W kraju niewidzialnych kobiet

Kraje arabskie zarazem fascynują i przerażają, przyciągają i odpychają. Sercem islamu i jednocześnie najmniej otwartą na zmiany jest Arabia Saudyjska. Jednak na przestrzeni lat i tutaj daje się zauważyć powolny proces liberalizacji prawa. Quanta A. Ahmed jest urodzoną w Wielkiej Brytanii i wykształconą w Stanach Zjednoczonych muzułmanką. Jej doświadczenie w praktyce lekarskiej zostało zauważone i docenione, dlatego dostała dwuletni kontrakt w Arabii Saudyjskiej, a dokładnie w Szpitalu Gwardii Narodowej Króla Fahda. Pomimo tego, że jej rodzice (Pakistańczycy) pozostali wierni islamowi i w tej wierze wychowali córkę, nie może pochwalić się ona doskonałą znajomością Koranu. Pobyt w Rijadzie to zderzenie z brutalną rzeczywistością. Najbardziej upokarzające dla niej, wychowanej w zachodniej cywilizacji kobiety, były spotkania z policją religijną. Mutawwa'in w imię własnej interpretacji Koranu stali na straży "dobrych obyczajów". W praktyce wyglądało to w ten sposób, że nękali przede wszystkim kobiety, bacznie obserwując, czy nie widać chociażby kosmyka włosów spod szczelnie zasłoniętego ciała, rzucając w ich strony obraźliwe fatwy. Quanta miała okazję poznać wspaniałe, wyzwolone kobiety, które za przyzwoleniem idących z postępem męskich opiekunów (ojców, mężów, krewnych) robiły kariery i stały u progu zmian w społeczeństwie. Okazało się, że można być wzorową żoną, wspaniałą matką i spełnioną zawodowo kobietą. Te kobiety były prekursorkami. Przecierały ślady innym kobietom, a zwłaszcza walczyły o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. We wspomnieniach Quanty nie brakuje jednak przykładów zacofania, które potwierdzają, bardzo dobrze nam znany, obraz muzułmanów. W 90% procentach to mężczyzna jest panem i władcą. Na porządku dziennym jest przemoc domowa, wykorzystywanie dzieci. Wraz z Quantą wyruszamy na pielgrzymkę do Mekki. Przyglądamy się pielgrzymom, obserwujemy obrzędy związane z tym najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego muzułmanina. Po zamachu w Stanach Zjednoczonych z 11 września Ouanta rozczarowuje się postawą kolegów po fachu, wykształconych w Ameryce. Okazuje się, że uprzedzenia, nienawiść i antysemityzm są głęboko zakorzenione w podświadomości społeczeństwa arabskiego. "W kraju niewidzialnych kobiet" to lektura warta przeczytania. Jest swoistym przewodnikiem po egzotycznej krainie. Autorka relacjonuje, a nie ocenia. Ocenę pozostawiam nam, czytelnikom.

Informacje dodatkowe o W kraju niewidzialnych kobiet:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2013-01-30
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: In the Land of Invisible Women
Tłumaczenie: Elżbieta Krawczyk
Dodał/a opinię: papetka

Zobacz opinie o książce W kraju niewidzialnych kobiet

Kup książkę W kraju niewidzialnych kobiet