem i żętycą. A także będziecie wiedzieć, kogo wezwać, kiedy podczas wyprawy wpadniecie w tarapaty. Poznacie również gwarę góralską i nikt Was nie zaskoczy, kiedy zapyta: grule, ka siedzis czy syćka. A to wszystko dzięki Pawłowi Skawińskiemu, byłemu dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, który podzieli się z Wami swoją wiedzą.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Zawiera anegdoty, mini komiksy, cenne informacje, porady i przestrogi, które uzupełniają piękne ilustracje. A po przeczytaniu książki będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę w „Tatrzańskim quizie”.

To bardzo ciekawa i pouczająca książka. Polecam.