Trzeci głos

Czwórka wspaniałych. Czwórka przyjaciół, znajomych, współpracowników- Olivia, Mette, Tom i Abbas.
Olivia,absolwentka szkoły policyjnej staje na życiowym zakręcie. Dziewczyna, gdy odkrywa swoje prawdziwe pochodzenie, i prawdę o tragedii, która dotknęły jej biologicznych rodziców, to postanawia zmienić nazwisko, by bardziej utożsamić się ze swoją zamordowaną matką.  Kobieta na ostrzu noża także stawia swoją pracę zawodową, w policji. Rozważa studiowanie historii sztuki i zaczęcie nowego etapu, z dala od zabójstw, zdrad i notorycznego stresu.
Jej decyzja może ulec zmianie, gdy zostaje zamordowany Bengt Shlman, ojciec nastolatki, która mieszka  w sąsiedztwie domu rodzinnego Olivii. Matka adopcyjna bohaterki była opiekunką zrozpaczonej dziewczyny. Początkowo wydaje się policji, że Bengt popełnił samobójstwo, poprzez powieszenie. Mette zleca sekcje. Wychodzi na jaw, że to było zabójstwo.
Mette zaczyna śledztwo, kto by chciał skrzywdzić denata. Poszlaki prowadzą do pracy denata i afery zaginięcia sporej dawki narkotyków, skonfiskowanej przez służby celne...

Natomiast w tym samym czasie Tom Stilton przestaje być bezdomnym i wynajmuje kajutę na barce. I już ma odpocząć, zastanowić się nad życiem, gdy przychodzi do niego  Abbas el Fassi i pyta się przyjaciela czy pojedzie z nim do Masylii. Oczywiście w typie pilnym. Mężczyźni udają się do Marsylii, by wyjaśnić brutalne zamordowanie kobiety, która pracowała kiedyś w cyrku i była "tarczą" dla rzucającego nożami....

Jak widzicie fabuła jest wielowątkowa. Czwórkę głównych bohaterów czytelnicy mogą już znać. Występują oni w pierwszej powieści, autorstwa małżeństwa Rolf i Cilli Börjlind- "Przypływ".

Jeśli nie znacie "Przypływu", to nie martwcie się, gdyż większość wątków zostało pozamykanych. W "Trzecim głosie" autorka za pomocą retrospekcji, licznych przemyśleń, refleksji bohaterów naświetla ich przeszłość.

Wielką zaletą tego kryminału są motywy, ale i sposób rozwiązania zagadkowych zbrodni. Jak zwykle, to bywa sprawy w zgrabny sposób  przeplatają się ze sobą. A tym samym tworzą skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i zależności.

Także charakterystyka, osobowość, przeszłość, ale i niesprecyzowane plany na przyszłość bohaterów zachwycają mnie jako czytelniczkę. Bardzo cenię różnorodność postaci. Nie lubię, gdy kontakty, które łączą bohaterów są nijakie i mdłe.

Autorzy oszczędzili mi nudy. Widać, że potrafią przenieść talent, ale i wieloletnie doświadczenie w  kreowaniu ciekawych fabuł (dawniej w postaci scenariuszy filmowych) na grunt literatury kryminalnej.
Za tym stwierdzeniem niech świadczy fakt, iż liczne dialogi, opisy są bardzo realistycznie przestawione i mogę sobie je wyobrazić w życiu realnym
Także moją tezę poprę samą postawą Olivi, Mette, Toma oraz Abbasa.

"Trzeci głos" jest bardzo dobrym, skrojonym w detalach kryminałem. Liczę na  kolejną, fascynującą kontynuacje. Ciekawi mnie, cóż pisarze mogą wymyślić.

Informacje dodatkowe o Trzeci głos:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-05-07
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce Trzeci głos

Kup książkę Trzeci głos

Przypływ
Cilia & Rolf Borjlind0
Okładka ksiązki - Przypływ

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą wyjątkowo...